Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Pachnące oczekiwanie na Święta…

Na początku grudnia Pani Ania zaproponowała Koniczynkom pachnące oczekiwanie na święta i cykl warsztatów przygotowujących do wspólnego świętowania. Ponieważ nie ma nic lepszego niż samodzielne przygotowanie wszystkiego od początku do końca, dzieci ochoczo przystąpiły do pracy.

Zajęcia zaczęły od poznania przepisu na pierniczki i kilku tajemnic z tym związanych. Jak zagniatać ciasto, aby było gładkie i sprężyste? Co zrobić, żeby ciasteczka były pachnące i aromatyczne? Co poradzić, jeśli pierniczki wyjdą twarde i czy można je wtedy jeszcze uratować? Po zagnieceniu ciasto trafiło na noc do lodówki, a Koniczynki zaczęły planować, jakie kształty i figurki z niego ulepią na następnych zajęciach. A było z czego wybierać: gwiazda, bałwanek, czapka Mikołaja, prezent, aniołek, renifer czy gwiazda betlejemska kusiły swoją magią. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Wałkowały, ugniatały, wycinały i z resztek ponownie lepiły nowe kształty. Niektórzy mieli swoje własne pomysły na świąteczne pierniczki i ochoczo wprowadzali je w czyn, lepiąc i wycinając co im tylko wyobraźnia podpowiadała.

Czytaj dalej...

Zimowe zabawy sensoryczne

Dnia 22 grudnia w grupie Niezapominajek odbyły się zimowe zabawy sensoryczne. Dzieci odkrywały świat poprzez zmysły, uczyły się współpracy w grupie, aktywnego spędzania czasu, wyrabiały spostrzegawczość, kreatywność, koordynację wzrokowo-ruchową, wyobraźnię. Takie namacalne doświadczanie otoczenia zachęca  do poznawania, odkrywania i rozwoju, a przede wszystkim są dla przedszkolaków świetną   zabawą.

Czytaj dalej...

Świąteczne pozdrowienia od 1d

W tym roku nie mogliśmy zorganizować wigilijnych spotkań poszczególnych klas z wychowawcami. Takie wirtualne spotkanie odbyło się w klasie 1d. Uczniowie tej klasy z wychowawczynią Panią Ewą Nadolną pozdrawiają świątecznie. Życzą wszystkim wesołych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz ZDROWIA, zdrówka i zdróweczka w Nowym Roku!!!

Czytaj dalej...

Innowacyjnie – świątecznie w Stokrotkach i 3b

Podczas ostatnich dwóch zajęć w roku 2020 w ramach innowacji „Z językiem angielskim dookoła świata” grupa przedszkolna Stokrotki i klasa 3b w świątecznym nastroju poznawały tradycje i słownictwo świąteczne z krajów anglojęzycznych.

Grupa Stokrotki rozpoczęła zajęcia świąteczne od przedstawienia głównych świąteczno- zimowych bohaterów- Santa, Reindeer and Snowman – dzieci po atrybutach poznawały głównych bohaterów zajęć. Następnie uczniowie zgadywali co znajduje się w tajemniczych świątecznych puszkach i do kogo należą przedmioty w nich ukryte – dzwoneczki, orzechy, marchewka i prezenty. Uczniowie poznali również słówka stocking, present, christmas tree, elf, sleigh, a potem zatańczyli i zaśpiewali wesołą piosenkę Hello Reindeer . Następnie napisali i zaadresowali list do Świętego Mikołaja w j. angielskim, bo przecież  Santa nie zna j. polskiego J – ewentualnie elfy mogą mu pomóc J.

Czytaj dalej...

Świąteczna zbiórka karmy dla Reksa

W październiku w naszej szkole z inicjatywy uczennicy klasy 6A Dominiki Rzepki odbyła się wielka zbiórka karmy dla potrzebujących zwierząt. Dominika – dziewczyna o sercu pełnym wrażliwości i miłości do zwierząt zorganizowała akcję, która miała mieć swój finał 6 grudnia. Na szkolnych korytarzach pojawiły się ogłoszenia, które sama zaprojektowała i z pomocą koleżanek rozwiesiła. W klasie przygotowane było specjalne miejsce, w którym gromadziły zebrane podarki.

