Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Superfarmer

W dniu 23 kwietnia w szkole odbyły się eliminacje do Wojewódzkich Mistrzostw Szkół w Superfarmera organizowanych po raz kolejny przez  klub Pionkolandia. Do szkolnych eliminacji przystąpiło 15 uczniów naszej szkoły, głównie z klas piątych oraz jedna trzecioklasistka i jeden szóstoklasista.

Gra polega na hodowaniu zwierzątek (koni, krów, świnek, owiec i królików). Zwycięzca otrzymuje tytuł superfarmera jeśli najszybciej zgromadzi po jednym zwierzęciu hodowlanym. Choć hodowane zwierzątka szybko się rozmnażają można je stracić ponieważ wilki i lisy „napadają na farmy”! Na szczęście na targu wymiany zwierząt za odpowiednią cenę można kupić psy obronne: małego i dużego, które mają odpowiednie „moce”….

W turniejowym wydaniu gry, zwierzęta mają odpowiednie punkty, które decydują o zajętej pozycji w rozgrywkach: koń – 72p; krowa i duży pies – 36p, świnia – 12p, owca i mały pies – 6p, a króliki po 1p.

Gra wymaga myślenia strategicznego, ćwiczy zdolności matematyczne i logiczne, lecz niestety los ma tu ogromne znaczenie!

Gra została wymyślona przez polskiego profesora (Karol Borsuk – „Hodowla Zwierzątek”) w trakcie II wojny światowej i zyskała międzynarodowe uznanie, obecnie znana jest pod nazwą SuperFarmer i SuperFarmer – Ranczo. W Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie można zobaczyć I edycję gry wydaną przez firmę Granna, niestety nieoryginalną, gdyż ta spłonęła w trakcie wojny.

W naszym szkolnym turnieju po emocjonującej fazie eliminacyjnej do finału przeszło czworo uczniów z klasy VC: Joanna Sobolewska, Jakub Olszewski, Mateusz Serocki i Zuzanna Chrust.

Na ścisły sztumski Finał jedzie trzech najlepszych superfarmerów z „piątki”:

1. Mateusz Serocki – 130 pkt

2. Jakub Olszewski – 130 pkt

3. Zuzanna Chrust – 120 pkt

Zapraszamy za rok! Gratulujemy!

Panie: Beata Sawaniewska, Joanna Jasnoch i Karolina Kurapiewicz