W miniony piątek Niezapominajki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przygotowane rekwizyty, świece, srebrna kula oraz ozdobny lampion stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, kwiatów, przedmiotów. Przedszkolaki mogły „poznać swoją przyszłość” – tę bliską i tę daleką. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły Niezapominajkom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
W dniu 29.11.2019 roku zerówka brała udział w Rambicie czyli sportowej zabawie przedszkolaków z Malborka. Sześć drużyn zmagało się z sześcioma konkurencjami, które wymagały szybkości i zwinności ale przede wszystkim uczciwej walki. Zwycięzcami były wszystkie przedszkolaki! Z rąk Burmistrza Miasta Malborka Pana Marka Charzewskiego uczestnicy otrzymali medale i zabawki dla całej grupy. Bardzo ważną rolę odegrali kibice w koszulkach w kolorach swojej drużyny. Nasi byli biali! Sport odmienia świat, uczy wzajemnego szacunku, dyscypliny, integruje! Przedszkolaki z Malborka moc była z Wami! Zapraszamy do galerii foto!
29 listopada 2019 roku Pani Anna Olchowik przeprowadziła lekcje w klasie 5b pod tytułem – Ułamki zwykłe i liczby mieszane. Na wstępie zajęć nauczycielka zapoznała uczniów z tematem, celem zajęć oraz powiedziała na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zajęć- co jest ważne. Cele zajęć: rozwijanie umiejętności opisywania część danej całości za pomocą ułamka; rozwijanie umiejętności zamiany liczb mieszanych na ułamki niewłaściwe i odwrotnie. zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami – licznik, mianownik, kreska ułamkowa, liczba mieszana, ułamek właściwy i niewłaściwy. Pierwszym etapem spotkania było zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami związanymi z ułamkami, a następnie wyjaśnienie uczniom jakie różnice są między ułamkami właściwymi i niewłaściwymi oraz co to są liczby mieszane. Nauczycielka przygotowała dla uczniów prezentację multimedialną, w której w łatwy, przystępny sposób przekazała im informacje na temat ułamków. Uczniowie powtarzali za prowadzącą informacje.
Uczniowie klasy 1a razem Paniami Moniką Arent i Anna Jarzynką podczas zajęć przygotowali smaczne, kolorowe kanapki. Dzięki tym zajęciom, uczniowie zrozumieli, że drugie śniadanie jest bardzo ważne i potrzebne. Dowiedzieli się również, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe , warzywa i owoce . Kanapki były kolorowe i smaczne. Każda była inna i wyjątkowa. Uczniowie zjedli kanapki ze smakiem.
Pierwszoklasiści od września dopytywali się o bibliotekę. I w końcu nadszedł czas na pasowanie na czytelnika. Uroczystości odbyły się w dniach 22 – 28.11.2019r. Najpierw dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedziały się, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, jak rozpoznać książkę z biblioteki i jakie zasady obowiązują czytelników. W bibliotece uczniowie zdali znakomicie „egzamin” ze znajomości bajek, odgadując bajeczne zagadki. W końcu odbyło się przyrzeczenie „My uczniowie pierwszej klasy, Tobie książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy!”. Dzieci z radością i ciekawością przeglądały i wyszukiwały sobie książkę, wypożyczały, a na pamiątkę otrzymały zakładki. Zapraszamy do jak najczęstszych odwiedzin w bibliotece!!!
„Kiedy wiatr zaszumi w głowie, cały świat nabiera treści, wtedy człowiek chętnie słucha morskich opowieści…” Dnia 28 listopada w grupie Niezapominajki Pani Jola Zwierz przeprowadziła morskie zajęcia. Wstępem do zajęć było wsłuchiwanie się przedszkolaków w szum morza. Następnie dzieci oglądały zdjęcia i atrybuty związane z morzem, dowiedziały się również jak cenne dla nas wszystkich jest Morze Bałtyckie. Dzieci z radością ćwiczyły buzie naśladując morskie zwierzęta, przeliczały rybki, układały sekwencje na materiale tematycznym oraz naśladowały poruszanie się niektórych morskich zwierząt. Podczas zajęć artystycznych Niezapominajki wykonały pracę plastyczną pt.: ,,Moje wymarzone rybki w akwarium” .
