Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Motylki odwiedzają lotników

8 maja dzieci z grupy Motylki, miały niezwykłą okazję odwiedzić 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Podczas wycieczki mogły na własne oczy zobaczyć imponujący sprzęt wojskowy, specjalistyczne urządzenia, zdalnie sterowane roboty do zadań specjalnych oraz wojskową straż pożarną.

Największą atrakcją były jednak majestatyczne myśliwce MiG-29, które wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych. Serdeczne podziękowania kierujemy do taty Poli, który zorganizował tę niezapomnianą wycieczkę. Jego zaangażowanie i wsparcie umożliwiły dzieciom zdobycie niezapomnianych wrażeń i poszerzenie wiedzy na temat lotnictwa wojskowego.

Czytaj dalej...

Dzień Niezapominajki

Dnia 15 maja grupa przedszkolna ,,Niezapominajki” obchodziła ,,Dzień Polskiej Niezapominajki”. Dzień ten ma na celu nie tylko promowanie walorów polskiej przyrody, lecz przede wszystkim przypominanie o ochronie środowiska i jej bioróżnorodności.  To święto niesie ze sobą również ważne  przesłanie ,,nie zapomnij o mnie”- czyli pamiętaj o bliskich, bądź życzliwy i otwarty na drugiego człowieka, nie zapomnij o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji i przyrodzie.

Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki  dowiedziały się jakie jest znaczenie tego święta i jaki sens mają jego obchody. Dzieci rozwiązywały quizy ekologiczne, bawiły się i tańczyły przy piosence „Niezapominajka”. Nie zabrakło również zabawy matematycznej, plastycznej oraz spaceru na świeżym powietrzu.

Mamy nadzieję, że Święto Niezapominajki przyczyni się do rozbudzania w dzieciach i nas dorosłych szacunku do przyrody i rozwijania świadomości proekologicznej.

Czytaj dalej...

Wystawa – Dzieckiem być…

W dniu 14.05.2024r. o godzinie 17.00 w auli szkoły otwarto wystawę pod nazwą  “Dzieckiem być…”. Zebrano na niej prace małych i dużych artystów – obecnych i byłych wychowanków oddziału przedszkolnego „Biedroneczki”. Przybyłych na wystawę powitały nauczycielki Pani Karolina Kurapiewicz i Justyna Kujawa.

Prowadząca spotkanie Pani Karolina Kurapiewicz zwróciła się do zebranych takimi słowami:

Serdecznie witam Państwa na wyjątkowej wystawie “Dzieckiem być…” , której autorami są uczennice i uczniowie grupy przedszkolnej Biedroneczki oraz zaproszeni goście a mianowicie absolwenci naszej grupy, którzy ruszyli w dalszą drogę edukacji w naszej szkole.  To wyjątkowa okazja, żeby “Biedronkowa rodzina” spotkała się, porozmawiała, powspominała i mogła razem podziwiać talent, wyobraźnie i pasje naszych dzieci. W związku z tym szczególnie chcę powitać rodziców i dzieci, które tę wspólnotę tworzą oraz nauczycieli, dyrekcje, pracowników szkoły i osoby o dobrym sercu, które Nas wspierają. Witajcie!!

 Parę słów o samej wystawie. Mam nadzieję, że dla większości z Państwa jest to niespodzianka, miła niespodzianka. Na wystawę składają się prace tematyczne, realizowane w cyklu co miesięcznym od października do marca. Każdy artysta przedstawił swoją wizję np. architektury czy krajobrazu. Wykorzystaliśmy jedną technikę  – malarstwo , w której artyści czują się najlepiej ale wszystko przed nami. Głównym celem wystawy jest pokazanie talentu naszych dzieci. Pokazanie ich pasji, wytrwałości, zaangażowania, radości, kreatywności, siły w pokonywaniu przeszkód.

 Szanowni rodzice, wiecie najlepiej ile głębokich wdechów i wydechów trzeba wykonać żeby sprostać codzienności, ale też ile radości i dumy przynoszą kolejne dni. Ta wystawa jest również dla Was, w podziękowaniu za Wasz trud, ku pokrzepieniu , dla najprostszej radości.

Dzisiejsze wydarzenie nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób.

