Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

O zdrowie trzeba dbać!

Nadszedł czas podsumowania działań naszego przedszkola wobec edukacji prozdrowotnej i proekologicznej w bieżącym roku szkolnym. Poprzez udział w zajęciach, programach profilaktycznych i projektach edukacyjnych wszystkim przedszkolakom udało się nabyć wiedzę i umiejętności potrzebne do zachowania zdrowej diety, właściwego trybu życia oraz wykształcić w sobie postawę przyjazną środowisku.

Nasze przedszkolaki miały możliwość systematycznego zdobywania nowych informacji oraz umiejętności, aby właściwie dbać o własne zdrowie i dobrze służyć środowisku. Nauczycielki zachęcały je do spożywania owoców i warzyw, picia wody oraz zdrowych koktajli w ramach posiłków w przedszkolu i w domu. Omawiały tematy dotyczące zachowań prozdrowotnych oraz zachęcały dzieci do nauki o środowisku. Przedszkolaki stworzyły własne piramidy żywienia i zdrowego trybu życia, dzięki którym zapamiętały zasady zdrowego odżywiania i funkcjonowania. Projektowały również plakaty grupowe związane z ochroną środowiska i dbaniem o zdrowie, które do dziś dekorują ich sale i przypominają o wspólnych postanowieniach.

Czytaj dalej...

Relacja z wycieczki klasy 3b

Dnia 17 czerwca 2021 roku klasa 3″B” udała się na wycieczkę, którą zorganizowali Rodzice uczniów. Celem wycieczki był „Dinopark” w Malborku. Bohaterowie z bajek dla dzieci przywitali klasę z wielką radością. Królik Bugs i Tygrysek chętnie robili sobie zdjęcia z dziećmi, a nawet trochę psocili. Ciekawym przeżyciem dla klasy było oglądanie filmu o dinozaurach w kinie 5D, gdzie uczniowie mogli odbierać film wszystkimi zmysłami (leciała na uczniów woda, fotele się ruszały, atakowały owady). Dobrze, że klasa była sama w kinie, bo były głośne reakcje na  obrazy i efekty oglądane w okularach 5D. Po filmie klasa udała się na ścieżkę edukacyjną długości 1350m, na której oglądała prehistoryczne dinozaury żyjące setki milionów lat temu. Wszystkie eksponaty dinozaurów w realistycznych wymiarach wydawały dźwięki, ruszały głowami, ogonem, powiekami, a nawet brzuchem imitując oddychanie. Podczas spaceru szlakiem edukacyjnym uczniowie powoli przenosili się w krainę wyobraźni, gdzie panowały smoki budzące respekt
i strach. Wędrując ścieżkami klasa miała możliwość spotkania żywych zwierząt różnych gatunków w mini zoo. Rodzice  zapewnili dla klasy różne atrakcje jak: przejazd karuzelami, zabawy na placu zabaw i jazdę na samochodem poduszkowcem. Wycieczka klasy odbyła się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, z uwagi na pandemię, jednak była bardzo ciekawa i atrakcyjna, co można zobaczyć na zdjęciach.  Zapraszamy do oglądania zdjęć z wycieczki.

Wielkie podziękowania dla Rodziców składają uczniowie
i wychowawca klasy Joanna Pietkiewicz

Czytaj dalej...

Smacznie i zdrowo

W środę 16 czerwca 2021r. klasa 2a przygotowała soki owocowo – warzywne, które miały być zdrowym dodatkiem do drugiego śniadania. Każdy z uczniów przyniósł kilka owoców i warzyw, aby wspólnie z kolegami przygotować soki. Każde dziecko miało możliwość posmakowania różnych, czasami nowych smaków. Było dużo wrażeń, śmiechu i zabawy. Soki smakowały wyśmienicie. Na zdrowie!!!

Czytaj dalej...

Bliżej pieska

W roku szkolnym 2020/2021 dzieci z oddziału przedszkola „Biedroneczki” wraz z opiekunami: Justyną Kujawą – pedagogiem specjalnym i Jolantą Kowalczyk-Okrucińską – neurologopedą, pedagogiem specjalnym – przystąpiły do projektu „Bliżej pieska”.

Projekt rozpoczęto zajęciami wprowadzającymi, jak należy dbać o swojego pupila /pieska lub kotka/. Prawie wszystkie dzieci mają w domu jedno lub więcej zwierząt domowych i wiedzą, jak należy opiekować się nimi opiekować. Dzieci rozróżniają rasy swoich pupili, niektóre z nich mają pieski z Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Reks”. Przedszkolaki zapoznały się również z pracą weterynarza. Poznały historyjki i opowiadania o futrzanych przyjaciołach. Wykonały prace plastyczne do historyjki pt. „Piesek Hultaj szuka przyjaciela” M. Eisele, R. Cresswell, U. Haderlein.

