Przez ostatnie cztery spotkania „Z językiem angielskim dookoła świata” dzieci poznawały kolejne państwo wchodzące w skład Wielkiej Brytanii – Szkocję. Dowiedziały się m.in. jak wygląda szkocka flaga oraz tradycyjny szkocki stój, wiedzą jak brzmi tradycyjny szkocki instrument, dudy, i kim jest Nessi – legendarny potwór z Loch Ness.
Już po raz kolejny w naszej szkole uczniowie z klas starszych postanowili poczytać bajki młodszym koleżankom i kolegom. Odbyło się to we wtorek, 26.11.2019 roku. Tym razem była to młodzież z klasy 6b. Uczniowie zaprosili do świata bajek dzieci z klas pierwszych. Miały one okazję poznać przygody różnych, leśnych zwierząt z Gangu Słodziaków. Po wysłuchaniu bajek rozpoczęła się wspólna zabawa i tańce. A oto aktorzy, którzy wcielili się w postacie z bajek: Ola Krzyżanowska- zajęczyca Zuzia i lis Luczek, Amelia Kosińska- pszczółka Pola, Patryk Grapertyn- ślimak Tadeusz, Olaf Gwiazdowski- nietoperz Nikoś, Marcin Sawicki- mucha Henryka, Hania Borowska- sowa Zosia, Zuzia Bakalarz- borsuk Bartek, Kuba Komar- dzięcioł Dominiczek, Janek Woźniak- dzięcioł Dominik, Nadia Wilczewska- sarenka Hania, wprowadzenie i zakończenie- Maja Pośpiech, narratorzy- Maja Kędroń i Kuba Rekowski.
W ubiegłym tygodniu „Fiołki” uczyły się jak należy dbać o zdrowie. Dzieci wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z użyciem woreczków i szarf. Dowiedziały się również jak powinien wyglądać odpowiedni ubiór dostosowany do jesiennej pogody. Dzieci wyklejały kolorowe parasolki – nieodłączny element jesiennego stroju. Fiołki wiedzą, że bardzo ważna w dbaniu o zdrowie jest higiena osobista, dlatego też utrwalaliśmy etapy mycia rąk. Kolejnego dnia poznały podstawowe instrumenty muzyczne. Nasza grupa tego dnia zamieniła się w prawdziwą orkiestrę. Dzieci próbowały gry na każdym instrumencie, a następnie rozpoznawały je po wydawanych dźwiękach. Sprawiło to dzieciom niesamowitą frajdę.
We wtorek w ramach preorientacji zawodowej realizowanej w naszym przedszkolu, odwiedził nas Pan Bartek Mazerski, nauczyciel wychowania fizycznego ze Sztumu i zdobywca Korony Maratonów Świata, co oznacza że przebiegł maraton na wszystkich siedmiu kontynentach świata. Maraton ma tylko jedną długość: dokładnie 42 kilometry i 195 metrów. Pan Bartek, swoje spotkanie z nami rozpoczął od pięknych słów; „Kiedy byłem małym chłopcem … zawsze chciałem dobiec na koniec świata…” I pokazał nam wszystkim jak tego dokonał, jak spełniły się jego dziecięce marzenia. Pan Bartek brał udział w biegach maratońskich na wszystkich kontynentach naszego globu, pokazał nam piękną prezentację ze zdjęciami i filmikami z trasy. Pokazał jak trasy podczas maratonów były wymagające, biegał na ponad 4000 m.n.pm w Peru, biegał podczas upałów w Australii i po lodzie podczas Baikal Ice Marathon. Widzieliśmy medale, piękne statuetki a nawet lodowy brylant z maratonu na Bajkale.
25.11.2019 r. Pani Magdalena Barwińska- Kubaszewska przeprowadziła zajęcia z edukacji matematycznej w klasie 2c w oparciu o metody Bąbla Matematycznego. Temat zajęć brzmiał: „Zabawy z matematyką. Doskonalenie umiejętności i utrwalenie wiadomości matematycznych”. Na wstępie Pani Magdalena zapoznała dzieci z celami oraz przedstawiła nacobezu. Cele zajęć: doskonalenie umiejętności matematycznych; rozwijanie umiejętności wykonywania obliczeń w zakresie 30; rozwijanie umiejętności porównywania, klasyfikowania; rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, utrwalenie zasad pracy w grupie. Na dobry początek nauczycielka zadała dzieciom pytanie „ Do czego nam jest potrzebne liczenie? Uczniowie wykazali się kreatywnością. Udzielali następujących odpowiedzi:” liczenie potrzebne jest wtedy, kiedy coś mierzymy”
W poniedziałek, 25 listopada uczniowie z klasy 4 a poszli na spotkanie z dyrektorem do spraw technicznych, Panem Dariuszem Modzelewskim, który oprowadził ich po nowoczesnej stacji uzdatniania wody. Wycieczka ta była zorganizowana z okazji akcji „Z kranu piję – zdrowo żyję!” Stacja uzdatniania wody znajduje się w Malborku przy ulicy Kwiatkowskiego. Uczniowie oglądali, jak wygląda proces uzdatniania wody do picia. Ta woda pochodzi z podziemnych źródeł i jest izolowana od zanieczyszczeń zewnętrznych. Uczniowie oglądali urządzenia, zbiorniki, różnorodny sprzęt, dzięki któremu możemy pić czystą wodę z kranu. Oglądali wykresy na monitorze komputera, na których podane były informacje czy proces oczyszczania wody przebiega prawidłowo. Na zewnątrz, obok budynku stacji, uczniowie mogli zobaczyć bardzo duży zbiornik, w którym gromadzi się zapasową ilość wody zdatnej do picia dla wszystkich mieszkańców w Malborku i okolic.
