Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Ważne wartości

06 maja 2022 roku Pani Kamila Woronowicz przeprowadziła zajęcia z religii w grupie przedszkolnej Słoneczniki. Temat zajęć brzmiał Umiem się przyznać do winy”.

Na wstępie spotkania Pani Woronowicz przywitała się z dziećmi. Podczas powitania przedstawiła także rybkę Lulu, które również odwiedziła dzieci. Następnie katechetka przy akompaniamencie gitary razem z dziećmi zaśpiewała modlitwę rozpoczynającą spotkanie. Kolejnym etapem zajęć była praca z ilustracją. Pani Kamila poprosiła, by dzieci przyjrzały się ilustracji i spróbowały opowiedzieć, co się wydarzyło podczas śniadania Julki.

Następnie nauczycielka przeczytała dzieciom krótkie opowiadanie, w którym opisane zostało „śniadaniowe zdarzenie Julki”. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadały na pytania, które zadawała im nauczycielka.

* Co Julka przyniosła ze sobą do stołu podczas śniadania?

* Co powiedziała mama, gdy zobaczyła lalkę?

* Co się stało, gdy Julka bawiła się lalką przy śniadaniu?

* Jak się zachowała Julka, gdy mama zauważyła rozlane kakao?

* Co powiedziała mama do Julki?

        Pani Kamila podsumowując pracę z tekstem zwróciła dzieciom uwagę na to, iż bardzo ważne jest to byśmy  mówili prawdę. Gdy zdarzy się nam zrobić coś nie tak, to należy przeprosić, a jeżeli sami nie jesteśmy w stanie sobie z czymś poradzić, to zawsze warto poprosić o pomoc. Nauczycielka zwróciła także uwagę dzieci, iż zawsze kiedy coś nam się przydarzy lub nie posłuchamy przestróg rodziców  należy przeprosić i powiedzieć prawdę. Słowo „przepraszam” mówimy, gdy zrobimy coś z czego nie jesteśmy dumni lub zrobiliśmy coś bez namysłu  i chcemy to naprawić. Następnie nauczycielka zaproponowała dzieciom zabawy w „Głuchy telefon” oraz pracę plastyczną.

Podsumowując spotkanie Pani Kamila poprosiła, by dzieci spróbowały rozwiązać zagadkę. Rozwiązanie systematyzowało ich  wiadomości z dzisiejszego spotkania. Uczestnicy zajęć wiedzą, że zawsze trzeba powiedzieć prawdę wtedy, gdy nie słuchamy lub zrobiliśmy coś pomimo przestróg rodziców.

 Pani Woronowicz pożegnała się z dziećmi modlitwą i podziękowała za udział. Sposób przeprowadzenia zajęć sprawiły, iż dzieci w skupieniu i z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Dużą atrakcją dla dzieci była gitara – słuchały dźwięków wydawanych przez ten instrument jak zaczarowane oraz rybka Lulu, która uczestniczyła razem z dziećmi w spotkaniu.  Zaangażowanie Pani Kamili spowodowało, iż dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich etapach spotkania. Nauczycielka podczas zajęć bazowała na mocnych stronach dzieci – na ich potencjale. Pani Woronowicz pozytywnie wzmacniała i zachęcała dzieci do podejmowania nowych wyzwań.