Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Trzy Święta Majowe…

Starsza grupa wiekowa przygotowała uroczystość związaną ze zbliżającymi się Świętami Majowymi. W spektaklu teatralno-muzycznym przypomniała wszystkim z jakiego powodu obchodzimy te święta. W historyczne role wcielili się uczniowie klasy 5a i 5d pod kierunkiem Pań: Ewy Trębas i Moniki Wojewódki i Mileny Wiśniewskiej.

Warto wspomnieć, że 1 Maja – to Święto Pracy, obchodzone jest na całym świecie od 1890 roku, w Polsce od 1950 roku.

2 maja –  to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, ustanowionym w 2004 roku. W tym dniu szczególnie pamiętamy o polskich barwach narodowych, symbolach i  tradycjach patriotycznych. Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim.  Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Od 1990 roku 3 Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.