Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Pomóżmy FIDESOWI

Stowarzyszenie św. Faustyny „FIDES” w Malborku działające na rzecz osób bezdomnych zwróciło się do naszej szkoły z ogromną prośbą o wsparcie swej działalności poprzez udział w organizowanej zbiórce produktów. W tym roku, w związku ze stanem epidemii, sytuacja osób bezdomnych jest szczególnie trudna, gdyż niemożliwa jest organizacja zbiórek w sklepach, które były dużym wkładem i zabezpieczeniem schroniska w żywność długoterminową.

W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o podarowanie podopiecznym schroniska najbardziej potrzebnych produktów typu:

– produkty spożywcze długoterminowe np. ryż, makaron, kasze, żywność w puszkach, cukier, mąka, olej itp.

– produkty higieny osobistej np. szampon, mydło, kremy do golenia, antyperspiranty itp.

– odzież np. skarpety, czapki, rękawiczki itp.

– w ramach paczki świątecznej np. kawa, słodycze itp.

Zbiórka odbywać się będzie w naszej szkole w dniach od 14 do 18 grudnia. Produkty można przynosić w godz. 9:00 – 14:00 i wkładać w oznaczone kartony, które znajdują się w pierwszym przedsionku szkoły.

Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc :)

Dorota Jukowska, Monika Kacperska

Czytaj dalej...

Spotkanie z Zippim w 1a

11 grudnia na edukacji społecznej uczniowie klasy 1a po raz kolejny spotkali się z patyczakiem Zippim. „Przyjaciele Zippiego” to Międzynarodowy Program Promocji Zdrowia, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi, dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.  Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami,  jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.

Czytaj dalej...

Stokrotki i 3b – poznają Szkocję i Walię

Po zapoznaniu z Anglią, w Stokrotkach i klasie 3b przyszła pora na Szkocję i Walię. Przedszkolaki z grupy zerowej najpierw zgłębiały tajniki szkockiej kultury- dowiedziały się jakie miasto jest stolicą Szkocji, jak wygląda flaga Szkocji i jaki ma ona związek z flagą Union Jack. Dowiedziały się jakie są szkockie symbole narodowe– unicorn oraz thistle. Poznali szkocki strój – kilts czyli spódnice noszone przez mężczyzn w tradycyjny wzór kraty– tartan i następnie każdy uczeń wykonał swój własny strój szkocki. Dzieci poznały popularny w Szkocji instrument- duda, czyli pipe, posłuchały jego dźwięku, a następnie zatańczyły szkocki taniec do melodii wygrywanej na dudach. Dowiedziały się też jaki potwór mieszka w jeziorze Loch Ness- Nessie, poznały legendę na temat Nessie i stworzyły swojego potwora w sensorycznym jeziorku. Potworki trafiły do stokrotkowej galerii.  W ramach podsumowania przedszkolaki zagrały w wirtualną Memory Game oraz wykonały quiz na temat Szkocji.

Czytaj dalej...

Wyróznienie

Niedawno nasza placówka brała udział w VII edycji Kampanii Społecznej „Ja nie wodzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli i otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym. Gratulujemy koordynatorowi akcji Pani Ani Jarzynce i wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia tego wyróżnienia.

Czytaj dalej...

I Ty zostań Świętym Mikołajem – runda 2

I ty możesz zostać Świętym Mikołajem… Czas na kolejne zadanie. Nadszedł czas na dzielenie się magią świąt. W tym tygodniu pragniemy obdarować osoby starsze i samotne z naszego najbliższego otoczenia, aby mogły poczuć zapach i smak świąt. Być może znasz kogoś , kogo sytuacja życiowa i pandemiczna zmusiła do samotnego przebywania we własnym domu.

Znajdź chwilę czasu, upiecz i udekoruj świąteczne pierniki. Podaruj je osobie potrzebującej towarzystwa. 

Aby stworzyć fotorelacje z Waszych działań, prosimy o  przesłanie zdjęć pierniczków  na adres rojek.agata@sp5malbork.pl

Czytaj dalej...

