Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Światowy Dzień Postaci z Bajek

We wtorek – 5 listopada- w grupie „Koniczynek” odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem na wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzają zainteresowania dzieci otaczającym je światem ludzi i zwierząt. Dzień ten przypomniał dzieciom jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. W bajkach dobro zawsze wygrywa, a zło zostaje ukarane. W tym wyjątkowym dniu dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały rekwizyty z baśni oraz wysłuchały bajek – „Kopciuszka”, „Pinokia” i „Trzech małych świnek”. „Koniczynki” razem z paniami obejrzały zapomniane w dzisiejszych czasach bajki takie jak „Reksio”, „Krecik” czy „Bolek i Lolek”. Były też tańce z balonem do piosenki z „Akademii Pana Kleksa” – „Witajcie w naszej bajce”. Przedszkolaki aktywnie i wesoło spędziły ten dzień.

Czytaj dalej...

Gratulacje dla Weroniki

Z radością informujemy, że uczennica klasy 3b – Weronika Sowińska, otrzymała wyróżnienie w III Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym Szkół Podstawowych pod hasłem „Mój wymarzony Eko-robot pomaga sprzątać świat” organizowanym przez FanRobot – Nauka i Zabawa z Elbląga.  Weronice gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć.

Czytaj dalej...

Niezapominajki pieką gofry

30 października w ramach zajęć dydaktycznych w grupie  Niezapominajki odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego, doskonaliły umiejętność posługiwania się sztućcami, uczyły się przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz utrwalały nawyk kulturalnego zachowania się przy stole.  Dzieci pod kierunkiem Pań z wielkim zapałem kroiły owoce (winogrona, jabłka, gruszki, mandarynki, ananasa), które były smacznym i zdrowym dodatkiem do gofrów.  Po upieczeniu nastąpił długo wyczekiwany moment – wspólny poczęstunek.  Gofry wyszły przepyszne.

Czytaj dalej...

Warsztaty teatralne

30.10.2019 roku uczniowie klasy 5c rozpoczęli cykl warsztatów teatralnych w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Uczniowie z niecierpliwością czekali na wyjazd. Nigdy nie brali udziału w zajęciach teatralnych prowadzonych przez profesjonalnego aktora. Nie zawiedli się. Pan Piotr Boratyński w ciekawy sposób wprowadził ich w świat teatru. Zajęcia odbywały się na małej scenie. Piątoklasiści zaczęli od rozgrzewki. Rozluźniali ciało  min. poprzez skakanie czy swobodny marsz. Zrozumieli, że aktor zanim zacznie grać, musi dobrze przygotować swoje ciało , poza tym musi być sprawny fizycznie. Po rozgrzewce zmierzyli się z zadaniem STOP KLATKA. Pan Piotr był pod wrażeniem, że tak wielu uczniów wytrwało w stop klatce prawie przez piętnaście minut, mimo że próbował ich na wiele sposobów zdekoncentrować.

Czytaj dalej...

Z kranu piję zdrowo żyję

W dniu 29 października 2019r. w klasie 4a odbyły się ciekawe zajęcia w ramach kampanii edukacyjnej „Z kranu piję zdrowo żyję”. Organizatorem kampanii jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Do współrealizacji tej kampanii wojewódzki Sanepid wybrał sześć przedsiębiorstw wodociągowych z całego województwa (Kwidzyn, Słupsk, Starogard Gdański, Gdańsk  Gdynia), w tym PWiK w Malborku. Zajęcia poprowadzili: pracownik Sanepidu – Pani Marzena Doering oraz dyrektor techniczny PWiK w Malborku Pan Dariusz Modzelewski i Pan Robert Zwoliński – sekretarz zarządu. Uczniowie obejrzeli dynamiczny film promujący kampanię społeczną picia wody z kranu. Pani Doering mówiła o tym skąd się bierze woda w kranie, do czego i ile potrzebuje jej nasz organizm, wykonała doświadczenie pokazujące sposoby filtrowania wody. Prowadzący przedstawili argumenty, które mają zachęcić dzieci do zmiany nawyków. Wspólnie przekonywali i udowadniali, iż jest to zdrowsza i tańsza alternatywa dla słodzonych soków czy butelkowanej wody. Woda w malborskich kranach jest bowiem zdrowa i smaczna. Wodę z kranu warto pić, ponieważ wspomaga krążenie krwi i nasze serce, buduje nasze ciała, usuwa toksyny z organizmu, reguluje temperaturę naszego ciała, gasi pragnienie i nawilża naszą skórę, poprawia trawienie, daje nam energię, dostarcza dla organizmu cenne minerały jak wapń, potas i magnez, zapewnia sprawne funkcjonowanie układu nerwowego oraz poprawia nasze samopoczucie. Malborski PWiK nadzoruje jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej odbiorcom. Malborska woda jest bardzo dobrej jakości i możemy ją pić prosto z kranu.

