Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Warsztaty Wielkanocne

Wycieczka do Szkoły Łacińskiej na warsztaty Wielkanocne, które odbyły się w minioną środę, była wyjątkowym przeżyciem dla naszych pięciolatków. Po przybyciu zostaliśmy serdecznie przywitani przez prowadzących, którzy zapewnili nam pełen program zajęć związanych z tematyką wielkanocną.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach tworzenia mazurków i ozdób wielkanocnych, co sprawiło, że mogły wykazać się kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Dodatkowo, nie zabrakło też zabaw sportowych, które umożliwiły nam aktywne spędzenie czasu. Całe wydarzenie było nie tylko zabawne, ale także edukacyjne, przynosząc nam mnóstwo radości i pozytywnych emocji. Gorąco polecamy każdemu, kto pragnie miło spędzić czas w atmosferze świątecznej kreatywności i radości.

Ania Ościłowska, Małgosia Muchowska – Bednarz, Asia Sarnowska

Czytaj dalej...

Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa, organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych i przypada na 21 marca. Data obchodów nie jest jednak przypadkowa – dzień ten związany jest z rozpoczynającą się wiosną i narodzinami ludzi niezwykłych. Data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią  21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa.

Tego dnia naszym celem było podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. To był bardzo atrakcyjny dzień, a jednocześnie lekcja tolerancji! Założenie kolorowych skarpetek w dniu 21 marca było wyrazem życzliwości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj dalej...

’Pierwszy Dzień Wiosny

W czwartek 21 marca przedszkolaki z grupy Niezapominajki świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Przyjście nowej pory roku – wiosny, jest doskonałą okazją do tego, aby wprowadzić dzieci do tematu ochrony środowiska naturalnego i zwrócić ich uwagę na wielkie bogactwo, jakie niesie ze sobą budząca się do życia przyroda.

Świętowanie powitania Wiosny rozpoczęło się od śpiewania piosenki o tematyce wiosennej, rozwiązywania zagadek oraz wysłuchania opowiadania o nadejściu wiosny. Nie  zabrakło  również  pracy  plastycznej,  dotyczącej  pierwszych  zwiastunów  wiosny. Chcąc jak najprędzej  zrzucić ciepłe kurtki oraz czapki przedszkolaki przemaszerowały barwnym pochodem witając nową porę roku. Ten dzień z pewnością był radosnym i niezapomnianym wydarzeniem.

Czytaj dalej...

Witamy Wiosnę

20 marca dzieci z grupy „Fiołki” świętowały pierwszy dzień wiosny. Jest to piękna i wyjątkowa pora roku, dlatego też jest zawsze radośnie witana przez wszystkie dzieci. Tego dnia „maluszki” przyszły do przedszkola ubrane w wiosenne kolory i kwiatowe akcenty. Przedszkolaki razem ze swoimi paniami uroczystość rozpoczęły od zabawy „prawda/fałsz” z wykorzystaniem ilustracji. Dzieci starały się wykrywać błędy i poprawiać zdania tak, aby były prawdziwe. Dzięki temu poszerzyły swoją wiedzę na temat pory roku oraz próbowały wypowiadać się pełnym zdaniem.

Następnie dzieci pokolorowały obrazek przedstawiający domek, aby później przy pomocy nauczycieli przykleić go do pojemników. W dalszej kolejności do pojemników wsypały ziemię i zasiały owies, który kiedy wyrośnie będzie tworzył trawę w ogródku przed domkiem. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w pracę i szczęśliwe widząc jej efekty.

Nie mogło również zabraknąć zabaw przy muzyce i z użyciem chusty animacyjnej. Dzieci zatańczyły i zaśpiewały taniec pt. „Bocian i żaby” oraz czynnie i chętnie bawiły się z chustą utrwalając kolory podstawowe.

Pierwszy dzień wiosny minął „Fiołkom” w miłej atmosferze.

Czytaj dalej...

Wielkanocne warsztaty

Dnia 18 marca 2024r. o godzinie 16:00 odbyły się warsztaty plastyczne o tematyce wielkanocnej dla dzieci oraz rodziców z grupy przedszkolnej „Słoneczniki”. W ramach wspólnej pracy wszyscy uczestnicy tworzyli piękne stroiki z zajączkami ze specjalnie przygotowanych materiałów.

W przyjaznej i sympatycznej atmosferze powstały pełne uroku ozdoby, które  będziemy sprzedawać na  kiermaszu podczas Festynu Wiosennego w naszej placówce. Już teraz serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego kolorowego straganu. Serdecznie dziękujemy za obecność rodziców i naszych przedszkolaków podczas ostatnich wspólnych warsztatów.

To była dla nas wielka przyjemność.

                                                                              Panie: Natalia Zollondz i Agnieszka Gałka

Czytaj dalej...