27 listopada swoje urodzinki obchodził przedszkolak – Adaś. Po hucznym „Sto lat” i składaniu życzeń przyszedł czas na wspólną zabawę, tańce oraz pyszny i zdrowy poczęstunek. Adasiowi życzymy wszystkiego najlepszego!
Szanowna Dyrekcjo Zespołu Szkół nr 1 w Malborku, Drodzy Nauczyciele na czele z Panią Bożeną Sawicką, Drodzy Rodzice i Kochani Uczniowie!
Z całego serca dziękuję w imieniu dzieci za paczki, które dotarły kontenerem do Kamerunu. Przesłane przybory szkolne są u nas na wagę złota. Wiele dzieci po raz pierwszy w życiu dostało piórnik z wyposażeniem! Plastelina jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ dzieci w Afryce jej nie znają :) Dziękujemy również za plecaki. Miesiąc temu zaczęła się na wschodzie Kamerunu pora sucha. Do połowy kwietnia nie spadnie ani kropla deszczu. Temperatura w ciągu dnia przekracza 35 stopni Celsjusza. Wszędzie pełno jest kurzu, który od ziemi ma tu kolor czerwony. W te upały dzieci maszerują nawet kilka godzin do szkoły.
Pozdrawiamy Was serdecznie i jeszcze raz z serca dziękujemy za przesłane dary.
Odwdzięczamy się modlitwą.Felicyta Anna Gubiec, Zgromadzenie Sióstr św. Dominika
Akcją w szkole koordynowała Pani Dorota Jukowska i Pani Bożena Sawicka. Bardzo dziękujemy!
„Doświadczenia powinny stanowić podstawę, wiązanie teorji. Poczynający powinien się na nich przyuczać do postrzegania, rozważania, sądzenia: powinien z nich sam ogólnie, chemiczne wnioski wyciągać, prawd dochodzić, i takim sposobem, własną działalność, razem z ręczną wprawą, umysłowych bogactw nabywać. Każde doświadczenie, każdy przytem fakt dostrzeżony, będzie dlań wówczas zdobyczą, zachętą do dalszych usiłowań. Z tego więc powodu doświadczenie zawsze nasamprzód się kładzie… ”/Wykład chemji, wydanego nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego w 1855 w Wilnie/
W naszej szkole uczniowie w taki sposób poznają chemię, rozwijają samodzielność w dokonywaniu obserwacji i pomiarów laboratoryjnych, uczą się odpowiedzialności i pracy w grupie rówieśniczej, rozwijają umiejętności matematyczne. 21 listopada grupa młodzieży z klasy 8b badała odczyn roztworów wybranych substancji: cytryny, wody destylowanej, octu 10%, soli kuchennej, sody oczyszczonej, środka do udrażniania rur, mleka, pasty do zębów, soku jabłkowego, mydła, coca-coli. Indykatorami były: sok z czerwonej kapusty, błękit tymolowy i papierek uniwersalny. Młodzi „chemicy” porównywali kwasowość i zasadowość użytych substancji opierając się na skali pH. Doświadczenia wykonywali w grupach trzyosobowych, korzystając z technik Chemii w Małej Skali. Następnie wspólnie wypełniali karty pracy, posiłkując się skalą pH z podręcznika. Ustalali, dlaczego guma do żucia, czy pasta do zębów mają odczyn zasadowy, jak coca – cola wpływa na szkliwo zębów i dlaczego.
„Bycie wdzięcznym polega na rozglądaniu się dookoła, otwieraniu oczu na wszystkie małe rzeczy, które uważamy za oczywiste.” Henry Fraser
Uczniowie klas 1-3 mieli okazję sprawdzić się w konkursie językowo – plastycznym wraz z… rodzicami. To właśnie dzieciom i rodzicom dedykowany był konkurs pt. „Thankful tree”, zainspirowany Świętem Dziękczynienia, obchodzonym przez ich anglojęzycznych rówieśników w USA i Kanadzie. I choć nasze święta są najważniejsze, to idea Thanksgiving Day jest piękna i uniwersalna. Konkurs miał zachęcić dzieci i rodziców do wspólnego spędzenia czasu w kreatywny sposób: stworzenia drzewa (w dowolnej formie), na którym „rośnie” wszystko, za co jesteśmy wdzięczni. Pomysłowość dzieci i ich rodziców nie zna granic, dzięki czemu powstała piękna wystawa złożona z 24 prac. Dyplomy i nagrody wręczone zostaną na najbliższym spotkaniu uczniów w auli szkolnej, choć tak naprawdę, każdy, kto wykonał drzewko i przez chwilę musiał się zastanowić za co może być wdzięczny – jest wygrany!