Niestety przez pandemię akcja musiała zostać przerwana, mimo to w krótkim czasie udało się uzbierać 130 kilogramów karmy! Dominika zebrane dary, pięknie zapakowała i świątecznie udekorowane paczki dostarczyła do siedziby Reksa.

Brawo wszyscy darczyńcy! Brawo Dominika!

Czytaj dalej...

Potrawy hiszpańskie

Każdy stara się umilać czas, w taki sposób, jaki sprawia mu przyjemność. Wielu z nas miało ochotę w ostatnim czasie odwiedzić Hiszpanię. W ramach konkursu przenieśliśmy się na chwilę do kuchni iberyjskiej. Uczniowie ze wszystkich klas 7 i 8 wykonali smakowite potrawy hiszpańskie, wśród których znalazły się: paella, arroz con leche, tortilla, burrito, empanadas, pasta, patatas, croquetas, gaspacho, gambas etc. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oderwali się od codziennych zajęć i wzięli udział w konkursie.

!Muchas gracias!

!Que aprobeche!

Czytaj dalej...

Zajęcia świąteczne

W minionym tygodniu Niezapominajki  uczestniczyły w świątecznych zajęciach, dzięki którym miały okazję poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Podczas pieczenia pierniczków dzieci poznały legendę o Katarzynie związaną z wypiekiem ciasteczek i miastem z którego się wywodzą. Miały również okazję poczuć i posmakować świątecznych przypraw korzennych, cynamonu, herbaty z pomarańczą i goździkami, miodu podczas zabaw z użyciem zmysłu smaku i węchu.

Każda Niezapominajka wykonała jeden duży piernik, który własnoręcznie ozdobiła, a zabierając go do domu wiedziała, że należy ofiarować go komuś w potrzebie kto np. samotnie spędzi święta . Pięciolatki wykonały również śnieżnego bałwanka w postaci bombki na choinkę. Zawiesiły ją na Choince Dobrych Uczynków przed budynkiem szkoły.

Czytaj dalej...

Turniej E-Sport – Pro Gaming

Dnia 12 grudnia 2020 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku odbył się turniej w związku z realizacją projektu „Turniej –E Sport – Pro Gaming” w ramach Obywatelskiego Budżetu Obywatelskiego Junior – MBOJ 2020. Konkurs wyłonił najlepszą drużynę z malborskich  szkół podstawowych. Ostatecznie po zaciętej walce i bardzo, bardzo emocjonującym  finale 1 miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły. Reprezentowali nas uczniowie z klasy 8a: Szymon Jankowski, Tomasz Lampkowski, Adrian Wawro, Jakub Grochecki i Paweł Gdula.

Dziękujemy i gratulujemy sukcesu !!!

Czytaj dalej...

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

W grudniu br. zakończyły się ostatnie eliminacje szkolne do Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2020/2021.

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się z :

–  języka angielskiegoKacper Kubic z kl. 8c

–  chemiiFilip Kraszewski z kl. 8a

–  fizykiAleksandra Ziemińska z kl. 8a

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach !!!

Czytaj dalej...

Przedszkolaki i energia

W tym tygodniu dzieci z grupy Słoneczniki omawiały wraz z Panią Natalią zagadnienia dotyczące elektryczności i prądu elektrycznego. Przedszkolaki poznały miejsca, w których powstaje prąd – różnego rodzaju elektrownie. Dowiedziały się również, jakich zasad muszą przestrzegać osoby dorosłe, które korzystają z elektryczności każdego dnia. Słoneczniki wysłuchały opowiadania na temat sprzętów elektrycznych, poznały ich nazwy i nauczyły się dzielić wyrazy na sylaby. Wraz z Panią oznaczyły również w swojej sali wszystkie miejsca niebezpieczne, wobec których należy zachować odległość. Wspólnie z wychowawczynią ustaliły również sposoby na zaoszczędzenie prądu elektrycznego. Na zakończenie dzieci wykonały pracę w kilkuosobowych zespołach, która polegała na narysowaniu prądu elektrycznego, zgodnie z wizją przedszkolaków. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć z przeprowadzonych zajęć.

Czytaj dalej...

