Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Skąd się bierze mąka?

W październiku dzieci z grupy Fiołki pracowały pod hasłem: „Co z czego otrzymujemy”. Poznawaliśmy m.in. pochodzenie i wykorzystanie wełny, produkty mleczne, sposoby wykorzystania drewna oraz proces powstawania papieru. Dzieci szczególnie zainteresowały się etapami powstawania mąki. Na początku oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające kłosy różnych zbóż – opisywaliśmy je i wskazywaliśmy charakterystyczne cechy. Zapoznaliśmy się z procesem powstawania mąki, a także obejrzeliśmy film edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”. Następnie wskazywaliśmy różnice w wyglądzie różnych mąk: żytniej, kukurydzianej, pszennej i pełnoziarnistej. Dzieci przy stolikach eksperymentowały z mąką: dotykały palcami, porównywały kolor i grubość mąki, jednak najciekawsze było dla Fiołków wsypywanie mąki do wody i sprawdzanie, czy mąka się rozpuści. Takie zabawy badawcze są świetnym sposobem na poznanie właściwości różnych produktów.

Na zakończenie zajęć dzieci „udały się” do piekarni na zakupy. Do dyspozycji miały papierowe monety, którymi płaciły za chleb i bułki. W tej zabawie utrwaliliśmy kolory i figury geometryczne oraz przeliczanie w zakresie 4.