Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

 W ramach kampanii społecznej pod hasłem „ Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie…” 18 października 2019 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie dla uczniów klas 4-6. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku, przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów. Na spotkanie zostały zaproszone osoby, które na co dzień funkcjonują jako osoby niewidome i słabo widzące. Uczniowie zgromadzeni na spotkaniu – w ciszy i skupieniu – wysłuchali gości, którzy opowiadali o swoim codziennym życiu, zainteresowaniach i przede wszystkim o tym, że bycie osobą z dysfunkcją wzroku nie jest przeszkodą w realizacji ich planów i marzeń, oraz pozwala na normalne funkcjonowanie w środowisku. Na początku spotkania Pani Dyrektor przywitała uczestników spotkania oraz zaproszonych gości. Następnie Kasia Szulik, uczennica klasy I a, zaśpiewała przepięknie trzy piosenki. Widać było na jej twarzy ile pozytywnej energii daje jej śpiew, a możliwość wyrażania  emocji i dzielenie się swoją radością z innymi pozytywnie ją wzmacnia. Po wysłuchaniu występu Kasi i nagrodzeniu jej gromkimi brawami wystąpili nasi goście: Pani Marcelina Hernik – Prezes Fundacji „I SEE YOU”, pedagog, wykładowca akademicki, trenerka- animatorka, inspektor ds. polityki równego traktowania w Wydziale Rozwoju Społecznego w Gdańsku. Nasz gość przedstawił prezentację: Model na rzecz Równego Traktowania. Podczas spotkania Pani Marcelina mówiła także o tym jak wspierać i pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym, na co zwracać uwagę. Przeprowadziła też warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci nakładały opaski, otrzymały białe laski i zostały im powierzone zadania do wykonania. Uczestnicy warsztatów przekonali się jak ważna jest współpraca osoby niewidomej z przewodnikiem, jak istotne jest precyzyjne określanie położenia, czy udzielanie wskazówek. Była to dla uczniów wartościowa i cenna lekcja. Kolejnym gościem był  Pan Krzysztofa Polaszka (wraz z psem asystującym Sundy). Nasz gość opowiedział o swojej współpracy z psem – asystentem, w codziennym funkcjonowaniu. To, co podkreślali nasi goście, to  fakt, by wspierać osoby niepełnosprawne, towarzyszyć im w codziennym życiu oraz ważna jest też świadomość osób niepełnosprawnych, iż  mogą liczyć na swoich bliskich, przyjaciół i znajomych.        

Czytaj dalej...

Niezapominajki witają jesień

 Minione dni w grupie Niezapominajek, to dni zabarwione kolorami jesieni. Dzieci w zeszłym  tygodniu podczas zajęć dowiedziały się jakie kolory przeważają jesienią, a mogły tego doświadczyć podczas zabaw sensorycznych z woreczkami strunowymi. Mieszając dwie barwy powstawała im kolejna…. zupełnie nowa barwa…. Jesienne zabawy trwały dalej … Dzieci rozmawiały na temat drzew i ich okazów, układały rytmy matematyczne z zebranych kasztanów i żołędzi, ćwiczyły nie tylko matematykę, ale i pamięć w trakcie zabawy ,,JESIENNE MEMO” a szło im to doskonale. Podczas spacerów mogły przejść się do pobliskiego parku, gdzie pozwoliły sobie na zabawy ruchowe przy użyciu liści. Ileż było radości z podrzucania liści do góry i tworzenia jesiennych bukietów.

Czytaj dalej...

Gratulacje dla szachistów!

Dnia 15.10.2019 roku w Kwidzynie odbyły się Półfinały Wojewódzkie w XXI Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Szachach. Nasza drużyna w składzie: Liliana Sierla,  Szymon Jankowski, Filip Kraszewski, oraz Artur Preuss, wywalczyła II  miejsce. Wszystkim naszym graczom i trenerce Pani Annie Bajur serdecznie gratulujemy!!!

Czytaj dalej...

7a na wystawie w Muzeum Miasta Malborka

Dnia 16.10.2019 roku klasa 7a wraz z opiekunem obejrzała wystawę pod tytułem: „WRASTANIE. ZIEMIE ZACHODNIE I PÓŁNOCNE. POCZĄTEK”. Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę. Właśnie o tym opowiada wystawa przygotowana przez instytucje współpracujące w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, która zaprezentowana została w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka.