Pragnę podziękować dyrekcji szkoły, Fundacji Szkoła Otwartych Serc, firmie Transpolonia Group, Miastu Malbork, pracownikom szkoły i prywatnym osobom, które pomogły finansowo, rzeczowo, swoją pracą i mentalnie w realizacji tego spotkania.

Największe podziękowania należą się dzisiejszym artystom i w związku z tym poproszę ich o wystąpienie. Wśród nich są: Izabela Łuczak, Łucja Łakomy, Mark Vinnik, Michał Potocki, Kornel Bagiński, Michał Banaszek,  Marta Wilczak, Mateusza Czermak, Lena Trawicka, Borys Żuchowski Wojciech Tytz, Artur Krupiński, Weronika Żarska i Paweł Chorzelewski.

Drodzy Państwo, młodzieży, kochane przedszkolaki wystawę Dzieckiem być…uważam za otwartą. Życzę niezapomnianych wrażeń. Zapraszam.

Przecięcia wstęgi dokonała Prezes Fundacji Szkoła Otwartych Serc Pani – Dorota Ojdowska – Starzyk.

Z wielkim podziwem i uznaniem oglądaliśmy przepiękne pełne miłości i czaru prace uczniów. Wystawa dostarczyła też wielu wzruszeń rodzicom i gościom. Artyści otrzymali w podziękowaniu za swoja pracę – róże, małe upominki i słodycze. Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj dalej...

Trzymamy za Was kciuki!

Jak co roku przed nami egzamin ósmoklasisty. Cała szkoła trzyma kciuki za zdających egzamin w dniach 14-15-16 maja 2024r. Wierzymy, że dacie z siebie wszystko! Powodzenia!

Czytaj dalej...

Szanuj życie!

Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zorganizował konkurs plastyczny na szczeblu wojewódzkim pt. „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Celem konkursu było upowszechnianie profilaktyki związanej z zagrożeniami wypadkowymi i zdrowotnymi występującymi w gospodarstwach rolnych oraz przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie plastycznym. Nagrodzeni to: Amelia Topolska z klasy 3b, Emilia Kloskowska z klasy 3d i Ksawery Kiełkowski z klasy 2c. Cała trójka otrzymała nagrody z rąk Burmistrza Miasta Malbork – Marka Charzewskiego.

Olbrzymim przeżyciem była wizyta w Urzędzie Miasta Malbork przy ulicy Plac Słowiański 5 i możliwość zajęcia, choć przez chwilę miejsca, które na co dzień należy do najważniejszej osoby w naszym mieście. Podziękowania dla wychowawców klas: Sylwii Kapuścińskiej-Bacy, Anny Skrzoska i Moniki Arent. Szkolnym opiekunem konkursu była Sylwia Kapuścińska-Baca. Gratulujemy wygranym. Gratulujemy wychowawcom.

Uroczysty finał konkursu zaplanowano w czerwcu 2024 roku.

Czytaj dalej...

Dzień Ziemi w obiektywie…

10 maja 2024 w świetlicy szkolnej nastąpiło podsumowanie konkursu fotograficznego „Dzień Ziemi w obiektywie”. Konkurs był realizowany pod patronatem Szkoły Podstawowej nr 89 w Gdańsku i był adresowany do wychowanków świetlic szkolnych z klas I-III z całego województwa pomorskiego.

Zadaniem uczniów było wykonanie fotografii przedstawiającej piękno otaczającej nas natury oraz jej ochrony. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, otrzymaliśmy wiele pięknych fotografii. Wybranie  tylko pięciu prac, które mogliśmy zgodnie z regulaminem wysłać do Organizatora było niezwykle trudne.

Z wielką radością informujemy, że w gronie laureatów i wyróżnionych  Konkursu Wojewódzkiego „Dzień Ziemi w obiektywie” znalazło się aż troje uczniów naszej Szkoły.

 Ksawery Kiełkowski z klasy 2c zajął I miejsce w kategorii klas II-III.

Marysia Myślak z klasy 1c zajęła II miejsce w kategorii klas I.

Maja Sitek z klasy Ib otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I.

Jesteśmy niezwykle dumni z sukcesów wychowanków naszej świetlicy, którzy otrzymali zaproszenie na VIII Galę Konkursów Wojewódzkich w Gdańsku. Brawo!

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w naszym konkursie. Gratulujemy zaangażowania, pomysłów i twórczego podejścia do tematu.