Przez pierwsze dwa tygodnie marca nasze maluchy zbierały karmę, puszki, miseczki i zabawki dla podopiecznych „Reksa”. Przez cały okres jesienno-zimowy „Biedroneczki” dokarmiały regularnie przylatujące do ich karmnika sikorki. Na koniec dostały dyplom i medal przyjaciela zwierząt.

certyfikat-blizej-pieska-biedroneczki

Czytaj dalej...

Mały Miś w świecie literatury

Moduł I – książki z dzieciństwa

„INNE JEST PIĘKNE” – czyli baśń J. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”

Jesteśmy grupą przedszkolną  Biedroneczki. Tworzy ją pięcioro wspaniałych wychowanków, którzy od najmłodszych lat zmagają się z innością, czy niepełnosprawnością. Jesteśmy różnorodni, ale zawsze razem pokonujemy trudności. Pomagają nam w tym Panie: Jola, Justyna, Karolina i Gabrysia.

Ze względu na nasze liczne zajęcia, takie jak rehabilitacja i terapie, nasze Panie: Jola i Justyna, zadecydowały, że to nie nasi Rodzice będą nam czytać swoje ulubione bajki, ale Panie. Rodzice wybrali swoje ulubione bajeczki z dzieciństwa. Wśród nich powtarzała się baśń o Brzydkim Kaczątku, które przypadkowo wykluło się w kaczej rodzinie i zostało wygnane z podwórka. Powraca jako piękny biały łabędź i odnajduje tęskniącą za nim kaczą mamę.

Po przeczytaniu baśni dzięki pomocy naszych nauczycielek, ułożyliśmy historyjkę obrazkową, a ile się przy tym napracowaliśmy! Proszę obejrzeć nasze prace. Bardzo się staraliśmy: Weronika, Zosia i Wojtuś.

Czytaj dalej...

Podróże palcem po mapie – zwiedzamy europejskie stolice

Uczniowie klasy 7b, 7e i druga grupa 7d wyruszyli w wirtualną podróż po europejskich stolicach. Każdy z uczniów mógł wybrać dowolną stolicę i przedstawić w formie projektu 5 – 7 rzeczy, które można zobaczyć, poznać lub danie, które warto spróbować. W tych czasach podróżowanie jest utrudnione, dlatego w taki sposób zwiedzaliśmy piękne miasta, a dodatkowo doskonaliliśmy znajomość języka angielskiego.

Uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłowością, znakomitą wiedzą. Dzięki tym pracom zwiedziliśmy Londyn i jego najbardziej znaną wieżę z zegarem Big Ben, Pałac Buckingham – miejsce gdzie mieszka królewska rodzina, byliśmy w Hyde Park. Zwiedzając stolice nie mogło również zabraknąć Paryża z przepiękną wieżą Eiffel i Rzymu z Bazyliką  i Koloseum. W Madrycie spróbowaliśmy paelle, gazpacho i słodkie churrosy. Poznaliśmy też Lizbonę, Budapeszt, Pragę, Wilno, Zagrzeb i Kopenhagę.

Każdy z nas ma nadzieję, że już niedługo uda się wyruszyć w prawdziwą podróż, a nie tylko palcem po mapie.

Czytaj dalej...

Classroom Fashion Show – klasowy pokaz mody

Klasy drugie, podsumowując serię lekcji o częściach garderoby, miały za zadanie przygotować klasowy pokaz mody. Uczniowie podzielili się na kilka zespołów, wyliczając kolejno nazwy ubrań, np.: t-shirt, hat, socks, boots, t-shirt, hat, socks, boots… itd. Każdy ze sztabów modowych miał przygotować swoich modeli oraz modelki, ubierając ich w zgormadzone części garderoby. Przed pokazem, każdy miał okazję wypowiedzieć się w języku angielskim ćwicząc poznane pytanie:

„What are you wearing?” (Co masz na sobie?)  i odpowiedź: „I’m wearing…” (Mam na sobie…)
Kiedy mali modele i modelki prezentowali swoje stroje, przechadzając się po klasowym wybiegu, pozostali uczniowie, przez mikrofon, opisywali ich stroje, np.: „Julka is wearing yellow wellies, a green dress, a pink scarf and a white hat.”

Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności w praktyce dało dzieciom nie tylko dużo frajdy ale przede wszystkim poczucie, że język angielski jest żywym narzędziem, które mogą wykorzystać do żywej komunikacji.

Czytaj dalej...