Odwiedziny Mikołaja

Zapanowała radość z nadchodzących Świąt i odwiedzin Mikołaja. „Stokrotki” dzieliły się swoimi wrażeniami i opowiadały o prezentach, które w niedzielny poranek, 6 grudnia znalazły w bucie. W poniedziałek przyszły do przedszkola w wesołych nastrojach, ubrane w stroje ze świątecznymi akcentami. Było dużo atrakcji tego dnia- ale najważniejszym wydarzeniem było spotkanie z Elfem z fabryki zabawek i Mikołajem w jego domu –  dzieci oglądały film i ze zdumieniem i ogromną radością usłyszały, jak Mikołaj pozdrawia je z ekranu! To było niesamowite! Potem był czas gier i zabaw. Grupa podzieliła się drogą losowania na dwa zespoły i zagraliśmy w grę z wykorzystaniem planszy do kodowania. Celem gry było ustalenie drogi świętego Mikołaja za pomocą strzałek i zbieranie punktów – mikołajowych czapeczek. Obie drużyny poradziły sobie świetnie.

Czytaj dalej...

Mikołajkowe zabawy

Jak co roku w grudniu, nadchodzi długo wyczekiwany przez dzieci dzień Mikołajek. Tego dnia królował kolor czerwony. Fiołki przybyły do przedszkola w pięknych mikołajowych czapkach. Niestety w tym roku Święty Mikołaj nie mógł pojawić się osobiście, ale zostawił nam list, w którym napisał, że razem ze swoimi elfami obserwuje wszystkie dzieci i prosi, by były grzeczne i miłe dla innych. Następnie rozpoznawaliśmy różne zabawki po dotyku i wskazywaliśmy ich miejsce w sali. Później, odsłuchaliśmy wiersz „6 grudnia” i wspólnie go omawialiśmy. Nie zabrakło mikołajkowych zabaw ruchowych, m.in. zaprzęgów reniferów z wykorzystaniem szarf, a także śpiewu piosenek dla kochanego Mikołaja. Rozwijaliśmy również naszą pamięć wzrokową w trakcie konkurencji układania puzzli w grupach na czas, która to sprawiła przedszkolakom wiele radości i satysfakcji. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy piękne prace plastyczne, których bohaterem był oczywiście Święty Mikołaj.

Czytaj dalej...

Wizyta Mikołaja

Dziś odwiedził nas w grupie Koniczynek niezwykły gość – przyszedł do nas sam Mikołaj. Przyszedł z bardzo daleka, bo aż spod bieguna północnego. Opowiedział nam o swoim domu, w którym, wraz z elfami, przygotowuje zabawki dla wszystkich grzecznych dzieci. A ponieważ każda Koniczynka była bardzo grzeczna w tym roku, to Mikołaj obdarował ją słodkim upominkiem i zrobił sobie z każdym przedszkolakiem zdjęcie na pamiątkę. Potem musiał ruszać w drogę do innych dzieci, które czekały na niego z utęsknieniem. Koniczynki pomachały mu na pożegnanie razem z panią Ania i panią Danusią.

Czytaj dalej...

Mikołajki mogą być jak z bajki…

,,Mikołajki mogą być jak z bajki… Dla każdego! Dla Tomka, dla Majki, Dla Agnieszki, dla Piotrka, Łukasza … Więc uwaga! Dziś Mikołaj zaprasza!” – M. Terlikowska

Dziś (07.12) w przedszkolu mogliśmy poczuć się jak w krainie Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieci ubrane były w wyjątkowe, czerwone stroje. Zajęcia zaczęliśmy historią o Świętym Mikołaju. Słoneczniki poznały tradycję tego wyjątkowego dnia. Wykonywały prace plastyczne, śpiewały piosenki oraz napisały list do strażaków w podziękowaniu za ich

bohaterską pracę. Niespodzianką były prezenty, a radość pojawiła się na każdej buźce. Szczęśliwe dzieci cały dzień świętowały. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjątkowego dnia.

Czytaj dalej...

Galeria obrazów

Klasa 1d uczyła się jak prawidłowo należy zachować się w galerii sztuki. W planach mieliśmy wycieczkę do Muzeum Zamkowego w naszym pięknym mieście Malborku. Niestety pandemia uniemożliwiła nam wejście do muzeum. Mieliśmy obejrzeć obraz mistrza malarstwa Jana Matejki –„Bitwa pod Grunwaldem”, zobaczyliśmy obraz online na lekcjach zdalnych. Postanowiliśmy jednak pójść dalej i stworzyć własną galerię obrazów. Oto nasz wysiłek!