Zdrowy styl życia

Do najważniejszych wartości w życiu dziecka, które warunkują jego zdolność do rozwoju i podejmowania wysiłku zaliczamy: sprawność fizyczną, psychiczną i zdrowotną. Ruch jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych każdego dziecka, jest nieodzownym elementem poprawiania zdrowia, rozwijania sprawności, postaw i umiejętności, a także kształtowania prawidłowych nawyków w przyszłości.

 W minionym tygodniu najmłodsza grupa „Fiołki” propagowała zdrowy styl życia, kształtowała postawy i nawyki higieniczno- zdrowotne, a także rozwijała sprawność ruchową.

 Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania i odniesienie się do piramidy zdrowego żywienia, nauki samodzielnego przygotowania zdrowego jedzenia, kształtowanie nawyków do picia wody mineralnej, dbanie o higienę całego ciała, w tym także o higienę jamy ustnej i rąk, a także o odpowiednie ubieranie się do pogody.

Dzieci bardzo chętnie i z zaciekawieniem brały udział we wszystkich zajęciach: dydaktycznych, plastycznych, muzycznych i ruchowych. Zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia, po czym z pomocą nauczyciela stworzyły własną piramidę. Próbowały smaku warzyw i owoców z zamkniętymi oczami. Dzięki temu za pomocą zmysłu smaku, dotyku, węchu mogły odgadnąć, co to za owoc lub warzywo.

Czytaj dalej...

Niezapominajki poznają zawody

8 marca dzieci z grupy Niezapominajki w ramach realizacji zajęć z preorientacji zawodowej wybrały się z wizytą do salonu manicure „Bliżej Ręka” prowadzonego przez Panią Katarzynę Pietrzak. Celem wizyty było poznanie zawodu manicurzystki oraz pracy z nim związanej.

Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny salon manicure, poznały jego wyposażenie, a także sprzęt którym wykonuje się zabiegi na dłonie oraz stopy. Na wszystkie przedszkolaki czekała w salonie niespodzianka w postaci nakładania na ich dłonie pachnącego kremu. Wycieczka do salonu była dla dzieci ciekawą lekcją, sprawiła wszystkim wiele radości oraz dostarczyła nowych doświadczeń.

Dziękujemy Pani Kasi za miłe przyjęcie, przekazanie wielu ciekawych informacji, oprowadzenie po swoim salonie, a także za podarowane upominki.

Czytaj dalej...

Lekcja otwarta w 2d

14 marca w klasie 2D odbyła się otwarta lekcja języka angielskiego. Poprowadziła ją Pani Monika Gierszewska. Kluczowe pytanie do uczniów brzmiało: Czy potrafię zapytać innych o ich umiejętności? Dzieci znały już nazwy wybranych czasowników oraz zwierząt egzotycznych. Powiedziały co potrafią robić, a czego nie. Nadszedł więc czas, by mogły zapytać o to innych. Na dobry początek – odbyła się rozgrzewka językowa (i fizyczna) przy piosence „I’m so happy!” Następnie, nauczyciel przedstawił uczniom pytanie kluczowe i cel zajęć.

Zabawa w „Mądre papugi” pomogła wprowadzić dzieci w tematykę zajęć : dzieci, jako mądre papugi, powtarzały za nauczycielem tylko te słowa, które były zgodne są z prezentowaną ilustracją. W innym wypadku – milczały. Ta zabawa była doskonałym treningiem uważności (mindfulness).

Następnie, przyszedł czas na utrwalenie czasownika „can” w zdaniach twierdzących i przeczących. Każdy uczeń losował jakieś zwierzę, spośród różnorakich kart obrazkowych, a jego zadaniem było adekwatne reagowanie, czyli podniesienie wysoko swojej karty ze zwierzęciem, jeśli tylko pasowała ona do usłyszanego zdania, np. „I can climb.” / „I can’t fly”. Potem odbyło się:

Czytaj dalej...

Wycieczka do Firmy Golden

Wycieczka przedszkolaków z grupy Motylki do firmy Golden była niezwykłym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Wraz ze swoimi opiekunami wyruszyli w fascynującą podróż po świecie budownictwa, gdzie dachy i okna odgrywały główną rolę.

Po przybyciu do firmy Golden, dzieci zostały ciepło przywitane przez pracowników, którzy oprowadzili je po zakładzie. Przedszkolaki miały okazję z bliska przyjrzeć się, jak funkcjonuje firma. Przewodnicy starali się przekazać wiedzę w sposób przystępny dla najmłodszych, używając prostych i zrozumiałych dla nich słów.

Jednym z największych wrażeń dla dzieci była możliwość obejrzenia różnych sprzętów do przewożenia materiałów, które są używane podczas budowy oraz obserwacja jak wygląda praca na wysokościach.