Czytaj dalej...

Zajęcia z doradcą zawodowym

Dnia 7 października uczniowie  klas ósmych  brali udział w zajęciach prowadzonych przez panią Annę Kosek- doradcę zawodowego z Urzędu Pracy. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy w urzędzie i uzyskali informacje na temat stopy bezrobocia w powiecie malborskim oraz programów kierowanych do osób bezrobotnych i młodzieży rozpoczynającej swoją pierwszą pracę. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jakie zawody w naszym powiecie należą do nadwyżkowych, a jakie do deficytowych oraz gdzie szukać informacji na temat zawodów deficytowych w poszczególnych województwach naszego kraju. Następnie pani A. Kosek rozmawiała z uczniami o kompetencjach pracowników i wymaganiach pracodawców. Omawiane zagadnienia na pewno zostaną przez młodzież wykorzystane w przyszłości.

Czytaj dalej...

Przedszkolaki na rewii lodowej w Gdańsku

W piątek 11 października 2019 roku przedszkolaki z grupy Stokrotek i Niezapominajek wraz z nauczycielkami wybrały się do Gdańska, gdzie na hali Oliwia, odbyło się zachwycające widowisko teatralne na lodzie pod tytułem „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” na motywach powieści Bolesława Leśmiana. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy piękną lodową opowieść, w wykonaniu łyżwiarzy z całej Polski. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich ruchoma scenografia, niezwykłe umiejętności oraz akrobacje łyżwiarzy. Dodatkowym atutem były różne efekty świetlne, pirotechniczne oraz piękna oprawa muzyczna.

Czytaj dalej...

Kolorowy tydzień

W ubiegłym tygodniu „Fiołki” poznawały kolory. Dzieci grupowały klocki według barw, nazywały i odszukiwały kolory swoich piłeczek na chuście animacyjnej. Następnie wykonaliśmy pracę plastyczną – kolorowymi listkami ozdabialiśmy jesienne drzewo. Dzieci nauczyły się również nazw kolorów w języku angielskim, co sprawiało im mnóstwo frajdy. Nowością była praca w grupach, której doświadczyliśmy – wznosiliśmy kolorowe budowle z klocków. Fiołki uczyły się także tańca w parach o „Dwóch malutkich misiach” oraz ćwiczyły śpiew jesiennej piosenki przy akompaniamencie ręcznie wykonanych grzechotek.

Czytaj dalej...

Życzenia gorące, z serca płynące…

11 października klasa 3a przygotowała uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przywitali wszystkich „Piosenką dla nauczyciela” oraz recytacją wierszy. Wesołym punktem programu był skecz „Przez dziurkę od klucza”. Ta część bardzo podobała się nauczycielom i wywołała na ich twarzach radosne uśmiechy. Uczniowie podziękowali nauczycielom za świat wartości jaki im przybliżają, podziękowali za  miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, szacunek. Podczas tego spotkania, skupili się na bardzo ważnej wartości: SZACUNKU, szacunku dla nauczycieli i pracowników szkoły, szacunku dla drugiego człowieka i szacunku wobec siebie.

Czytaj dalej...

Dzień Nauczyciela

Dnia 11.10.2019 roku Samorząd Uczniowski zaprosił pracowników naszej szkoły na uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Prowadzące spotkanie przywitały się z nauczycielami i uczniami. Jako pierwsi wystąpili – recytując wiersz – uczniowie klasy czwartej. Uczniowie i uczennice klas piątych wykonali trzy piosenki. Klasy szóste zatańczyły a siódme przedstawiły zabawne skecze i dowcipy. Klasy ósme wykonały świetne scenki z życia szkoły. Na zakończenie zagrał na perkusji Piotrek Gordon, a przedstawiciele samorządu złożyli pracownikom życzenia i wręczyli kwiaty. Spotkanie dało pracownikom wiele radości. Dziękujemy!!!

Czytaj dalej...

Zaczarowane warzywa

Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Warzywa to duża dawka witamin, które wzmacniają odporność człowieka chroniąc go tym samym przed różnymi wirusami i bakteriami. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty, przepiękne barwy i są doskonałym materiałem na ciekawe zajęcia plastyczno – techniczne, bowiem z warzyw „wyczarować” można przedziwne stworki – potworki. Potrzebne są tylko pomyły i wyobraźnia, a tych cech uczniom klasy 2a nie brakuje. Prace uczniów okazały się niezwykle interesujące i oryginalne, co widać na załączonych fotografiach…  Zachęcamy do zabawy!

