Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Trzy Święta Majowe…

Starsza grupa wiekowa przygotowała uroczystość związaną ze zbliżającymi się Świętami Majowymi. W spektaklu teatralno-muzycznym przypomniała wszystkim z jakiego powodu obchodzimy te święta. W historyczne role wcielili się uczniowie klasy 5a i 5d pod kierunkiem Pań: Ewy Trębas i Moniki Wojewódki i Mileny Wiśniewskiej.

Warto wspomnieć, że 1 Maja – to Święto Pracy, obchodzone jest na całym świecie od 1890 roku, w Polsce od 1950 roku.

2 maja –  to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, ustanowionym w 2004 roku. W tym dniu szczególnie pamiętamy o polskich barwach narodowych, symbolach i  tradycjach patriotycznych. Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim.  Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Od 1990 roku 3 Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Czytaj dalej...

Polskie Święta Majowe

W piątek 26.04.2024r. uczniowie klas 2c i 2d zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „POLSKIE ŚWIĘTA MAJOWE”. Było to pełne pasji i zaangażowania wydarzenie, które pozwoliło uczniom opowiedzieć historię w okolicznościowym programie artystycznym, dzięki któremu przybliżyli widzom bogactwo polskich tradycji.

Dzieci, z precyzją opowiedziały o świętach majowych, które są kluczowe dla polskiej tożsamości narodowej. Poprzez muzykę i słowa, aktorzy stworzyli most między przeszłością, a teraźniejszością, ucząc i bawiąc jednocześnie.

Utwór “Murarz” to hołd dla pracy zawodowej, symbolizujący Święto Pracy obchodzone 1 maja. Kompozycja “Flaga Polski” była wyrazem patriotyzmu, gdzie uczniowie ukazali wagę narodowych barw. Natomiast “Mazurek 3 Maja” to muzyczne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Za przygotowanie przedstawienia odpowiadały Pani Monika Arent wraz z klasą 2c oraz Pani Magdalena Marcinkowska z klasą 2d

Czytaj dalej...

Dyżur wakacyjny w przedszkolu

W roku szkolnym 2023/2024 opieka wakacyjna w dyżurujących przedszkolach, zgodnie z zarządzeniem  Nr 168/2023 Burmistrza Miasta Malborka z dnia 11 października 2023  roku, będzie organizowana w następujących terminach:

  1. Przedszkole nr 1 w Malborku, ul. Wybickiego 32, termin dyżuru: 01-31.07.2024
  2. Przedszkole nr 5 w Malborku, ul. Witosa 10, termin dyżuru: 01-31.07.2024
  3. Przedszkole nr 8 w Malborku, ul. Mickiewicza 40, termin dyżuru: 01-30.08.2024
  4. Przedszkole nr 10 w Malborku, ul. Reymonta 3, termin dyżuru: 01-30.08.2024

PRZYJĘCIE DO PRZEDSZKOLA NA DYŻUR WAKACYJNY

Decyzję o przyjęciu dziecka do danego przedszkola w okresie wakacji podejmuje dyrektor dyżurującego przedszkola kierując się zasadą pierwszeństwa:

  1. przyjmowania dzieci obojga pracujących rodziców/opiekunów prawnych lub pracującego rodzica/opiekuna prawnego, który samotnie wychowuje dziecko i nie korzystających w tym okresie z urlopu.
  2. przyjmowania na dyżur wakacyjny do danego przedszkola dzieci uczęszczających do tego przedszkola w roku szkolnym 2023/2024, tj. do przedszkola „macierzystego”.
  3. rekrutacja dla dzieci, które nie uczęszczają do placówki „macierzystej” przeprowadzona będzie w przypadku wolnych miejsc.

