30 września dzieci z grupy „Fiołki” obchodziły Dzień Chłopaka. Świętowaniu towarzyszyły zabawy z kolorową chustą animacyjną, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu. Następnie, dzieci przeszły po ścieżce sensorycznej, do wykonania której wykorzystałyśmy przyniesione przez dzieci kasztany, żołędzie, liście, szyszki, a także igły sosny. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe oraz stymuluje receptory. Z pewnością było to dla dzieci nowe, ciekawe doświadczenie. Na zakończenie, wręczyłyśmy chłopcom pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Dnia 26 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Rady Europy i jest obchodzone od 2001 roku. Celem święta jest propagowanie uczenia się języków obcych oraz ukazywanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu.
W poniedziałek w klasach 5a oraz 6d i 6e na lekcjach języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się, że na całym świecie jest ok. 6000-7000 języków, a w samej Europie mówi się w 225 różnych językach. Uczniowie wskazywali dlaczego należy uczyć się języków obcych i opowiadali w jakich sytuacjach znajomość języków obcych jest niezbędna. Na początku zajęć każdy uczeń otrzymał kolorową opaskę na rękę- wrist band, z hasłem „Talk to me” przetłumaczonym na różne języki europejskie. Następnie, uczniowie słuchali hitu Despacito w 10 różnych językach oraz Mam tę Moc z Krainy lodu w 25 różnych językach świata. Następnie wykonali quiz QR Hunt dotyczący języków obcych, czytali łamańce językowe (tongue twisters) w j. angielskim oraz dowiedzieli się jak „mówią” zwierzęta w różnych językach europejskich. Na koniec zajęć uczniowie wykonali flagi krajów europejskich.
Podsumowaniem zajęć był jeden wniosek- WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH!
Ostatnio najmłodsza grupa przedszkolna „Słoneczniki” omawiała podczas zajęć, jak ważne są owoce dla zdrowia każdego człowieka. Wszystkie dzieci bardzo chętnie rozmawiały z nauczycielkami na temat owoców. Dzieci dowiedziały się, że owoce są bogate w witaminy, które wspomagają odporność oraz przeciwdziałają rozwojowi różnych chorób. W ramach zajęć dzieci miały okazję nauczyć się wierszyka „Wpadła gruszka do fartuszka”, śpiewały piosenkę o witaminach, oglądały filmy edukacyjne oraz brały udział w zabawach ruchowych. Wszystkie dzieci z grupy „Słoneczniki” zapamiętały również, czym jest sad i jakie drzewa owocowe można w nim znaleźć. Co więcej, wspólnie z nauczycielkami omawiały sposoby przetwarzania owoców w ramach przygotowań zapasów na zimę. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną w postaci wyklejanki. To był tydzień pełen wrażeń i świetnej zabawy!
23.09.2020 w Malborku w OSiR ruszyła kolejna edycja cyklu imprez sportowych dla dzieci klas IV-VI pod nazwą Orlen SportGeneracja. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu jest Fundacja Wychowanie fizyczne przez Sport, której głównym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej. Prowadzący imprezę to sportowcy, słynni lekkoatleci Sebastian Chmara – wieloboista oraz Paweł Januszewski – specjalista w biegu na 400m przez płotki. Rywalizacja biegowa odbyła się z pośród uczniów z siedmiu szkół z powiatów malborskiego i sztumskiego.
Do zmagań przystąpili reprezentanci następujących szkół podstawowych: SP nr 6 w Malborku, SP nr 8 w Malborku, SP nr 9 w Malborku, SP nr 1w Malborku, SP nr 5 w Malborku, SP w Starym Polu i SP w Dzierzgoniu. Konkurencje w jakich brały udział dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych to: bieg, na 30m, bieg na 30m przez płotki, bieg na 200m oraz sztafety 12 osobowych reprezentacji szkół osobno chłopcy i dziewczynki 200×12. Oto wyniki naszej szkoły:
Emilka Wiśniewska – I miejsce w biegu na 200m
Lewiński Jakub – I miejsce bieg na 30m przez płotki
Murawska Zuzanna – I miejsce bieg na 200m
oraz I miejsce w sztafecie 12×200 dziewcząt i chłopców
Opiekunami uczniów byli Sabina Orłowska, Iwona Pałka i Jan Ochociński. Gratulujemy lekkoatletom!!!
Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci świętowały bawiąc się wspólnie i biorąc udział w konkursach, które budziły dużo uśmiechu i radości wśród najmłodszych. Przedszkolaki bawiły się z użyciem technologii multimedialnej podczas zabaw ruchowych a także chętnie brały udział w zorganizowanych zabawach dydaktycznych oraz w zajęciach kulinarnych zorganizowanych w tym szczególnym dniu. Wszystkim Przedszkolakom życzymy samych radosnych dni oraz cudownego czasu spędzonego na co dzień w przedszkolu.
