Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

7b i 7e poznają Polskę

W czasie wycieczki do Torunia realizowanej w ramach projektu „ Poznaj Polskę”  w dniu 25.11.2021 roku, uczniowie klas 7b i 7e odwiedzili ważne edukacyjnie miejsca. Swoją podróż rozpoczęli wcześnie rano i pierwszą toruńską atrakcją było Centrum Popularyzacji Kosmosu- Planetarium Toruń.  W czasie seansu przeznaczonego dla młodzieży pt. „Makrokosmos” uczniowie przenieśli się w niesamowity świat kosmosu. Podczas tej kosmicznej podróży zdobyli nową wiedzę dotyczącą Wszechświata. Na filmie, Ziemia ukazana była jako drobina zawieszona w wielowymiarowej przestrzeni. „Makrokosmos” to również przybliżenie sylwetki Mikołaja Kopernika, dzięki któremu zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z planet, a granice kosmosu sięgają dalej niż się wydaje. Następnie uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę Geodium- mieli możliwość poznać procesy zachodzące we wszechświecie. Uczniowie zobaczyli model kuli ziemskiej o średnicy 2.15m, a dzięki oświetleniu mogli zrozumieć dlaczego są cztery pory roku, a po dniu następuje noc. W sali znajdowały się różnorodne urządzenia i stanowiska takie jak pole magnetyczne, atmosfera Ziemi, płyty litosferyczne oraz cyklon, które uczniowie uruchamiali za pomocą przycisków.

Następnie przyszła pora na kolejną toruńską atrakcję – Muzeum Toruńskiego Piernika. Uczniowie dowiedzieli się o sposobach wyrabiania tradycyjnego ciasta, wypieku pierników oraz zwiedzili trzypiętrowe muzeum. W czasie zwiedzania wysłuchali czterech legend związanych z tym tradycyjnym toruńskim specjałem. Udział w warsztatach wyrabiania pierników pozwolił uczestnikom poznać tę sztukę kulinarną. Każdy uczeń stworzył swojego piernika i mógł go zabrać do domu na pamiątkę.

Czytaj dalej...

Dzień Pluszowego Misia

W świecie dziecięcych zabawek bardzo ważną rolę odgrywają pluszowe misie. Te sympatyczne postaci są bohaterami wielu opowieści oraz filmów animowanych dla dzieci. Wśród znanych misiów należy wymienić Kubusia Puchatka, Misia Colargola, Misia Uszatka, czy Misia Paddingtona. Pluszowi przyjaciele towarzyszą ludziom od dzieciństwa aż po dorosłość, stanowiąc symbol tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym Międzynarodowym Świętem Pluszowego Misia, który jak co roku przypada na dzień 25 listopada.

W ubiegłym tygodniu wszystkie grupy przedszkolne świętowały na swój własny sposób ten wyjątkowy i radosny dzień. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane w piżamki lub przebrania z wizerunkiem misia. Przedszkolaki brały udział w zajęciach, podczas których poznały dogłębnie historię pojawienia się pluszowego misia wśród dziecięcych zabawek. Ponadto, wszystkie dzieci brały udział w zabawach ruchowych, słuchały opowiadań, tworzyły różnorodne prace plastyczne i tańczyły do misiowych utworów. Niektóre grupy zakodowały wizerunek misia na wspólnej planszy, układały puzzle, poznały smak miodu i tworzyły misiowe grzanki. Przedszkolaki brały udział w zajęciach matematycznych, tworząc zbiory i przeliczając wizerunki misiów. Obydwie grupy zerówki uczestniczyły także w zajęciach przeprowadzonych przez Panią Beatę w szkolnej bibliotece. Przedszkolaki miały przyjemność zapoznać się z Kubusiem Puchatkiem na podstawie czytanej książki, rozwiązywać zagadki oraz poszukiwać pozostałych misiów wśród dostępnych na półkach książeczek. Niewątpliwie dla każdej grupy był to dzień pełen przygód i niespodzianek. Na dzieci czekał również skromny poczęstunek, a na zakończenie wszyscy otrzymali misiowe dyplomy, odznaki i skromne upominki. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych obchodów Dnia Misia!

Czytaj dalej...