 KARTA ZGŁOSZENIA

– Podstawą przyjęcia jest  dostarczenie w nieprzekraczalnym  terminie od 6 maja 2024 r. do 24 maja 2024 r. wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny

– rodzice/opiekunowie prawni zgłaszający dzieci na dyżur wakacyjny w lipcu i sierpniu składają 2 karty zgłoszenia, karty zbiera przedszkole „macierzyste”

– ogłoszenie listy dzieci przyjętych do przedszkola na dyżur wakacyjny 3 czerwca 2024 r.

Kartę zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny do przedszkola rodzice/opiekunowie prawni pobierają ze strony internetowej przedszkola.

Druki do  pobrania      w linku:            

https://urzad.malbork.pl/zasady-organizacji-dyzurow-wakacyjnych-w-przedszkolach.html

Czytaj dalej...

Wartościowe bajki

Od wizyty sześciolatków z grupy „Pszczółki” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Malborku w Technikum nr 3 rozpoczęło obchody 20 – lecia Polski w Unii Europejskiej.

23 kwietnia 2024 roku, w sali konferencyjnej spotkały się przedszkolaki z uczniami – Młodszymi Ambasadorami programu EPAS z Technikum nr 3 pod opieką nauczycielki historii – Iwony Krauze. Uczniowie wcielili się w postacie z różnych bajek. Wśród bohaterów bajkowych był Kubuś Puchatek, Jednorożec, Krówka, Pirat, Stich, Biedronka i Dora.

Uczniowie przebrali się za postacie z bajek, ponieważ głównym celem spotkania było wyszukanie wartości europejskich w znanych i popularnych bajkach europejskich.

Zajęcia rozpoczęły się od odczytania znanej dzieciom bajki o Europie, w której krasnale zastąpiły państwa europejskie – celem było przypomnienie wcześniej poznanych wiadomości o Unii Europejskiej. Dzieci wiedziały ile państw tworzy UE, pamiętały symbole pokazywały na mapie niektóre państwa unijne.

Czytaj dalej...

Kreatywne warsztaty

24 kwietnia 2024 r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę do Szkoły Łacińskiej na kreatywne warsztaty SOWA.  Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności Inicjatywa  SOWA to ogólnopolska sieć lokalnych małych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności składa się z kilkunastu angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Zabawa w tej przestrzeni stymulującej do nieskrępowanego eksperymentowania sprawiła przedszkolakom dużo satysfakcji. Pełna wolność w odkrywaniu świata i eksperymenty angażujące wszystkie zmysły wzbudziły wśród dzieci ciekawość i niezwykły entuzjazm. 6-latki wzięły też udział w warsztatach „Majsternia”.

Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. To przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Dzieci w grupach wykonywały zadania, składając zestaw samodzielnie krok po kroku, bez instrukcji, wykorzystując własną kreatywność i wyobraźnię. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, a udział w warsztatach sprawił im wiele radości.

Czytaj dalej...

Dzień Książki

23 kwietnia przedszkolaki z grupy Niezapominajki obchodziły  Międzynarodowy Dzień Książki. Jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem.   Głównym celem tego wydarzenia było promowanie książek i czytelnictwa u najmłodszych.

Zalet czytania z dzieckiem jest mnóstwo! Książki przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, rozwijają kreatywność i wyobraźnię, poprawiają koncentrację, czytanie książek jest również świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dlatego tak ważne jest, aby kształtować chęć czytania od najmłodszych lat. My staramy się to robić każdego dnia w przedszkolu, a Dzień Książki jest jednym z ważniejszych świąt na naszej liście wydarzeń.

Czytaj dalej...

Dzień Ziemi

Planeta kontra plastik – to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi, który obchodziliśmy w miniony wtorek w naszej szkole. Święto Dzień Ziemi  powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę! W akcji uczestniczy 200 państw. Uczniowie klas 4-8 jak co roku zaznajamiali się z bieżącymi bolączkami planety. W tym roku ekolodzy uwagę opinii publicznej nakierowują na problem kumulującej się ilości plastiku w środowisku.