Niezapominajki miały przyjemność wziąć udział w zajęciach dydaktycznych dotyczących zachowań w sytuacji kiedy ktoś inny wymaga pomocy. Dzieci z grupy zapoznały się z apteczką pierwszej pomocy, ćwiczyły scenki podczas których dzwonią pod numer alarmowy – 112. Nauczyły się również przedstawiać i opisywać to co widzą. Przedszkolaki miały do dyspozycji kącik lekarski , dzięki któremu mogły nauczyć się opatrywać „ rany” i bandażować „chore” miejsca. Niezapominajki obejrzały prezentację multimedialną, która mówiła o właściwych zachowaniach prozdrowotnych pt. „ Jak należy się zachowywać, żeby być bezpiecznym”, a na koniec zajęć ćwiczyły motorykę małą podczas wykonywania pracy plastycznej.
W tym roku szkolnym dzieci z grupy „Fiołki” biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym EKOLUDEK. Głównym celem projektu jest budowanie świadomości obowiązku dbania o środowisko. Raz w miesiącu będziemy realizować różne ekologiczne zadania. Wierzymy, że warto zacząć kształtować tę postawę od najmłodszych lat. Podczas pierwszych zajęć dzieci obejrzały filmik edukacyjny o segregacji śmieci, a także stworzyły Kodeks Eko ludka, czyli najważniejsze zasady dbania o środowisko, w którym żyjemy. Na zakończenie Fiołki pokolorowały obrazek przedstawiający naszą planetę Ziemię. Projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego.
To był dzień bardzo radosny – przedszkolaki lubią śmiać się i bawić, Dzień Przedszkolaka to okazja do wspólnego świętowania. Większość „Stokrotek” obchodziła ten dzień ostatni raz- za rok będą już uczniami. Wesołe zabawy, gry, konkurencje sprawnościowe odbywały się w duchu sportowej rywalizacji, nikt nie martwił się gorszym wynikiem. Zabawy taneczne dopełniły radości i pozwoliły wykazać się swoimi umiejętnościami. Wszystkie ” Stokrotki” zasłużyły na pamiątkowy medal!
W chwili odpoczynku nasze najstarsze przedszkolaki opowiedziały o sobie – jak to jest być przedszkolakiem, jakie są ich marzenia, co lubią robić w przedszkolu i w domu i czego życzą swoim kolegom i koleżankom z okazji Dnia Przedszkolaka.
Spełnienia dziecięcych marzeń, samych radosnych dni i beztroskiej zabawy – wszystkim kochanym przedszkolaczkom, tym małym i tym już całkiem dużym- życzą Panie Ania, Basia i Ania.
Nasza najstarsza grupa przedszkolna STOKROTKI w ramach udziału w Ogólnopolskim projekcie „Uczymy Dzieci Programować” rozpoczęła przygodę z nauką programowania. Nauka programowania jest dla dzieci wartościową lekcją i świetną zabawą oraz pozwala na wykorzystywanie narzędzi TIK w procesie dydaktycznym. Przygodę z programowanie rozpoczęliśmy od podstaw programowania wplatając do codziennych aktywności dydaktycznych i stopniowe wprowadzanie dzieci z cyfrowy świat. Starszaki poznały pracę z krążkami oraz kubkami rozwijając algorytmiczne myślenie oraz zadaniowe podejście do stawianych problemów. W ramach projektu zaprogramowaliśmy „Drogę do szkoły” – omawiając przy tym temat bezpieczeństwa, wykorzystując różne formy pracy grupowe, zespołowe, indywidualne.
15 września przedszkolaki z grupy Niezapominajki uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, który jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. Inspiracją do jego powstania stała się książeczka ,,The Dot” czyli “Kropka” Petera H. Reynoldsa, amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Jej bohaterką jest Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Obchody Dnia Kropki w Niezapominajkach zaczęły się od przeczytania historii Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nich ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które drzemią głęboko i czekają na odkrycie. Tak samo jak Vashti szukaliśmy mocnych stron dzieci, by podnieść poczucie wartości każdej Niezapominajki. Dzieci miały okazję opowiedzieć o swoich talentach i mocnych stronach, dzięki czemu przekonały się, że większość z nich ma różne talenty, że posiadają inne umiejętności i każde są tak samo ważne. Talenty przedszkolaków zostały umieszczone na ,,Drzewie talentów”. Idąc za przykładem Vashti, dzieci stworzyły galerię z kropkowych prac. Każda była inna i każda wyjątkowa. Tego dnia radości nie było końca podczas gier i zabaw.
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest w ponad 100 krajach. Najważniejszym jego przesłaniem jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.