Plastuś w 1c

Dnia 25 listopada uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali na uczniów naszej szkoły. Później w klasie odbył się poczęstunek, a potem… potem dzieci odwiedził PLASTUŚ – bohater książki Marii Kownackiej. Uczniowie poznali jego historię, która sięga 1936 roku, obejrzeli kilka odcinków filmu, między innymi “Dlaczego nazywam się Plastuś”, “O pamiętniku w czerwonym zeszyciku” czy “O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa”. Na zakończenie dnia dzieci lepiły PLASTUSIA – małego plastelinowego przyjaciela. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy w galerii…

Czytaj dalej...

Idą Pierwszaki dawne maluchy…

Prowadząca uroczystość – Pani Patrycja Biegańska – Stawicka – serdecznie przywitała pierwszoklasistów i ich wychowawczynie:  Joannę Pietkiewicz,  Magdę Barwińską – Kubaszewską oraz Annę Skrzoską. Już od września nasi pierwszoklasiści wraz ze swoimi Paniami zdobywali tajniki przyrody i wchodzili w świat nauki, który jest pełen ciekawych i tajemniczych rzeczy. Panie wychowawczynie są dla dzieci przewodnikami i razem z nimi poprzez naukę, zabawę, odkrywają kolejne tajniki edukacji. Dzieci uczą się a rodzice wspierają  swoje pociechy.

W dniu 25 listopada nadszedł czas na przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły.

Na początku dzieci przywitała dyrektor szkoły życząc im dobrych wyników w nauce i zachowaniu. Następnie zaprosiła je do krótkiej inscenizacji wierszyka – Idą pierwszaki – dawne maluchy…

Potem każda klasa przedstawiła się i zaśpiewała piosenkę. Wszystkie klasy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.

W części oficjalnej uczniowie pięknie zaśpiewali hymn państwowy, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Na końcu dyrektor pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku.

Każdy pierwszak otrzymał od swojej wychowawczyni niebieski biret, pamiątkowy ołówek i dyplom. Po okrzyku – 1, 2, 3, 4…5! – poszczególne klasy z wychowawczyniami udały się na poczęstunek klasowy.

Witamy uczniów klas pierwszych w naszym gronie! Wszystkiego dobrego!

Czytaj dalej...

Dyplom dla Marianny

„Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń” to temat konkursu zorganizowanego w ramach XVIII Powiatowego Festiwalu „Przyjaźń niejedno ma imię” przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy oraz Stowarzyszenie „Parasol” w Malborku.

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 1d Marianna Wdowiak zdobyła, w konkursie muzycznym w ramach festiwalu, wyróżnienie oraz nagrodę za swój występ. Marianka zaśpiewała piosenkę „Pół kroku stąd”, która opowiada o marzeniach i aspiracjach tytułowej bohaterki filmu Vaiana: skarb oceanu.

Brawo Marianko – jesteśmy z ciebie dumni!

Czytaj dalej...

Światowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada jest datą, która w kalendarzu zwykle zaznaczona się na niebiesko, by zwrócić uwagę, że właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku swoje aktywności połączyliśmy z działalnością organizacji UNICEF. W klasach IV-VIII na zajęciach z wychowawcą przedstawiana była prezentacja dotycząca przedstawienia historii spisania praw dziecka jako dokument nazwany Konwencją o Prawach Dziecka. Uczniowie przypomnieli sobie, że prawa dziecka dotyczą wszystkich dzieci tych starszych i młodszych. Bez względu na to, gdzie mieszkają, jak wyglądają czy skąd pochodzą.

Każde dziecko ma takie same prawa:

Czytaj dalej...

Klasy 1-3 świętują Dzień Praw Dziecka

Dzień na niebiesko kojarzy się nam ze Światowym Dniem Praw Dziecka, który na całym świecie obchodzony jest 20 listopada. Naszym uczniom dodatkowo kojarzy się z patronem naszej szkoły – organizacją UNICEF. My ten dzień świętowaliśmy 19 listopada. Omawialiśmy  prawa dziecka ze szczególnym uwzględnieniem praw, które dzieci wylosowały.

  1. Prawo do wychowania w rodzinie
  2. Prawo do edukacji
  3. Prawo do wypowiedzi
  4. Prawo do ochrony przed przemocą
  5. Prawo do ochrony zdrowia
  6. Prawo do prywatności
  7. Prawo do tajemnicy korespondencji
  8. Prawo do poszanowania godności
  9. Prawo do poszanowania praw i równości
  10. Prawo do wypowiedzi
  11. Prawo do informacji
  12. Prawo do prywatności i odpoczynku

Czytaj dalej...

