Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Zajęcia edukacyjne w zamku

16 maja klasa II b uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych „Witraże-zabytki ruchome i nieruchome Zamku Wysokiego”. Pani Ewa Kasprzyk- kustosz z działu edukacji Muzeum Zamkowego prowadziła nas zamkowym szlakiem ukazując różnorakie, średniowieczne rodzaje okien.

Zobaczyliśmy i poznaliśmy konstrukcję budowy okien, zbudowanych z małych, okrągłych szybek zwanych gomółkami. Dowiedzieliśmy się, z czego w średniowieczu wytwarzano szkło. Tak, tak aż trudno uwierzyć: z piasku, drewna buczyny, popiołu i wody. Miało ono oczywiście mnóstwo zanieczyszczeń, ale doskonale pełniło swoją funkcję. Na takie okna mogli sobie pozwolić najbogatsi tak jak np. Wielki Mistrz Zakonu. Byliśmy pod dużym wrażeniem mogąc odwiedzić Letni Refektarz w Pałacu Wielkiego Mistrza. Komnaty z przepięknymi witrażami, czyli oknami zdobionymi kolorowymi szkiełkami ułożonymi w uporządkowane wzory i scenki, przyprawiły nas o niemały zachwyt. To, że chodziliśmy po komnatach Wielkiego Mistrza było nie lada przeżyciem. Ponadto w Sali Narożnej Pałacu czekała na nas niespodzianka, a mianowicie koncert muzyki dawnej w wykonaniu pięknej księżniczki. Nakazała nam zamknąć oczy, przenieść się do XIV wieku i słuchać przepięknej muzyki. Ponieważ nawiązaliśmy więź wielopokoleniową naszego wspólnego dziedzictwa, księżniczka w nagrodę zagrała dla nas „Gore gwiazda” a my śpiewaliśmy. Dzięki wspaniałej grze i akustyce sali nasz premierowy występ można uznać za bardzo udany. W Kaplicy św. Anny oglądaliśmy przepiękne witraże, których wzory mieliśmy przenieść na zajęciach plastycznych pod kierunkiem Pani Ewy. Zamiast ołowiu była tektura, a zamiast szkła bibuła. Nasze przepiękne witraże przenieśliśmy do naszych domów na nasze współczesne okna. Na zaczarowaną lekcję do zamku zaprowadziły dzieci Panie: Bożena Sawicka i Sylwia Wdowicz.