Czytaj dalej...

2b na spotkaniu z Pisarką…

W tym roku Senat przyjął uchwałę ustanawiając „Rok 2019 – Rokiem Stanisława Moniuszki” – 200 rocznica urodzin kompozytora, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki. Klasa 2b 4 października 2019 roku udała się do „MEDIATEKI” na spotkanie z pisarką dla dzieci Panią Izabellą Klebańską. Pani Izabella napisała książkę pod tytułem „Hej zagrajcie siarczyście”, w której opowiada o życiu i twórczości wielkiego polskiego kompozytora  Stanisława Moniuszki nazywając Go ojcem opery „Straszny dwór”, „Halka”, pieśni „Prząśniczki”, „Dziad i baba”. Spotkanie z Panią Izabellą zostało zorganizowane dzięki uprzejmości Pani Joanny Kloc, mamy Małgosi. Pani Izabella Klebańska opowiadała o życiu, twórczości Stanisława Moniuszki. Czytała fragmenty swojej książki, odtwarzała  na komputerze utwory i pieśni Tego wybitnego kompozytora. Zebranym słuchaczom najbardziej podobała się pieśń pt. „Dziad i baba”. Autorka podpisywała swoje książki i dawała autografy. Wielkim zaskoczeniem dla naszej klasy było ogłoszenie wyników regionalnego konkursu plastycznego pod tytułem „Lokalni Nieprzeciętni”, którego organizatorem jest Wydawnictwo Literatura. W tym konkursie uczniowie z naszej klasy zdobyli I i II miejsce. I miejsce i awans do ogólnopolskiego etapu zdobył Gabryś Zyra. II miejsce zdobył Oskar Rudnicki. Obaj uczniowie z naszej klasy w nagrodę otrzymali książki z dedykacją od samej pisarki

Czytaj dalej...

1a przygotowuje sałatkę jarzynową

W ramach promocji zdrowia w naszej szkole, uczniowie klasy 1a wraz z Paniami Moniką Arent i Anną Jarzynką przygotowywali na zajęciach sałatkę warzywną. Tradycyjna sałatka jarzynowa była modyfikowana według upodobań smakowych uczniów. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Same pokroiły wszystkie warzywa i dodały pozostałe składniki. Wspólne przygotowywanie sałatki bardzo im się podobało i postanowiliśmy robić to częściej. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Teraz uczniowie sami już mogą zrobić taką smaczną sałatkę w domu.

Czytaj dalej...

Szkoła dla Rodziców – wychowywać to kochać i wymagać

Pierwsza 14 osobowa grupa rodziców uczniów naszej szkoły zdecydowała się na udział w zajęciach „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez dziesięć tygodni. Zajęcia Szkoły realizowane są warsztatowo, z zastosowaniem praktycznych ćwiczeń takich jak drama, powrót do wspomnień z dzieciństwa, autorefleksja, wymiana doświadczeń, stosowanie nowych sposobów komunikowania się. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest nieustanną formą dialogu z dzieckiem. Jest to program spotkań mających na celu doskonalenie umiejętności nawiązywania autentycznych relacji z dziećmi.

Czytaj dalej...

Pogotowie koleżeńskie

Od października w naszej szkole ruszyły zajęcia  „Pogotowia koleżeńskiego”. Koleżanki z najstarszych klas czekają na Was w każdy wtorek i czwartek o godz. 14:30 w sali 116. Chętnie pomogą Wam w odrobieniu prac domowych, wytłumaczą niezrozumiały materiał. Opiekunami „Pogotowia koleżeńskiego” są pedagog oraz psycholog szkolny. Przyjdź razem damy radę!!!

Czytaj dalej...

Uwaga skarbnicy klasowi!

Dnia 10.10.2019 r w czwartek w godz. od 16:30 do 17:30 oczekiwała będzie na skarbników klasowych – Pani Monika Bożek – nowo wybrany skarbnik Rady Rodziców,  w celu odbioru zebranych składek. Skarbników klasowych prosimy o przygotowanie list uczniów z opisem kwot przez nich przekazanych. Miejsce spotkania – sala nr 03.

Czytaj dalej...