WF z AWF

Nauczycielki z naszej szkoły Panie: Anna Jarzynka, Magdalena Nadolska i Anita Nowicka wzięły udział w szkoleniu „WF z AWF” – Aktywny powrót do szkoły”. Celem projektu jest poprawa stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. W programie ,,WF z AWF’’ uczestniczy klasa 1a, 2c oraz 3a.

Nad poprawą kondycji i stanu fizycznego spowodowanego skutkami pandemii uczniowie pracują na każdej lekcji wychowania fizycznego. Nauczycielki tworzą dla uczniów urozmaicone tory przeszkód, sprawdzające ich wytrwałość oraz zwinność. Dzieci najbardziej lubią zabawy w berka ,,góra, siłacz, krasnal’’. Zabawy te wpływają na wzrost, stymulując rozwój ścięgien, mięśni, kości i układu krążenia. Nauka poprzez ruch i w ruchu powoduje zagęszczenie sieci połączeń nerwowych w poszczególnych ośrodkach mózgu i poprawia ogólne jego ukrwienie.

Zabawa w berka — w której dzieci biegają, uciekają, kucają, wykonują skomplikowane figury oraz polecenia, przy jednoczesnym pamiętaniu o zasadach gry — ćwiczy u dziecka wytrwałość, koncentrację, koordynację ruchową, usprawnia przetwarzanie danych i wpływa na poczucie własnej wartości oraz oczywiście podnosi sprawność fizyczną.

Dużo radości sprawiają ćwiczenia z obręczami, które  podnoszą ich atrakcyjność, co zwiększa zainteresowanie i zaangażowanie ćwiczących. Pozwalają one skutecznie kształtować zręczność, zwinność, gibkość, koordynację, skoczność. Uczniowie  bardzo chętnie wykonują wszelkie ćwiczenia ze skakankami. Pamiętają o tym, że regularne skakanie na skakance to sprawne spalanie tłuszczu oraz rozgrzewanie i ćwiczenie całego ciała. Dzięki ćwiczeniom ze skakanką poprawia się ogólna koordynacja ruchów, kondycja i gibkość ciała. Lepsza jest także szybkość ruchów. Wszystkie te ćwiczenia powodują, że skutki nauczania zdalnego i zmniejszenia naturalnej ruchliwości wśród uczniów są bardzo niewielkie. Bardzo ważnym aspektem tych zajęć jest zdrowa rywalizacja oraz klasowy doping.

Dzieci wspierają się nawzajem w pokonywaniu własnych trudności, a z każdą kolejną lekcją udowadniają same sobie, że słynne „ nie dam rady”, „nie umiem” – nie istnieje!

Czytaj dalej...

1 b w bibliotece szkolnej

22 listopada – w poniedziałek uczniowie z klasy 1 b zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na lekcji bibliotecznej dzieci dowiedziały się, czym się różni biblioteka od księgarni, na czym polega wypożyczanie i jak poruszać się w świecie książek i biblioteki. Klasa stworzyła własną książkę złożoną z autoportretów, którą podarowała bibliotece na pamiątkę.

Po tej wstępnej lekcji uczniowie wyruszyli do krainy książek. Droga do biblioteki była prosta – prowadziły do niej zielone stopy. Dzieci zgodziły się na sprawdzian z wiedzy o bajkowych bohaterach. Na szczęście „Bajkowa zgaduj zgadula” została w mig rozwiązana.

Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą wspaniałymi czytelnikami i że będą szanować książki. W końcu każdy mógł wybrać i wypożyczyć książkę. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Czytaj dalej...

Nagroda dla Helenki

Z radością informujemy, że uczennica klasy 2b Helena Organista zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pod hasłem „Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń”. Konkurs ten organizowany był  przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Malborku  oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „PARASOL” w  ramach XVIII  Powiatowego Festiwalu „Przyjaźń niejedno ma imię”.
Helence gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć.

Czytaj dalej...

Marzenia się spełniają

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Malborku  w tym roku zorganizował XVIII  Powiatowy festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię”. Temat konkursu brzmiał „Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń”. W tymże konkursie brała udział uczennica naszej szkoły z klasy 5a Liliana Kazaniecka.

