Światowy Dzień Jabłka

W zeszłym tygodniu Koniczynki obchodziły Światowy Dzień Jabłka, który co roku przypada na 28 września. Dzieci najpierw obejrzały film o tym, skąd się biorą jabłka i jak ważna jest praca sadownika. Następnie rozmawiały z Panią Anią o tym, czy lubią jabłka, dlaczego warto je jeść i jakie wartościowe składniki zawierają. Wymieniły kolory jabłek i dowiedziały się, jak one brzmią po angielsku. Koniczynki opowiadały też, co można zrobić z jabłek i pod jaką postacią najbardziej lubią je spożywać. Następnie, dzięki pani Basi, mogły obserwować, jak wyciska się z nich sok przy pomocy sokowirowki.

Kolejnym zajęciem było wymyślenie i zatańczenie jabłuszkowego tańca, przy popularnej piosence Jabłuszko pełne snu. Dzieci proponowały i pokazywały figury taneczne, które naśladowali rówieśnicy oraz pani Ania i pani Basia. Śmiechu było przy tym co niemiara.

Ubawieni i wytańczeni usiedliśmy, aby przy wierszykach i zagadkach o jabłuszkach i innych owocach, odsapnąć i nabrać sił do kolejnych wyzwań. A wyzwania to były nie od parady.

Najpierw pani Ania ogłosiła konkurs na najszybsze zjedzenie jabłka bez użycia rąk i uwierzcie mi, każdy poradził sobie z tym znakomicie. Kolejnym konkursem było wypicie świeżo wyciśniętego soku jabłkowego przez dłuuuuugą słomkę. Każdy spieszył sie, jak mógł, w całej sali słychać było cmokanie i oblizywanie się ze smakiem, tak pyszny i słodziutki był ten sok.

Koniczynki stwierdziły, że tak smakowitym sokiem trzeba koniecznie podzielić się z innymi i wyruszyły na wędrówkę po szkole, częstując napotkanych pracowników i opowiadając o obchodzonym święcie jabłka.

Wesołym podsumowaniem dnia była wspólna zabawa w sali zabaw oraz grupowe zdjęcie z bohaterami obchodzonego święta, czyli jabłuszkami.

♫ Jabłuszko, jabłuszko,

jabłuszko pełne snu…

Gdzie nie spojrzeć jabłuszko,

jabłuszko tam i tu…

Jabłuszko pełne snu ♪