15 września Pani Ania Ościłowska zorganizowała w zerówce Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszyscy bez wyjątku przystroili swoje ubrania w wielobarwne kropki. Ten dzień miał na celu pobudzić kreatywność, pomysłowość dzieci, zachęcać ich do tworzenia. Obchody Dnia Kropki rozpoczęliśmy od obejrzenia historii małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i swojej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Celem obchodów Dnia Kropki są zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty, oraz uwierzyć we własne możliwości. Pomysłowość dzieciaków nie miała granic. Powstały piękne kropkowe dzieła sztuki, dżdżownice, kolekcje mody. Następnie pracowaliśmy z tablicą multimedialną tworząc kropkową tęczę.
Dzień kropki i historia Vashti pomogła nam uwierzyć w to, że każdy z nas ma jakiś talent : „Zrób pierwszy krok, próbuj, a zobaczysz dokąd Cię to zaprowadzi”.
Dzieci z grupy Niezapominajek w tym roku doskonalą swoją samodzielność. Podczas zajęć przedszkolaki pracują według kolejnych nowych metod pracy m.in. elementami Planu Daltońskiego. Koncepcja ta polega na wdrażaniu do samodzielności w działaniu, podejmowaniu inicjatyw i odpowiedzialności za swoją pracę, a także rozwija umiejętności współpracy w zespołach lub parach. Trzy zasady daltońskie to: odpowiedzialność, samodzielność i współpraca. Plan Daltoński z jednej strony daje dzieciom wolność wyboru – jakie zadania będą wykonywały, kiedy, jak i z kim, ale też uczy odpowiedzialności za podjęte decyzje i za wykonaną pracę.
04 września od samego rana na przedszkolaki czekała niespodzianka. Otóż pod nieobecność dzieci do sali wleciała na miotle bajkowa wiedźma Bambaryca i zostawiła dla dzieci list, w którym opisała jak pozamieniała bajkowe postacie i powkładała je do innych bajek. W świecie baśni zapanował chaos. Jedyna nadzieja na uratowanie bajek pozostała w Niezapominajkach. Aby wszystkie księżniczki, rycerze, smoki i inne postacie mogły wrócić do swoich bajek, dzieci musiały wykonać wszystkie zadania wymyślone przez wiedźmę. Przedszkolaki obiecały, że chętnie wezmą się do pracy i wspólnie uratują świat bajek. Wszystkie zadania wykonały wzorowo (efekty pracy zostały uwiecznione na zdjęciach) i czar rzucony przez wiedźmę przestał działać a uradowane Niezapominajki odtańczyły taniec zwycięstwa.
Wystrój naszej stołówki zachęca do jedzenia – sprzyjają temu kolorowe grafiki przedstawiające owoce i warzywa. Kolory są energetyczne, nasycone i intensywne ( zgodnie z wytycznymi GIS), przez co zachęcają do jedzenia. Meble i wyposażenie szkolnej stołówki tworzą dobre warunki do spędzania w niej czasu i komfortowemu spożywaniu posiłków. Ich wielkość jest dostosowana do przedszkolaków. Jednak to przede wszystkim atrakcyjne i estetycznie podane dania dla przedszkolaków powodują, że niektóre dania przyjmują oklaskami. Przy układaniu jadłospisu wykorzystujemy zasadę dotyczącą różnorodności posiłków pod względem konsystencji, barwy, smaku i zapachu. Posiłki w ujęciu dekadowym nie powtarzają się oprócz „piątkowych gofrów”, ze zmieniającym się co piątek składem i dodatkami z sezonowych owoców. Raz są to „Gofrowe fantazje”, raz „Gofry Shreka”, bywają też „Biedronkowe kanapki”, „Winogronowe jeże”, „Cos pod pieprzykową chmurką”, wszelkiego rodzaju „zawijańce”, szaszłykowe cuda na patyku, no i…stare, poczciwe, zdrowe dania „jak u babci”- kasze, jaglanki, musy i warzywne chrupanki. Podajemy też lubiane przez dzieci nowości.
W dniu 01.09.2020r. uczniowie po długiej przerwie nareszcie przybyli do szkoły. Ze względu na sytuację epidemiczną inauguracja nowego roku szkolnego wyglądała inaczej niż zazwyczaj. Poszczególne klasy w odstępstwie czasowym spotkały się z wychowawcami klas. Dla 4 klas pierwszych ten dzień był wyjątkowy. Po raz pierwszy dzieci zobaczyły swoją klasę i swojego wychowawcę. Starsi uczniowie nie mogli się doczekać spotkania z kolegami i koleżankami z klasy. Życzymy pedagogom i uczniom dobrego, bezpiecznego roku szkolnego 2020/2021.