W dniach 18-21 listopada uczniowie klas drugich wzięli udział w lekcjach bibliotecznych pt. W królestwie książek. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z układem książek w bibliotece oraz były okazją do spotkania z ulubionym bohaterem młodszych czytelników – pluszowym misiem. Już w poniedziałek – 25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zapraszamy do biblioteki szkolnej na wystawę – najlepiej z własnym misiem. Czekają na Was niespodzianki!
Uczestnicy Koła Edukacji Morskiej przygotowują się do nowych wyzwań jakie ich czekają w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Podczas zajęć wrześniowych wspólnie opracowywali działania, które będą realizowane w szkole. Zadania te mają na celu propagowanie tematyki związanej z edukacją morską, poznawanie nadmorskiego potencjału naszej „małej ojczyzny”- Pomorza. Na ostatnich zajęciach uczniowie zajęli się organizacją konkursu plastycznego dla przedszkolaków pod hasłem „ Moja wymarzona złota rybka”.Koło prowadzi nauczycielka geografii Pani Agata Rojek.
22 listopada podczas zajęć edukacyjnych mieliśmy okazję doskonalić umiejętność postrzegania świata za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, słuchu, dotyku i smaku. Pani Basia przygotowała różnego rodzaju doświadczenia i zabawy za pomocą, których dzieci z wielką radością odkrywały swoje zmysły. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną utrwalającą podstawowe zmysły. Nasze Panie Ewa, Basia i Danusia uczyły nas o zmysłach somatycznych, które mamy w skórze: dotyk – bodźce czuciowe oraz nocycepcja – zmysł bólu.
W dniu 20 listopada 2019 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Polska odegrała wyjątkową rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Z okazji 30 rocznicy uchwalenia najważniejszego dokumentu – Konwencji Praw Dziecka (potocznie zwanej – światową konstytucją praw dziecka), wspólnie świętowaliśmy i pokazaliśmy, że prawa dziecka są dla nas ważne. W klasach odbyły się zajęcia według scenariusza przygotowanego przez UNICEF. W tym roku hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka było –„dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Ubraliśmy się na niebiesko, aby pokazać naszą solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Wnętrze budynku szkoły ozdobiliśmy plakatami, niebieskimi balonami i girlandami. Przyłączyliśmy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w te obchody. O godzinie 11.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczcić rocznicę Konwencji o Prawach Dziecka, podsumowaliśmy naszą wiedzę na ten temat i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Życzymy wszystkim dzieciom, aby ich prawa były przestrzegane przez innych.
W dniu 20 listopada uczniowie klasy 3a pracowali nad tematyką Praw Dziecka. Lekcja rozpoczęła się od prezentacji, która przybliżyła uczniom wiedzę na temat ich praw. Dowiedzieli się, że 30 lat temu dorośli podjęli wspólną decyzję, że wszystkie dzieci bez względu na wiek, możliwości i pochodzenie potrzebują specjalnych praw, które zapewnią im warunki do prawidłowego rozwoju, odpowiednią opiekę i ochronę. Ponieważ na świecie prawa dzieci, czyli małych ludzi, były łamane, powstała „Konwencja o prawach dziecka”, w której ujęto najważniejsze zasady, których powinni przestrzegać dorośli oraz prawa, jakie powinny mieć dzieci. Uczniowie wymienili obszerną listę ich praw. Uczyli się tez dostrzegać i tłumaczyć różnicę między zachcianką a prawem. Doskonale rozróżniali kaprysy. Pamiętając o swoich prawach, nie należało również zapominać o obowiązkach. Kolejnym zadaniem było zaznaczanie spośród wielu propozycji na karcie pracy, kolorem niebieskim PRAWA a kolorem czerwonym OBOWIĄZKI. Ostatnim już punktem całodziennych zajęć było podsumowanie dnia w formie wykonania w grupach plakatów pt.:” Moje prawa” oraz wspólne zdjęcie na sali gimnastycznej.
Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie więc zdrowe nawyki żywieniowe są dla nas bardzo ważną rzeczą. W poniedziałkowy poranek 18 listopada uczniowie klas I – V uczestniczyli w warsztatach z Panią Katarzyną Duszyńską – dietetykiem. Pani Kasia zwróciła uwagę dzieciom na to co należy jeść, a czego się wystrzegać by być zdrowym i czuć się dobrze. Znaczna część zajęć poświęcona była zawartości cukru w produktach, które tak bardzo nam smakują. Uczniowie dowiedzieli się jakich produktów powinni unikać, czym można zastąpić ulubione słodycze, lub w jakiej „ bezpiecznej” ilości je spożywać. Pani dietetyk zwróciła dzieciom uwagę przede wszystkim na regularność spożywania posiłków – poinformowała uczniów, że przy zachowaniu regularności posiłków, nie ma potrzeby podjadania np. słodyczy. Druga część zajęć z Panią Kasią była bardziej praktyczna, przedstawiciele klas spotkali się z Panią dietetyk w jadalni szkolnej by pod jej okiem przygotować zdrowe smaczne przekąski( nawet te słodkie). Uczniowie przygotowali szaszłyki owocowe, warzywne, pożywny jogurt z musli i owocami oraz krem czekoladowy na bazie awokado, bananów, miodu i orzechów.
W listopadzie Pani Beata Komoszyńska, która uczestniczy w dwuletnim szkoleniu w ramach „Bąbla Matematycznego”, zorganizowała w klasie 1c żywą lekcję matematyki z wykorzystaniem metod i form z tego projektu. Temat zajęć brzmiał: „Dzień i noc w świecie zwierząt. Obliczenia pieniężne w zakresie 10″. Na wstępie zajęć Pani Beata zapoznała uczniów z celami oraz nacobezu. Celami zajęć były: rozwijanie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania liczby w zakresie 10; rozumienie pojęcia moneta i banknot; rozwijanie umiejętności sprawnego sumowania monet w zakresie 10; rozwiązywanie prostych zadań tekstowych; rozwijanie umiejętności współpracy w zespole na rzecz wspólnego dobra.Podczas spotkania Pani Beata zaproponowała uczniom następujące zabawy i zadania o różnym stopniu trudności:
W listopadzie gościliśmy w naszej grupie „Koniczynek” mamę Mai – Panią Beatę, która opowiedziała nam o swoim zawodzie oraz zdrowym stylu życia. Pani Beata jest instruktorką fitness oraz trenerem personalnym, jest to jej pasja i sposób na życie. Przedszkolaki utrwaliły podstawowe zasady prawidłowego odżywiania, dowiedziały się w jaki sposób żywność i ruch wpływają na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Przedszkolaki wiedzą, że spacery, jazda na rowerze i hulajnodze są również ważne dla zdrowia. Gimnastyka, którą poprowadziła Pani Beata bardzo się wszystkim podobała. Cała grupa pięknie zatańczyła do piosenki „Chocolate choco choco”. Niespodzianką były przyniesione przez mamę Mai trampoliny. Uśmiech z buzi „Koniczynek” nie znikał, każdy mógł poskakać na trampolinie w rytmie piosenki „Bańkę łap”. Żegnając się Pani Beata wręczyłam dzieciom i paniom zaproszenie na jeden dowolny trening – dziękujemy bardzo, a „Koniczynki” podarowały mamie Mai kolorowy dyplom. Po tym spotkaniu już każda „Koniczynka” wie, że warto ćwiczyć i wyrobić w sobie nawyki zdrowego żywienia.
Nasza placówka bierze udział w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej. Przedszkolaki w tym roku szkolnym rozpoczynają swoją morską podróż. Jeden dzień w tygodniu jest dniem morskim poświęconym tematyce związanej z szeroko rozumianą edukacją morską. Grupa Stokrotki pod kierunkiem pani Anny Ościłowskiej dnia 13 listopada rozpoczęła swoją przygodę morską. Na pierwszych zajęciach Stokrotki zaczęły poznawać swoją pomorską tożsamość. Dowiedziały się jakim darem dla Pomorza jest Morze Bałtyckie. Dzieci na zajęciach artystycznych wykonały rybkę pływającą w morzu. Fale namalowane zostały przy mocy szablonów i farb, a rybki powstały z połączenia magicznych trójkątów. Tego dnia również przy pomocy rybek Stokrotki rozwiązywały zdania matematyczne.