Uczennica zaśpiewała piosenkę pt.” Marzenia się spełniają”. Liliana została nagrodzona – otrzymała dyplom uczestnictwa i grę edukacyjną. Gratulujemy!

Edyta Włodarczyk

Czytaj dalej...

Mali czytelnicy z 1c

15 listopada – w poniedziałek uczniowie z klasy 1c zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Na początku uroczystości dzieci dowiedziały się, czym się różni biblioteka od księgarni, na czym polega wypożyczanie i jak poruszać się w świecie książek. Klasa stworzyła własną książkę złożoną z autoportretów, którą podarowała bibliotece na pamiątkę.

Po lekcji bibliotecznej uczniowie wyruszyli do biblioteki. Pierwszaki zostały poddane sprawdzianowi z wiedzy o bajkowych bohaterach. Na szczęście „Bajkowa zgaduj zgadula” została w mig rozwiązana.

Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą wspaniałymi czytelnikami i że będą szanować książki. W końcu każdy mógł wybrać i wypożyczyć książkę. To było niezapomniane spotkanie!

Czytaj dalej...

Brawo Maja i Konrad!

Znamy oficjalne wyniki etapów szkolnych konkursów z fizyki organizowanych w tym roku szkolnym. W etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego naszą szkołę będzie reprezentował Konrad Maizner z kl. 8a, zaś w etapie powiatowym Ligi Zadaniowej Zdolnych z Pomorza – Maja Kędroń z kl.8b. Gratulujemy i trzymamy kciuki  w kolejnym etapie!

Czytaj dalej...

Z angielskim dookoła świata…

W roku szkolnym 2021/2022 w grupie przedszkolnej Fiołki,  prowadzone są cotygodniowe zajęcia  kulturowo- językowe Z językiem angielskim dookoła świata.  Podczas zajęć dzieci poznają kulturę, tradycje, zwyczaje, elementy historii, zabytki oraz święta w krajach, w których język angielski jest językiem urzędowym.

W październiku uczniowie poznawali kulturę Zjednoczonego Królestwa koncentrując się na Anglii i jej stolicy Londynie. Dzieci poznały: symbol Anglii (rose- róża), flagę Union Jack i historię jej powstania, królową Elizabethqueen Elizabeth i jej strażników – guards,  zabytki Londynu np. London Eye, London Bridge, Big Ben. Uczniowie zrobili własne królewskie korony- crowns oraz pili English Tea– angielską herbatkę z mlekiem, bawili się w głuchy telefon, budowali wieże z kart obrazkowych, bawili się w słówkowe wyścigi rzędów, grali w Spin the Bottle, Ciepło Zimno oraz śpiewali i tańczyli do piosenki London Bridge is falling down. Na koniec serii zajęć posłuchali i obejrzeli bajkę, w której świnka Peppa ze swoją grupą przedszkolną odwiedza Londyn i królową Elżbietę. Następnie otrzymali pieczątki w swoich paszportach uprawniających do podróżowania po wszystkich krajach anglojęzycznych. Kolejnym krajem, który odwiedzą będzie Szkocja.

Małgorzata Szumska

Czytaj dalej...

Przedszkolaki w Archiwum Państwowym

W dniu 10.11.2021 Stokrotki i Niezapominajki udały się na wycieczkę do Archiwum Państwowego w Malborku. Wycieczka rozpoczęła się od słonecznego spaceru. Dzieci w trakcie wycieczki doskonaliły umiejętność bezpiecznego poruszania się oraz kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Po dotarciu na miejsce miały okazję wziąć udział w lekcji historii. Mogły na własne oczy dostrzec różnice miedzy gazetą współczesną a gazetą mającą 200 lat. Porównywały również pismo dawne. Oprócz klimatu związanego z archiwum, książkami i eksponatami takimi jak pióro, maszyna i atrament dzieci miały okazję kształtować umiejętności motoryki małej. Wykonały inicjały swojego imienia. Przedszkolakom zaproponowano również film edukacyjny pt. „Jak powstaje papier”. Celem wycieczki była nie tylko lekcja związana z kulturą, ale również integracja dzieci, którą uważamy za bardzo udaną. Bardzo dziękujemy pracownikom Archiwum Państwowego w Malborku.

Stokrotki i Niezapominajki

Czytaj dalej...