Na początku prowadząca spotkanie, Pani Beata Sawaniewska, przedstawiła spot ilustrujący kwestie powszechności plastiku w naszym otoczeniu. Następnie rozmawiała z uczniami o trzech możliwych drogach działania w celu ograniczania ilości plastiku:

Czytaj dalej...

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2024r. Niezapominajki świętowały Dzień Ziemi. Światowy Dzień Ziemi to największe święto ekologiczne na świecie. Celem tego wydarzenia jest propagowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji przedszkolaki miały możliwość porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz o tym, co można zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta).

Przedszkolaki przypomniały sobie również zasady segregacji śmieci, wzięły udział w marszu ,,Przedszkolak maszeruje – Ziemię ratuje” oraz wykonały piękną pracę plastyczną. Prowadzone działania pokazały dzieciom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska, a także  zachęcały do troski o Ziemię.

Niezapominajki już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa, pielęgnować rośliny, dbać o zwierzęta, oszczędzać wodę i prąd, segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.

Czytaj dalej...

Przedszkolak – Ziemię ratuje…

W dniu 22 kwietnia 2024 r., w ramach obchodów Światowego dnia Ziemi, dzieci z grup „Pszczółki”, „Słoneczniki”, „Motylki” i „Niezapominajki” włączyły się do akcji „Przedszkolak maszeruje – ziemię ratuje”. Każda z grup wcześniej przygotowała się do akcji, wykonując kolorowy plakat promujący przedsięwzięcie. Przedszkolaki dowiedziały się co dobrego możemy zrobić dla naszej planety oraz poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne. W wyznaczonym terminie wszystkie przedszkolaki zebrały się przed wejściem głównym wejściem do przedszkola i wraz z nauczycielkami odbyły marsz, trzymając przygotowany transparent z hasłem przewodnim akcji, grając radośnie na instrumentach, śpiewając i wykrzykując hasła proekologiczne. Dzieci z radością promowały ekologiczną postawę w najbliższej okolicy przedszkola.

Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę. Każda grupa na koniec otrzymała dyplom uczestnictwa w akcji „Przedszkolak maszeruje – ziemię ratuje”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj dalej...

Pomorskie Żagle Wiedzy

W marcu i kwietniu uczniowie w ramach zajęć Pomorskie Żagle Wiedzy poznawali Zatokę Gdańską z  perspektywy lotu ptaka. Najpierw, aby tego dokonać wybraliśmy się na taras widokowy najwyższego budynku na Pomorzu, do Olivia Star. Tam przy sprzyjającej pogodzie marcowej aury widzieliśmy niemal cały zbiornik, łącznie z przepięknym łukowato zagiętym Półwyspem Helskim i horyzontem otwartego morza, a także infrastrukturę gdańskich portów.

Jedynie Zatoka Pucka wraz gdyńskim portem skryła się za Cyplem Orłowskim. W kwietniu więc ponowiliśmy wycieczkę tym razem na Kępę Redłowską, aby z bliższej perspektywy przyjrzeć się zatoce od strony Gdyni i samemu morzu. Pozostaje nam jeszcze dokładniej zbadać Zatokę Pucką, gdyż ta niestety mocniej wcina się w ląd. Zatokę Pucką i Mierzeję Helską z bliska planujemy zaliczyć w czerwcu.

Czytaj dalej...

Laureat konkursu

Z radością informujemy, że uczeń klasy IV d Henryk Salicki został laureatem konkursu historycznego pt. „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski – bohaterowie wczoraj, pamięć dziś”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w tczewskiej bibliotece publicznej. Henryk odebrał dyplom wraz z nagrodą z rąk dyrektora Muzeum Niemieckiego Obozu Stutthof – Pana Piotra Tarnowskiego, prezydenta miasta Tczewa – Pana Mirosława Pobłockiego oraz starosty Tczewa – Pana Mirosława Augustyna oraz dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie – Pani Anny Ciewiertni.