Czytaj dalej...

Pamiętamy…

Przed Dniem Wszystkich Świętych  uczniowie klasy zerowej wraz z  Paniami: Ewą, Danusią i Basią,  udali się pod pomnik poległych w walce za wolność Polski – Żołnierzy Armii Krajowej. Dzieci z dumą wyrecytowały wiersz „Powiewa flaga…” Następnie mali patrioci złożyli wiązankę  biało – czerwonych kwiatów. Szanując pamięć poległych –  uczniowie „zerówki” ustawiali zapalone znicze! Ta podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim, w zadumie odeszliśmy od pomnika… Bohaterzy spoczywajcie w pokoju…

Czytaj dalej...

Koniczynki obchodzą urodzinki

W środę 30 października obchodziliśmy w grupie „Koniczynek” urodzinki dzieci urodzonych w październiku – Hani, Ignasia, Emila i Michała T. Jak na urodziny przystało były tańce i zabawy ruchowe. Rodzice jubilatów przygotowali pyszny i zdrowy poczęstunek ( babeczki z dyni, babeczki marchewkowe, winogrona i mandarynki).  Ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich jubilatów, którzy otrzymali od kolegów i koleżanek z grupy prezenty, mnóstwo serdecznych życzeń oraz najpiękniejsze „Sto lat…”.

Czytaj dalej...

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej

29 października 2019 r. Pani Jolanta Kowalczyk- Okrucińska przeprowadziła w klasie 3a zajęcia w ramach programu profilaktycznego ” Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Temat spotkania brzmiał „Skarb przyjaźni – okazuj miłość, przyjaźń”. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności społecznych: nawiązywania i utrzymywania przyjaznych relacji z innymi,  umiejętności współpracy i porozumiewania się, uświadamianie znaczenia pozytywnych więzi z innymi, a także kształtowanie poczucia przynależności do grupy. Po zapoznaniu uczniów z tematem oraz przedstawieniu nacobezu uczestnicy spotkania przystąpili do pierwszego zadania, którym było udzielenie informacji na dwa pytania: Co to jest przyjaźń? ( próba zdefiniowania pojęcia) oraz Czy warto mieć przyjaciela i dlaczego?

Czytaj dalej...

Stokrotki zaproszone do Sądu

W piątek 25 października „Stokrotki” zostały zaproszone do budynku sądu w naszym mieście. Mama Piotrusia jest pracownikiem sądu i zorganizowała nam taką wspaniałą wycieczkę. Przy wejściu przywitał nas Pan Strażnik, który pozwolił nam przejść przez bramkę wykrywającą metal – dzieci wiedziały, że to że względów bezpieczeństwa, bo sąd to miejsce wyjątkowe i nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów. Powitała nas Pani, która jest sędzią i zaprosiła nas do sali rozpraw. Tam dzieci dowiedziały się o sposobie rozstrzygania różnych spraw, kto to jest prokurator, obrońca, protokolant – tak jak mama Piotrusia oraz gdzie podczas rozpraw siedzą poszczególne osoby i jak rozmawiają z sędzią. Pani sędzia podkreśliła, że każda sprawa jest ważna  i wszyscy muszą zachowywać się z szacunkiem do innych. Pokazała nam tradycyjny strój, zwany togą  oraz piękny łańcuch – dzieci mogły go obejrzeć i potrzymać (jest bardzo ciężki). Najwięcej emocji dostarczyła dzieciom możliwość zajęcia fotela sędziego i postukania specjalnym młotkiem.

Czytaj dalej...

Dyniowy zawrót głowy

W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została dynia. Dzieci uczestniczyły w ,,dyniowych’’ zabawach i zajęciach dydaktycznych. Wszystkie dzieci tego dnia przyszły ubrane na pomarańczowo. Zajęcia zaczęły od powitania w kole ,, Dynia tu, dynia tam, pomarańczową dynię Tobie dam…” Przedszkolaki miały okazję poznać  różne odmiany dyni, mogły opisać  jej wygląd, kolor i zobaczyć jej przekrój. Oprócz tego dzieci próbowały soku z dyni oraz smakołyków w postaci : dyni marynowanej i babeczek dyniowych. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i zręcznościowych takich jak : dyniowe kręgle,  ,, Gorąca dynia”. Po zabawach ruchowych przyszedł czas na pracę zespołową : układanie puzzli i pracę plastyczną : wyklejanie faktury dyni bibułą, malowanie dyni wykonanej z chrupków kukurydzianych, stworzenie ,,ludzików” i dyniowych opasek….

Czytaj dalej...

Urodziny w grupie Fiołków

W dniu 17 października br. w grupie „Fiołki” odbyły się urodzinki dzieci. Swoje święto obchodzili: Marcel D., Szymon Sz., Kacper i Sebastian. Dzieci spróbowały zdrowych wypieków i przekąsek, były życzenia, prezenty, puszczanie baniek oraz wspólne tańce.  Solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego!