Tego dnia w grupie „Fiołków” wróżyliśmy i czarowaliśmy. Na początek każdy z nas pomyślał życzenie i wrzucił do wody monetę: Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary. Następnie wróżyliśmy kim będziemy w przyszłości. Nie mogło zabraknąć słynnej zabawy z wychodzeniem kapci za próg. Na koniec, dzieci tańczyły w parach na gazecie oraz wyklejały bibułą andrzejkowy klucz. Zabawa sprawiła dzieciom mnóstwo radości.
Dnia 22.11.2019 uczniowie klasy 3a uczestniczyli w nocnej zabawie integracyjnej. Wieczór rozpoczął się na auli szkoły wróżbami andrzejkowymi. Sprawdzaliśmy, co czeka nas w najbliższym czasie wróżbą z gwiazd. „Andrzejkowa numerologia” zachęciła nas do wykonania działań matematycznych, aby poznać swoją przyszłość. Dzieci rzucały monetę do wody myśląc o swoim skrytym życzeniu, losowały przyszły zawód. Przewidywały szczęście w miłości i poznawały imię miłości swojego życia wróżbą z serc. Dowiedziały się, kto jako pierwszy weźmie ślub podczas wyścigu butów. Następnie uczniowie podzieleni na cztery grupy wzięli udział w „Biegu patrolowym po szkole”. Każdą grupą opiekowały się mamy dzieci w bajkowych przebraniach: Panie: Ania Puczka, Monika Biegajło, Ola Dzitkowska i Natalia Lepczak. Uczniowie rozwiązując zagadkę dowiadywali się, w którym miejscu w szkole czeka na nich zadanie do wykonania. Było to przygotowanie plakatu Nocy Integracji, zaśpiewanie przepisu wybranej potrawy, odgadnięcie zaszyfrowanego alfabetem Morse’a hasła, przygotowanie układu tanecznego do utworu muzycznego i ekologiczny pokaz mody. Podsumowanie zadań wykonanych przez grupy odbyło się na auli.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Tego dnia w naszym przedszkolu wszystkie dzieci świętowały jego urodziny i z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego najmilszego misia. Podczas zajęć nie zabrakło układania misiowych puzzli, misiowego ćwiczenia buzi, czytania misiowych bajek, pozowania w misio – budce, ozdabiania misiowych prac, próbowania słodkiego miodu i robienia przesmacznych misiowych kanapek. Przedszkolaki odwiedziły również bibliotekę szkolną w celu odnalezienia „misiowej literatury”, gdzie miały okazję spotkać różne misie, które ukryły się wśród regałów z książkami. Wspólnie wspominały misiowych bohaterów takich jak :Miś Uszatek, Kubuś Puchatek i Miś Kolargol.
W listopadzie w grupie „Fiołków” gościliśmy tatę Lucjana, który odwiedził nas, aby przybliżyć dzieciom swój zawód. Pan Paweł jest żołnierzem i pracuje na lotnisku wojskowym. Opowiedział nam o swojej pracy, o oznaczeniach na swoim mundurze, a także pokazał nam różne nakrycia głowy, które żołnierz zakłada w zależności od pogody. Dzieci miały okazję przymierzyć hełm, wojskową czapkę zimową, a także czapkę, którą żołnierze zakładają na ważne uroczystości. Pan Paweł zaprezentował nam również maskę przeciwgazową oraz powiedział w jakich sytuacjach należy ją założyć. Jeden z nas – Antoś – odważył się przymierzyć maskę. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały naszego Gościa. Bardzo dziękujemy za wizytę!
Wróżby, tańce – radosna zabawa andrzejkowa! Mnóstwo radości i uśmiechu towarzyszyło uczniom klasy zerowej podczas wróżb andrzejkowych. Kim będę w przyszłości: lekarzem czy mechanikiem?! Jak na imię będzie miała moja sympatia: Zosia czy Stasiu?! Układaliśmy nasze buty w kierunku drzwi, wspólnie śpiewaliśmy znane piosenki. Na koniec dyskoteka i poczęstunek, tak miło i magicznie spędziliśmy razem czas…Zapraszamy do galerii.