Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Zdrowy styl życia

Do najważniejszych wartości w życiu dziecka, które warunkują jego zdolność do rozwoju i podejmowania wysiłku zaliczamy: sprawność fizyczną, psychiczną i zdrowotną. Ruch jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych każdego dziecka, jest nieodzownym elementem poprawiania zdrowia, rozwijania sprawności, postaw i umiejętności, a także kształtowania prawidłowych nawyków w przyszłości.

 W minionym tygodniu najmłodsza grupa „Fiołki” propagowała zdrowy styl życia, kształtowała postawy i nawyki higieniczno- zdrowotne, a także rozwijała sprawność ruchową.

 Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania i odniesienie się do piramidy zdrowego żywienia, nauki samodzielnego przygotowania zdrowego jedzenia, kształtowanie nawyków do picia wody mineralnej, dbanie o higienę całego ciała, w tym także o higienę jamy ustnej i rąk, a także o odpowiednie ubieranie się do pogody.

Dzieci bardzo chętnie i z zaciekawieniem brały udział we wszystkich zajęciach: dydaktycznych, plastycznych, muzycznych i ruchowych. Zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia, po czym z pomocą nauczyciela stworzyły własną piramidę. Próbowały smaku warzyw i owoców z zamkniętymi oczami. Dzięki temu za pomocą zmysłu smaku, dotyku, węchu mogły odgadnąć, co to za owoc lub warzywo.

Przedszkolaki odpowiadały na pytania, co to jest, jak pachnie, jak smakuje, jaki ma kolor. Podczas zabawy, w celu utrwalenia wiedzy, segregowały produkty na dwa zbiory, nazywając je i mówiąc czy to jest warzywo czy owoc, dzieliły ich nazwy na sylaby. Podczas jednych z zajęć wykonały własne szaszłyki owocowo – warzywne i z przyjemnością się nimi zajadały. Bardzo chętnie wykonały dwie prace plastyczne. Jedna została wykonana za pomocą wydzieranki albo plasteliny swojego ulubionego owocu lub warzywa. Innego dnia – druga praca, wykonana za pomocą kolorowania kredkami obrazka pasty i szczoteczki do zębów.

Zadania miały na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz wskazanie roli warzyw i owoców w diecie dzieci, a także znaczenia witamin w pożywieniu. Rozmawialiśmy też jak należy dbać o zdrowie, a szczególnie o ząbki, jak należy je myć prawidłowo. Dzieci same odpowiadały, jakie są skutki jedzenia dużej ilości cukru i słodyczy, a także picia słodkich napojów, czyli próchnica otyłość i złe samopoczucie.

Dzieci miały też możliwość porozmawiania o tym, że ruch to zdrowie i z przyjemnością brały udział we wszystkich ćwiczeniach ruchowych, a także wybrały się na długo oczekiwany spacer na świeżym powietrzu. Przypomniały sobie zasady odpowiedniego ubierania stroju do warunków atmosferycznych. Ćwiczyły zdejmowanie i zakładanie bluz, sweterków, przewracanie ubranka z lewej strony na prawą, a także prawidłowego zakładania kapci.

Nie zapomnieliśmy powiedzieć sobie, że picie wody jest niezbędne do życia, a także sen, który ma ogromne znaczenie dla rozwoju, regeneracji i wzrostu fizycznego dziecka.

Dzieci zapoznały się z tekstem piosenki „Witaminki”, którą chętnie wspólnie śpiewały.

Podsumowaniem tygodnia był test sprawdzający poziom wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia oraz promocji zdrowego stylu życia. Dzieci na zadane przez nauczyciela pytania odpowiadały, czy to jest prawda czy fałsz.

To był tydzień pełen wrażeń, obfitował w liczne atrakcje. Dzieci się angażowały i były aktywne we wszystkich działaniach, a przy tym bardzo zadowolone i szczęśliwe. Zapraszamy do galerii zdjęć.