Po zwiedzaniu dzieci zostały zaproszone do specjalnie przygotowanej sali na zdrowy posiłek. Na stole czekały na nie różnorodne owoce, które mogły wybrać i zjeść z apetytem. Na koniec wycieczki każde dziecko otrzymało upominek od firmy Golden, co wywołało na ich twarzach szeroki uśmiech. Były to drobne prezenty, które przypominały o tej wyjątkowej przygodzie.

Wycieczka odbyła się dzięki zaangażowaniu w życie przedszkola taty jednego z naszych przedszkolaków, który pracując w tej firmie zaprosił nas. Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania firmie GOLDEN oraz tacie Oktawiana za zaproszenie, jesteśmy pełni wdzięczności i radości z tego, że mieliśmy okazję poznać tajniki pracy firmy oraz spędzić czas w tak przyjaznym i edukacyjnym miejscu.

Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w ich sercach i umysłach, inspirując je do dalszego poznawania świata i jego różnorodności.

Panie: Małgosia Muchowska-Bednarz, Ania Ościłowska, Asia Sarnowska

Czytaj dalej...

Dzień Kobiet

8 marca 2024r. w naszym przedszkolu był dniem wyjątkowym i pełnym uprzejmości. Tego dnia wszystkie kobiety – te duże oraz te małe – obchodziły swoje święto, czyli Dzień Kobiet. Wszyscy mali dżentelmeni jak co roku stanęli na wysokości zadania.

Chłopcy składali dziewczynkom oraz swoim nauczycielkom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń. Dziewczynki ze wszystkich grup zostały obdarowane dyplomami oraz miłymi upominkami, które sprawiły im wiele radości.

Wszystkie wychowawczynie zadbały również o atmosferę przyjaźni i życzliwości. Dzięki zabawom integracyjnym i ciekawym zajęciom dzieci mogły ze sobą współpracować, wymieniać się uśmiechami i świetnie się bawić. Jedna z grup odwiedziła również pobliski salon stylizacji paznokci Pani Kasi, w którym czterolatki poznały tajniki pracy manikiurzystki. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Czytaj dalej...

Body Worlds

Ostatnio mieliśmy niebywałą okazję podziwiać niesamowity potencjał ludzkiego ciała. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili słynną wystawę Body Worlds Gunthera von Hagensa, która po raz drugi gościła w Gdańsku. Wystawa to pokaz ludzkiej anatomii, fizjologii i zdrowia. Uczniowie obejrzeli ponad 100 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał i poszczególnych narządów, które przedstawiają fenomen ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji.

Mogli naocznie przekonać się jak wygląda i działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i jak zmienia się gdy choruje. Poznali  przyczyny i sposoby zapobiegania zagrażających życiu chorób. Mogli porównać wygląd zdrowych i chorych narządów i dowiedzieć się, jak styl życia wpływa na organizm, np. jak palenie papierosów wpływa na płuca a nadmiar cukru i złych tłuszczy na serce czy wątrobę oraz czy sól przyspiesza starzenie?

Na wystawie można było również zobaczyć na czym polegają zabiegi chirurgiczne, np. protezy stawów czy zespolenie złamanych kości, jak długi jest układ pokarmowy oraz jak bardzo skomplikowana jest sieć naczyń krwionośnych.

Po wystawie uczniów oprowadzała Pani Beata Sawaniewska

Czytaj dalej...

Finalistka

Uczennica Amelia Bogut z kl. 8a została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego dla uczniów klas VI-VIII województwa pomorskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Serdecznie gratulujemy osiągniętego wyniku.

Czytaj dalej...

Dzień Języka Ojczystego

W tym roku po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć, że różnorodność językowa to część dziedzictwa kulturowego i dlatego powinna być chroniona. Pamięć o tym jest ważna szczególnie dzisiaj, gdy około połowa istniejących języków ma status zagrożonych wymarciem.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego powstał 17 listopada 1999 roku za sprawą UNESCO. W kalendarzu wypada on 21 lutego, w rocznicę tragicznych wydarzeń z 1952 roku. W Bangladeszu doszło wówczas do demonstracji, w której domagano się statusu języka urzędowego dla języka bengalskiego. Zginęło wówczas pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace.

Nasza szkolna społeczność również zaangażowała się w obchody tego święta. Klasa 6b rozwiesiła na szkolnych korytarzach informacje i ciekawostki na temat języka polskiego. Każdy uczeń mógł wziąć ze sobą dobre słowo i zapamiętać jego pisownię.

Uczniowie klas 4-8 ozdobili drzwi swoich klas plakatami , zachęcającymi do poszanowania języka polskiego, stworzyli Słowniczki gwary uczniowskiej i wzięli udział w konkursie  literackim na najciekawsze hasło lub tekst reklamujący język polski. Warunkiem udziału w konkursie było napisanie oryginalnego hasła lub tekstu reklamującego język polski. Zwycięzcą  został uczeń klasy 8a Jan Pindel, który napisał: „ Język polski – brzmiąca poezja w sercu Europy”.

Czytaj dalej...