Czytaj dalej...

Mali projektanci z Bullerbyn

W ubiegłym tygodniu dzieci z klasy 3a omawiały lekturę pt. ” Dzieci z Bullerbyn”. Wszystkim książka bardzo się spodobała, a w trakcie lekcji dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat przeczytanej treści. Podczas zajęć plastyczno- technicznych zadaniem dzieci było zaprojektowanie i urządzenie pokoju Lisy. Uczniowie natychmiast zabrali się do pracy, dyskutowali na temat swoich pomysłów oraz doradzali sobie z jakich materiałów można wykonać różne przedmioty.  Efekty końcowe były niesamowite. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Panie były zachwycone ich zaangażowaniem i samodzielnością. To zadanie pokazało nam jakie talenty drzemią w naszych dzieciach… warto oderwać się od książek choć na chwilę i pozwolić im tworzyć :)

Czytaj dalej...

Morskie pluszowe misie

Najstarsza grupa Stokrotki, wzięła udział w konkursie plastycznym z okazji Dnia Pluszowego Misia w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Tematem było przedstawienie pluszowego morskiego pluszowego. Naszą grupę reprezentowały Kinga Wewiór, Agatka Siedlarek i Alicja Szumska. Do konkursu przystąpiło 87 dzieci z całego województwa pomorskiego. Konkurs wygrało siedem marynarskich misiów. Kinga Wewiór otrzymała wyróżnienie za swoją pracę zdobywając 163 głosy. Serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i pomoc w artystycznych działaniach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac konkursowych.

https://pomorskie.eu/morskie-pluszowe-misie-wedlug-malych-pomorzan-zobacz-ktore-wygraly-konkurs-plastyczny/

Czytaj dalej...

Angielski XXL

Pytanie nr 10 – Jaki anglojęzyczny kraj nazywany jest zieloną wyspą i dlaczego?

Odpowiedź wyślij na maila krotowska.izabela@sp5malbork.pl

Powodzenia!

Czytaj dalej...

Coraz bliżej Święta…

Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich do zabawy! Wspólnie zacznijmy odliczać czas do  Świąt Bożego Narodzenia.

Przez trzy kolejne tygodnie na stronie internetowej naszej szkoły będą się pojawiać zadania do wykonania, które umilą Nam czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

W tym tygodniu pragniemy podziękować pracownikom: Służby Zdrowia, Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej za to, że pomimo trudnego czasu i wykonywania zadań związanych z walką z koronawirusem, możemy na Nich liczyć. Pokażmy, że doceniamy pracę służb i dziękujemy Im za udzielaną pomoc.

Zadanie polega na samodzielnym wykonaniu kartki świątecznej i napisaniu życzeń. Można również napisać życzenia na gotowej kartce świątecznej. Czas na wykonanie zadania – do wtorku – 08.12.2020r.

Aby stworzyć fotorelacje z Waszych działań, prosimy o zdjęcie kartki, życzeń, a może zdjęcia przy skrzynce pocztowej, kiedy wrzucacie list. Prosimy o przesłanie zdjęć na adres rojek.agata@sp5malbork.pl.

Czytaj dalej...

Drzewka Wdzięczności

Bycie wdzięcznym polega na rozglądaniu się dookoła, otwieraniu oczu na wszystkie małe rzeczy, które uważamy za oczywiste.” Henry Fraser

Uczniowie klas 1-3 mieli okazję sprawdzić się w konkursie językowo – plastycznym wraz z… rodzicami. To właśnie dzieciom i rodzicom dedykowany był konkurs pt. „Thankful tree”, zainspirowany Świętem Dziękczynienia, obchodzonym przez ich anglojęzycznych rówieśników w  USA i Kanadzie. I choć nasze święta są najważniejsze, to idea Thanksgiving Day jest piękna i uniwersalna. Konkurs miał zachęcić dzieci i rodziców do wspólnego spędzenia czasu w kreatywny sposób: stworzenia drzewa (w dowolnej formie), na którym „rośnie” wszystko, za co jesteśmy wdzięczni. W konkursie udział wzięło 26 uczniów. W tym roku szkolnym drzewka nadsyłane były drogą mailową, w formie zdjęć.

Czytaj dalej...