Bardzo dziękujemy naszemu sponsorowi Cukrowni Malbork za słodki poczęstunek dla wszystkich wychowanków świetlicy, który umilił ogłoszenie wyników konkursu. Zapraszamy do fotorelacji.

Wychowawcy świetlicy: Agnieszka Polak, Barbara Wilczkowiak

Czytaj dalej...

Wycieczka do biblioteki UG

Dnia 9 maja 2024 roku w ramach  XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy 6a i 6b z wychowawczyniami Panią Agnieszką Kęsik-Byber i Izabelą Krotowską wybrali się na  wycieczkę do Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, dzięki zaproszeniu rodzica i pracownika biblioteki – Pani Łucji Gasik.

Najpierw pracownicy biblioteki głównej przywitali nas i zaprosili uczniów na warsztaty. Zadaniem każdego ucznia było wykonanie napisu i dekoracji na płóciennej siatce. Wszyscy otrzymali matrycę  z napisem : „ Biblioteka miejsce na czasie” i wykonywali dekoracje na swoich torbach. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością. Ręcznie wykonana przez nich torba stałą się ich własnością.

Po warsztatach przewodnik zaprowadził młodzież na pokaz Zbiorów Specjalnych poświęcony historii rowerów pt. „ Bicykle, Welocypedy, Rowery”. Uczniowie mogli zobaczyć jak ewoluował rower od początku jego powstania do dzisiaj. Mieli możliwość również obejrzeć stare księgi z ilustracjami welocypedów.

Następnie przewodnik pokazał dzieciom różne sekretne miejsca w bibliotece, które na co dzień nie są dostępne dla gości, m.in. pracownię digitalizacji, kapsułę, salę audio, dział komiksów.

Później pojechaliśmy zwiedzić Gdańsk i jego Stare Miasto.

To była wspaniała wycieczka. Na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Wizyta w bibliotece odbyła się w serdecznej pełnej miłych wrażeń atmosferze. Dla szóstoklasistów była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w uniwersyteckiej bibliotece.

Czytaj dalej...

English is fun!

Grupa 6-latków „Słoneczniki” uczestniczyła w roku szkolnym 2023/2024 w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Angielski jest fun-tastyczny!”. Jego celem jest pokazanie dzieciom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie dzieci i nauczycieli z ideą dwujęzycznego nauczania.

W ramach projektu sześciolatki wykonały kilka zadań. Oglądały i omawiały prezentację na temat Wielkiej Brytanii – jej położenia geograficznego, słynnych miejsc, zwyczajów i symboli. Przedszkolaki poznały między innymi najsłynniejsze miejsca i budowle w Londynie – Tower Bridge nad Tamizą, Big Ben, London Eye, czy Pałac Buckingham. Poznały również najważniejszych członków Brytyjskiej rodziny królewskiej – przede wszystkim Króla Karola III oraz Królowej Elżbiety II.

Dzieci zapamiętały wiele ciekawostek na temat ukochanych przez Anglików dań oraz poznały zwyczaj picia herbaty – szczególnie o godzinie 17:00. „Five o’clock” to według Brytyjczyków najlepszy czas na filiżankę pysznej herbaty.

Przedszkolaki stworzyły w sali kącik języka angielskiego z gazetką o Wielkiej Brytanii. Kolorowały również brytyjską flagę, wyklejały plasteliną koronę królewską, oglądały bajkę w języku angielskim, a następnie tworzyły pasujące do niej ilustracje. Nauczyły się również kilku piosenek dla dzieci w języku angielskim, które z radością śpiewały w przerwie od zajęć.

Dzięki udziałowi w projekcie przedszkolaki rozwinęły umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poszerzyły zakres znajomego słownictwa, zyskały wiarę we własne możliwości, stały się bardziej ciekawe świata oraz zmotywowane do dalszej nauki języków obcych.

Za udział w projekcie grupa „Słoneczniki” otrzymała certyfikat, który będzie przypominał dzieciom o tej wspaniałej przygodzie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu.

Czytaj dalej...

