W ramach kampanii społecznej pod hasłem „ Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie…” 18 października 2019 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie dla uczniów klas 4-6. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku, przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów. Na spotkanie zostały zaproszone osoby, które na co dzień funkcjonują jako osoby niewidome i słabo widzące. Uczniowie zgromadzeni na spotkaniu – w ciszy i skupieniu – wysłuchali gości, którzy opowiadali o swoim codziennym życiu, zainteresowaniach i przede wszystkim o tym, że bycie osobą z dysfunkcją wzroku nie jest przeszkodą w realizacji ich planów i marzeń, oraz pozwala na normalne funkcjonowanie w środowisku. Na początku spotkania Pani Dyrektor przywitała uczestników spotkania oraz zaproszonych gości. Następnie Kasia Szulik, uczennica klasy I a, zaśpiewała przepięknie trzy piosenki. Widać było na jej twarzy ile pozytywnej energii daje jej śpiew, a możliwość wyrażania emocji i dzielenie się swoją radością z innymi pozytywnie ją wzmacnia. Po wysłuchaniu występu Kasi i nagrodzeniu jej gromkimi brawami wystąpili nasi goście: Pani Marcelina Hernik – Prezes Fundacji „I SEE YOU”, pedagog, wykładowca akademicki, trenerka- animatorka, inspektor ds. polityki równego traktowania w Wydziale Rozwoju Społecznego w Gdańsku. Nasz gość przedstawił prezentację: Model na rzecz Równego Traktowania. Podczas spotkania Pani Marcelina mówiła także o tym jak wspierać i pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym, na co zwracać uwagę. Przeprowadziła też warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci nakładały opaski, otrzymały białe laski i zostały im powierzone zadania do wykonania. Uczestnicy warsztatów przekonali się jak ważna jest współpraca osoby niewidomej z przewodnikiem, jak istotne jest precyzyjne określanie położenia, czy udzielanie wskazówek. Była to dla uczniów wartościowa i cenna lekcja. Kolejnym gościem był Pan Krzysztofa Polaszka (wraz z psem asystującym Sundy). Nasz gość opowiedział o swojej współpracy z psem – asystentem, w codziennym funkcjonowaniu. To, co podkreślali nasi goście, to fakt, by wspierać osoby niepełnosprawne, towarzyszyć im w codziennym życiu oraz ważna jest też świadomość osób niepełnosprawnych, iż mogą liczyć na swoich bliskich, przyjaciół i znajomych.