Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Zajęcia plastyczne

10 lutego 2021 roku Pani Joanna Pietkiewicz przeprowadziła w klasie 3b zajęcia plastyczne. Tematem spotkania było poznanie nowej techniki plastycznej – malowanie farbami na folii, przygotowanie upominku z okazji „Dnia św. Walentego”. Na wstępie Pani Joanna zapoznała dzieci z celami oraz przedstawiła nacobezu.

 Nauczycielka przywitała się z dziećmi i na dobry początek, by rozbudzić ich ciekawość zaprezentowała kilka swoich prac wykonanych różnymi technikami. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że ich Pani od wielu lat pasjonuje się malarstwem i każdą wolną chwile poświęca na rozwijanie swojej pasji. W profesjonalny sposób nauczycielka ukazała dzieciom subtelne różnice między malowaniem i ważne zasady podczas malowania farbami olejnymi na płótnie, malowaniem na szkle, malowaniem i jednocześnie haftowaniem obrazu. Uczniowie z dużym zainteresowanie, z wypiekami na twarzy słuchali opowieści nauczycielki, zachwyceni byli możliwościami jakie dają różne techniki malarskie i nie mogli się doczekać kiedy sami wykonają prace na folii.

 Następnie nauczycielka wyjaśniła uczniom poszczególne etapy wykonania pracy na folii. Na każdym etapie udzielała uczniom informacji, rad i wsparcia. Każdy uczeń otrzymał folię oraz rysunek róży. Zadaniem dzieci było dokładne odrysowanie obrazka, który potem będą malowały. Widać było duże skupienie i dokładność w wykonaniu pracy. Każdy chciał, by jego praca była wyjątkowa, ponieważ otrzymać ją miały wyjątkowe osoby- mama, tata. Następnie dzieci dały upust swojej kreatywności dobierając kolory takie, jakie im w duszy grały. Pojawiły się róże czerwone, ale też niebieskie. Dodatkowo dzieci ozdabiały płatki róż różnego rodzaju brokatami i święcącymi pyłkami. Następnie dzieci wybrały sobie kartkę brystolu o różnych kolorach. Kiedy rysunek na folii był już suchy przykładały go do brystolu i na czterech rogach przymocowały do brystolu samoprzylepnymi serduszkami. Efekt końcowy zapierał dech w piersiach. W niejednym oku zakręciła się łezka ze wzruszenia. Dzieci były bardzo rozemocjonowane i z ożywieniem mówiły komu i w jaki sposób podarują wykonany własnoręcznie prezent. Stwierdziły, że najcenniejszy prezent wcale nie musi być drogi. Najważniejsze, by był dany z serca i  wykonany samodzielnie.

Nauczycielka podczas zajęć wspierała swoich uczniów, dawała szansę każdemu dziecku na osiągnięcie sukcesu. Wykorzystała elementy oceniania kształtującego ( przedstawiła cel zajęć, nacobezu, uczniowie na bieżąco otrzymywali informacje zwrotne.  Lekcja kreatywna zaproponowana przez Panią Joannę, sprawiła, iż uczniowie na długo zapamiętają zajęcia. Każdy etap spotkania był omówiony i dokładnie wyjaśniony. Uczniowie byli motywowani do podejmowania nowych wyzwań i pokonywania trudności. Duże zaangażowanie, pasja, profesjonalizm, pomysłowość nauczycielki i ciągłe poszukiwanie nowych atrakcyjnych dla uczniów rozwiązań sprawiły, iż  zajęcia były interesujące i wciągające.

Motto:

„ Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciel pomaga im je rozwinąć”.

                                                                                          Janusz Korczak

„ Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, ryzykowanie,

popełnianie błędów i dobra zabawa.”