Fiołki w bibliotece

Dnia 9.05.24r. najmłodsza grupa 'Fiołki” wybrała się do biblioteki szkolnej. Celem wizyty było przybliżenie przedszkolakom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania z zasadami zachowania się w bibliotece. Następnie bibliotekarka, Pani Kasia, w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy a także omówiła zasady korzystania z biblioteki. Przeczytała przedszkolakom krótką bajeczkę o 'Franklinie”, który opowiedział historię o zagubionej bajce z biblioteki. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, a także były zaskoczone tak dużą ilością książek na półkach.

Pani bibliotekarka przygotowała także dla dzieci dwa konkursy. Przedszkolaki miały za zadanie ułożyć książeczki na dwa sposoby. Pierwsza chętna grupa dzieci ułożyła książki od najmniejszej do największej, a druga grupa od najgrubszej do najchudszej. Dzieci z ogromną przyjemnością wykonały prawidłowo zadanie. Kolejnym zadaniem było położenie książeczki i utrzymanie jej na głowie. To zadanie sprawiło im dużą radość.

Przedszkolaki z wielką przyjemnością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Wizyta w bibliotece była dla nich ciekawym doświadczeniem. Poszerzyli oni swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartość książki i zalety czytania. Całe spotkanie odbyło się w miłej , pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dzieci opuściły bibliotekę z uśmiechem na twarzy oraz obietnicą, że nie były to ich ostatnie odwiedziny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj dalej...

Dbamy o Ziemię

Przedostatni tydzień kwietnia najmłodsza grupa „Fiołki” poświęciła tematowi „Dbania o nasze środowisko”.

Zajęcia miały na celu kształtowanie świadomości ekologicznej- jak postępować aby chronić środowisko naturalne. Przedszkolaki w czasie zajęć dowiedziały się jak należy dbać o przyrodę, w jaki sposób segregować odpady oraz co możemy zrobić aby chronić naszą planetę Ziemię. Podczas zajęć dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska, dowiedziały się również jak ważne jest oszczędzanie wody i prądu. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach muzycznych i ruchowych, poznały piosenkę o tematyce ekologicznej. Wykonały z przyjemnością prace plastyczne.

Dzieci z grypy „Fiołki” świętowały także Dzień Ziemi. Chcąc podkreślić wagę tego dnia oraz pokazać, że są przyjaciółmi przyrody ubrali się tego dnia na zielono.  Miały okazję porozmawiać o tym, że ziemia jest smutna(zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa(czysta).

Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

Za wspaniały udział w zajęciach przedszkolaki otrzymały pamiątkową „ODZNAKĘ PRZYJACIELA ZIEMI”.

Czytaj dalej...

Biel i czerwień…

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na budowanie przywiązania do Ojczyzny i kształtowania świadomości narodowej. Już od najmłodszych lat staramy się przybliżać dzieciom słowo patriotyzm.

 W najmłodszej grupie 'Fiołki” był to bardzo dobry czas na rozmowę o historii naszego kraju, jego tradycjach i pięknie. Dzieci oglądały patriotyczny film edukacyjny, odpowiadały na zadane pytania oraz rozwiązywały zagadki. Poznały symbole narodowe, w tym barwy narodowe. Wszystko po to, by mieć świadomość bycia Polakami. Warto podkreślić, że przedszkolaki znają melodię hymnu narodowego, godło i flagę Polski. Potrafią też powiedzieć, jakie miasto jest stolicą Polski oraz wymienić najdłuższą rzekę naszego kraju.

Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wykonały piękną pracę plastyczną- za pomocą wydzieranki w barwach biało- czerwonych.

Wzbudzenie u przedszkolaków zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla nauki patriotyzmu i kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych.

Czytaj dalej...

Jak wygląda praca farmaceuty?

W ubiegłym tygodniu grupa Motylki wyruszyła na ciekawą wycieczkę do Apteki Alba zorganizowaną przez mamę Zosi. Miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca farmaceuty. Zafascynowane obserwowały, jak leki były przechowywane w odpowiednich warunkach i jak precyzyjnie układane na półkach. Przedszkolaki nie tylko mogły obserwować pracę farmaceutów, ale także miały możliwość samodzielnie uczestniczyć w procesie tworzenia.

Z radością i skupieniem wzięły udział w warsztatach, gdzie pod czujnym okiem Pani Wioli, mamy Zosi, używając moździerza, wykonały własny krem do rąk. To był nie tylko edukacyjny, ale i emocjonujący moment podczas wycieczki, który jeszcze bardziej wzbudził w nich pasję do odkrywania nowych rzeczy. Na zakończenie wizyty, Motylki otrzymały prezenciki własnoręcznie przygotowane przez Zosię i jej mamę.