Henryk stworzył cykl trzech postów umieszczonych na Facebooku. Dotyczyły one heroicznej walki o niepodległość brata prababci Jana Sikorskiego ps. „Wilk”. Opisał również czym była Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski.

Od mamy nagrodzonego ucznia – Pani Weroniki Salickiej – otrzymaliśmy posty i zdjęcia z gali konkursowej organizatorów konkursu: Towarzystwa Projektów Edukacyjnych oraz Muzeum Niemieckiego Obozu Stutthof w Sztutowie.

W swojej kategorii (posty) Henryk Salicki zajął II miejsce spośród prawie 200 uczniów z całego województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Pozostałe kategorie to reportaż (3 miejsca) i pocztówka (3miejsca).

Serdecznie gratulujemy laureatowi nagrody! Brawo!

Czytaj dalej...

Dzieckiem fajnie być!

13 kwietnia 2024 r. odbył się piknik na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku przy ul. Parkowej  zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz Fundacją Rozwoju Regionalnego.

Dzieci i młodzież wzięły udział w biegach na bieżni stadionu, a po konkurencjach sportowych odbyła się część artystyczna – występy dzieci z przedszkoli pod hasłem „Przedszkole Śpiewa dla Autyzmu”.  Przedszkolaki reprezentujące naszą placówkę z grup 6-latków: „Pszczółki” – Zuzanna Wójcik, Hanna Brzozowska i „Słoneczniki” – Helena Pietrzak, Lena Kosek wspólnie zaśpiewały piosenkę „Dzieckiem fajnie być”. Dziewczynki oraz przygotowujące je do występu nauczycielki Patrycja Pachocka i Natalia Zollondz po występie dostały upominki dla przedszkolaków oraz pamiątkowy dyplom za udział w projekcie. Gratulujemy dzieciom udanego występu!

Czytaj dalej...

Każda emocja jest ważna

Miniony tydzień upłynął przedszkolakom z grupy Niezapominajki na  zabawach  związanych z emocjami. Głównym celem tych zajęć było: kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami, nabywanie umiejętności nazywania i rozpoznawania swoich uczuć,  wyrabianie świadomości tego, że każdy człowiek ma prawo do różnych nastrojów (gorszych i lepszych dni), rozumienie uczuć innych ludzi, zbudowanie przekonania, że każda emocja jest ważna, wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego oraz rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci.

Podczas realizacji tematyki związanej ze światem emocji nauczycielki organizowały sytuacje budujące wrażliwość dziecka na los innych osób, zwracały uwagę na kreowanie wartości moralnych, a także na kształtowanie postaw prospołecznych  przedszkolaków.

Czytaj dalej...

Konkurs Poezji Polskiej

W sobotę 13 kwietnia w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji odbył się XXXIX Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej. W kategorii klas I-III uczennica klasy 1c Hanna Dolińska zdobyła wyróżnienie. Hania recytowała dwa wiersze „Wilk u dentysty” Tadeusza Śliwiaka oraz fragment prozy z książki „Nie musisz być grzeczny czyli bajki przynoszące ulgę Aleksandry Srokowsko-Ziółkowskiej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Czytaj dalej...

Pasowanie na Przedszkolaka

W marcu w najmłodszej grupie „FIOŁKI” odbyła się wyjątkowa uroczystość, dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zawitały do naszego przedszkola.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo potrafią. Były wierszyki, piosenki, taniec i granie na instrumentach.

Po części artystycznej, dzieci złożyły przyrzeczenie, obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać Pań i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem.

Po złożonej obietnicy Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom, imienny medal i drobny upominek.

Dla przedszkolaków było to wielkie wydarzenie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie poczęstunku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Panie: Kamila Kapuścińska, Aneta Niewińska, Barbara Wilczkowiak, Ola Siuciak.

Czytaj dalej...