Czytaj dalej...

Rejonowy Wojewódzki Konkurs Matematyczny

Z radością informujemy, że do stopnia rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego zakwalifikowały się następujące osoby:

  1. Ciemiecki Jan – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  2. Dudkiewicz Grzegorz Marek – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy w Kwidzynie
  3. Feluś Antoni – Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
  4. Grzegorzewski Karol – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Malborku
  5. Kacprzyk Marta – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie
  6. Kalinowski Michał – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zjednoczonej Europy w Kwidzynie
  7. Kłuba Bartosz – Szkoła Podstawowa w Obrzynowie
  8. Kowalczyk Patryk – Szkoła Podstawowa w Korzeniewie
  9. Krawczyk Rita Maria – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  10. Krzeszowska Maria Anna – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie
  11. Liegman Filip – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  12. Majewski Stanisław – Szkoła Podstawowa im. ks. Władysława Demskiego w Straszewie
  13. Marchewka Karolina – Szkoła Podstawowa im. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „NIL” w Rakowcu
  14. Olszowiec Hubert Grzegorz – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  15. Przyłucka Zofia – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Prabutach
  16. Rechnio Grzegorz – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  17. Sinicka Kinga Patrycja – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  18. Stefanowicz Kamila – Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Kwidzynie
  19. Szymański Jakub – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie
  20. Witusińska Martyna – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie
  21. Zbyszyńska Vanessa – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie
  22. Zimnicki Michał Maciej – Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Kwidzynie

Gratulujemy!

Czytaj dalej...

Zaczarowana chusta Pani Oli

W ubiegły piątek odwiedziła nas mama Ewci, Pani Aleksandra Jaskulska i podzieliła się z nami swoją pasją. Tym razem nie była to gra na wiolonczeli, ponieważ w ubiegłym roku mieliśmy okazję gościć mamę w naszym przedszkolu i poznać ten piękny instrument muzyczny  oraz posłuchać jak Pani Ola na nim gra. Pani Ola ma wiele pasji i zainteresowań, tym razem postanowiła podzielić się z nami swoją pasją pomagania innym. Pani Ola jest doulą i doradcą noszenia w chuście. Doula to kobieta doświadczona w macierzyństwie i piastunka kobiety ciężarnej. Mama Ewy na zajęcia przedszkolne przyniosła ze sobą rekwizyty w postaci lalek i różnych chust. Pokazała wszystkim dzieciom jak możemy z chusty zrobić plecaczek i jak chusta pomaga mamom w codziennym funkcjonowaniu. Po pięknej prezentacji nastąpiła wesoła zabawa z chustami. Wszystkie Stokrotki słuchały Pani Oli z ogromnych zainteresowaniem i zaciekawieniem, chętnie włączając się do rozmowy i współpracy. Stokrotki w skupieniu wysłuchały całej prezentacji.

Czytaj dalej...

Poznajemy zawód Strażaka

Dnia 29 października gościliśmy w naszym przedszkolu Strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania Strażacy przybliżyli dzieciom zasady postępowania w przypadku pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom mundur oraz specjalne ubranie i sprzęt do akcji ratowniczo-gaśniczych. Podopieczni z wielką radością przymierzali kask, aby poczuć się, choć przez chwilę strażakiem. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Przedszkolaki miały również możliwość zobaczenia z bliska wozu bojowego i sprzętu znajdującego się w nim. Wielką frajdą dla naszych maluchów było lanie wody oraz rozwijanie i zwijanie węża. Strażacy przypomnieli również zasady udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy tacie naszych „Koniczynek” (Tymka i Bartka) za przybliżenie nam swojego zawodu – strażaka.

Czytaj dalej...

Przedszkolny Festiwal Pani Jesieni

28 października w naszym przedszkolu odbył się Jesienny Festiwal Piosenki. Spotkanie miało miejsce na auli szkolnej, na której przedszkolaki miały okazję powitać szczególnego gościa – a była to Pani Jesień we własnej osobie. Po przywitaniu Kolorowej Pani dzieci zaprosiły ją do wspólnego pląsu w kole pt. ,, Tańcowała jesień”. Po wspólnej zabawie, Pani Jesień tanecznym krokiem i rymowanym wierszem poprosiła dzieci o przedstawienie przygotowanych piosenek. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy przedszkolne: Fiołki, Koniczynki, Niezapominajki, Biedronki, Stokrotki oraz najstarsza grupa Motylki. Dzieci swoimi występami zachwyciły całą widownię, która po każdym występie nagradzała artystów gromkimi brawami. Po zaprezentowaniu swojego programu przedszkolaki podarowały Pani Jesieni przygotowane wcześniej prezenty, tym samym żegnając Panią Jesień, otrzymały od niej dary z sadu w postaci smacznych jabłek.

Czytaj dalej...