Z pewnością dla Zosi i jej przyjaciół z grupy 5-latków było to przejmujące doświadczenie, które pozostanie w ich pamięci na długo. Serdecznie dziękujemy Pani Wioli za zorganizowanie tej wyjątkowej wycieczki.

Ania Ościłowska, Małgosia Muchowska-Bednarz, Asia Sarnowska

Czytaj dalej...

Łamigłówkowy zawrót głowy

Dnia 23.04.2024 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Malborku odbył się finał IV edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego „Łamigłówkowy Zawrót Głowy”. W  finale o tytuł laureata uczestniczyło 46 osób, z czego 28 uczniów ten tytuł otrzymało.

Z naszej szkoły tytuł ten uzyskali:

z klas II – III

III miejsce – Aleksander Sitek

z klas IV 

II miejsce – Oskar Bieniecki
III miejsce – Zofia Binerat

z klas V – VI 

II miejsce – Jakub Machalski
III miejsce – Michał Szczepański

z klas VII – VIII

I miejsce – Sebastian Wiśniewski
III miejsce – Amelia Bogut

Gratulujemy !

Czytaj dalej...

XXXIX Konkurs Poezji Polskiej

XXXIX Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej w Malborku rozpoczął się eliminacjami szkolnymi. Celem konkursu  było stwarzanie okazji do pracy nad kulturą słowa, sztuką interpretacji, a także popularyzacja wśród uczniów polskiej literatury pięknej i poezji śpiewanej.

Tematem zmagań konkursowych były teksty literackie (wiersz, proza) i poezja śpiewana. Dobór repertuaru ograniczono do dzieł polskich autorów.

Podczas Turnieju Recytatorskiego i Turnieju Poezji Śpiewanej, które odbyły się dniach 12-13 kwietnia 2024 r. w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów z klas IV-VII- Zofia Binerat, Piotr Kaczyński, Helena Organista, Nina Siedlarek, Lilianna Kazaniecka i Arkadiusz Majchrzak.

Podczas przesłuchań uczniów klas VII – VIII Lilianna Kazaniecka zdobyła II miejsce, a Arkadiusz Majchrzak został nagrodzony wyróżnieniem.

W kategorii poezji śpiewanej II miejsce otrzymała Nina Siedlarek, która przy akompaniamencie Pani Mileny Wiśniewskiej wykonała utwór Marka Grechuty pt. „Śpij, bajki śnij”.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Brawo!

Czytaj dalej...

Jestem naukowcem

25 kwietnia 2024 r. przedszkolaki z grupy „Słoneczniki” udały się wraz ze swoimi Paniami na kreatywne zajęcia majsterkowania organizowane w ramach mini centrum naukowego „Sowa” w Szkole Łacińskiej. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności Inicjatywa „SOWA” składa się z kilkunastu angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Zabawa w naukowców dostarczyła sześciolatkom dużo satysfakcji. W pierwszej części spotkania dzieci zostały podzielone na kilkuosobowe grupy i uczestniczyły w pracach warsztatowych. Ich zadaniem było wykonanie konstrukcji z przygotowanych materiałów, bazując na prostych instrukcjach, podpowiedziach prowadzącej zajęcia, ale przede wszystkim kierując się własną pomysłowością. Przedszkolaki tworzyły mosty, tunele i mechanizmy z olbrzymim zaangażowaniem. Testowanie wykonanych prac było dla dzieci największą przyjemnością – sprawdzały między innymi sprawność budowanych modeli samolotów poprzez wpuszczanie ich do tunelu aerodynamicznego.

W kolejnej części spotkania dzieci miały możliwość czerpać radość z testowania znajdujących się w centrum stanowisk naukowych, dzięki którym zgłębiały prawa fizyki oraz inne interesujące zjawiska. Na zakończenie dzieci podziękowały pani prowadzącej za atrakcyjne zajęcia.

Po powrocie z wycieczki sześciolatki nadal z podekscytowaniem rozmawiały o poznanych zjawiskach i eksperymentach. Wymieniały się spostrzeżeniami i własnymi wrażeniami. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wycieczki.

Czytaj dalej...