Biustopozytywizm

W ramach malborskiego programu rewitalizacji  organizowanego przez Urząd Miasta Malbork w listopadzie br. uczennice klas ósmych wzięły udział w I bloku tematycznym  – Biustopozytywizm, czyli budowanie wśród nastolatek zdrowych nawyków dbania o piersi i podnoszenie świadomości w zakresie profilaktyki. Zajęcia były realizowane w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie. Poruszono następujące zagadnienia: rozwój piersi w aspekcie zmian fizycznych zachodzących w ciele dojrzewającej dziewczynki oraz wpływ rozwijających się piersi na budowanie pewności siebie, profilaktyka raka piersi z instrukcją samobadania i brafitting, czyli dobrze dopasowany biustonosz, wpływający na codzienny komfort, zdrowie i samoocenę. Duży nacisk został położony na wzmacnianie dziewcząt, by nie budowały swojego poczucia wartości jedynie na swoim wyglądzie zewnętrznym  i zaakceptowały siebie takimi, jakie są. Ważna dla dziewcząt była również nauka samobadania piersi w ramach profilaktyki raka piersi. Uczennice uświadomiły sobie, że ich zdrowie zależy od nich samych. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że zajęcia były interesujące i przydatne.

Czytaj dalej...

Międzynarodowy Dzień Herbaty

Na lekcji języka angielskiego w klasie 4c uczniowie poznali tradycję picia herbaty w Wielkiej Brytanii. Dowiedzieli się skąd przybyła herbata na wyspy, jak często i o której Brytyjczycy piją ten napój i czy jest popularny. Uczniowie popijając gorący napar ze swoich ulubionych kubków, opowiadali o swojej ulubionej herbacie. Okazuje się, że najbardziej popularna w klasie 4c jest herbata czarna, owocowa oraz bąbelkowa.

Picie herbaty jest zdrowe, na początku w Wielkiej Brytanii herbata sprzedawana była w aptece, a do tej pory w niektórych częściach świata służy za walutę.

Izabela Krotowska

Czytaj dalej...

Świąteczne książki

Serdecznie zapraszamy do czytania, wypożyczania książek o świętach. Zimowe wieczory to najlepszy czas do czytania…

Czytaj dalej...

Choinka dobrych uczynków – runda 3

W ramach wspólnego odliczania do Świąt Bożego Narodzenia zachęcamy do wykonania trzeciego zadania. Będzie nim „Choinka dobrych uczynków”

Święta to magiczny czas pełen szczęścia, miłości i dobroci. Zachęcamy Was do spełnienia dobrego uczynku wobec bliskiej Wam osoby rodziców, babć, dziadków, rodzeństwa, a może sąsiadki, która na przykład potrzebuje wnieść zakupy na trzecie piętro? Rozejrzyjcie się, wokół Was jest wielu ludzi, których uszczęśliwi drobna rzecz.

A następnie:

Wykonajcie bombkę, napiszcie na niej swój dobry uczynek i ozdóbcie ją. Możecie ją podpisać swoim imieniem i klasą.  Udajcie się na spacer w okolice szkoły( pamiętajcie by się nie gromadzić). Tam przed szkołą od strony ulicy będzie czekała na Was wyznaczona choinka. Zawieście na niej swoją bombkę. W ten sposób powstanie nasza szkolna „Choinka dobrych uczynków”

Aby stworzyć fotorelacje Waszych działań prosimy o przesyłanie zdjęć na adres rojek.agata@sp5malbork.pl

Czyńmy dobro na Święta…

Czytaj dalej...

Świat Praw Dziecka

W związku z organizacją XIV Ogólnopolskiego Festiwalu UNICEF, Szkoła Podstawowa nr 11 im. UNICEF w Szczecinie zaprosiła wszystkie szkoły w Polsce do udziału w konkursie plastycznym ” Świat praw dziecka widziany oczami dzieci.” Celem organizowanego festiwalu była popularyzacja praw dziecka oraz priorytetów działalności humanitarnej prowadzonej przez UNICEF POLSKA.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3a – Kaja Lewandowska – zdobyła I miejsce w tym konkursie. W grupie przedszkolnej – Hania Ćwiro z grupy Stokrotki – zdobyła wyróżnienie. Jesteśmy bardzo dumne z osiągnięć oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Czytaj dalej...