Lekturki spod chmurki

Klasa 3a zakończyła realizację III modułu projektu ” Lekturki spod chmurki” – Czytam z klasą. Ostatni moduł skupił się na wędrówce naszej chmurki Tosi po krainie słońca. Dzieci wspólnie wybrały lekturę, którą czytaliśmy razem podczas lekcji. Były to przygody sympatycznego i wszystkim dobrze znanego ” Reksia”. Uczniowie przeczytali i obejrzeli kilka przygód psiaka. Byli zafascynowani techniką kręcenia starych, ale nadal lubianych przez nich bajek. Temat, który poruszaliśmy w ramach realizacji ostatniego modułu dotyczył odnawialnych źródeł energii. Dzieci dowiedziały się jak możemy wykorzystać energię słoneczną w życiu codziennym. Równie ważnym aspektem była dyskusja na temat segregacji śmieci i dbania o naszą planetę. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny ” Pożar w lesie”. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały piękne plakaty zachęcające do dbania o Ziemię. Kończąc ostatni moduł, klasa 3a zakończyła realizację projektu ” Lekturki spod chmurki”. Była to bardzo ciekawa i kreatywna przygoda. Dzieci chętnie realizowały wszystkie zadania i z zaciekawieniem czytały wybrane lektury.

Anita_Nowicka_-_Certyfikat_Klasy

Anita_Nowicka_-_Czytam_z_klasa_-_Modul_III

Czytaj dalej...

Nauka przez zabawę…tworzymy gry dydaktyczne

W minionym tygodniu uczniowie klasy 3c byli twórcami gier dydaktycznych. Jest to jedna z metod nauczania wykorzystująca grę jako formę ułatwiającą zdobywanie wiedzy i umiejętności. Warto wspomnieć, że głównym celem w tej metodzie jest zabawa, która jest niezwykle przydatna w procesie uczenia. Gry dydaktyczne służą poszanowaniu norm oraz przyzwyczaja do zwycięstw czy porażek. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością tworząc gry matematyczne, ortograficzne, przyrodnicze czy ruchowe. Mieli też okazję do wspólnego grania. Zapraszamy do galerii!

Czytaj dalej...

Dobrze być razem!

Uczniowie klasy 3b napisali listy do swojej wychowawczyni – Pani Joanny Pietkiewicz. Zawarły w nich wspomnienia, wdzięczność i smutek z powodu tego, że pożegnają się już niedługo ze swoją nauczycielką. Trzy lata upłynęły szybko i od września trzecioklasiści będą już uczniami klasy czwartej. Zaopiekuje się nimi nowy wychowawca, a poszczególnych przedmiotów będą uczyć inni nauczyciele.  Zapraszamy do przeczytania kilku listów napisanych przez uczniów klasy 3b.

Czytaj dalej...

Częściowe zaćmienie Słońca

Częściowe zaćmienie Słońca, mające miejsce w czwartek 10.06, było widoczne również z boiska naszej szkoły. Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy w linii między Słońcem i Ziemią znajdzie się Księżyc. Uczniowie klas siódmych i ósmych mogli oglądać to niecodzienne zjawisko korzystając z filtrów zabezpieczających wzrok przed promieniowaniem słonecznym. Niektórzy z nich wykonali bardzo profesjonalne zdjęcia, którymi zechcieli się z nami podzielić (Nadia 8b i Bartek 7e- Dziękujemy! )

Następne częściowe zaćmienie Słońca będzie w Polsce widoczne 25 października 2022.

Czytaj dalej...

Festiwal Kultury Dawnej

8 czerwca w Szkole Łacińskiej w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej pt. ”Wspólne dziedzictwo kultury” klasa 3a uczestniczyła w warsztatach tkackich. Uczniowie dowiedzieli się co to jest krosno, osnowa, kim jest tkacz i dlaczego musi uważać przy tkaniu, aby nie stracić wątku. Na zajęciach praktycznych uczestnicy  własnoręcznie wykonywali miniaturę tkacką. Udział w tego rodzaju działalności praktycznej wymagał skupienia uwagi, zaangażowania i logicznego myślenia. Dzieci świetnie sobie poradziły z tkaniem miniaturowych tkanin. Uśmiech na twarzach i zadowolenie było tego dowodem. Każdy zabrał ze sobą wytwór swojej pracy. Była to wspaniała lekcja zajęć technicznych.

Następnie czekała na uczniów jeszcze jedna niespodzianka…

Pod czujnym okiem Pani Celiny Pacanowskiej – instruktorki tańca – dzieci miały okazję nauczyć się dawnych tańców dworskich do muzyki i w strojach z dawnej kultury.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty, gdzie będziemy mieli możliwość poznawać i rozwijać swoje pasje.

Czytaj dalej...

Poznajemy kraje Unii Europejskiej

W dniu 09.06.2021r. w klasie 3a odbyła się lekcja pod nazwą – Poznajemy kraje Unii Europejskiej. Pani Anita Nowicka przedstawiła cele lekcji dla ucznia:

wymieniam i wskazuję na mapie stolice państw europejskich, znam największe zabytki poznanych państw, wymieniam nazwiska sławnych ludzi danego kraju, znam wybrane flagi i symbole narodowe, rozpoznaję symbole UE, umiem rozróżnić monety i banknoty „Euro”, zgodnie współpracuję w grupie.

Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną o Unii Europejskiej, rozmawiały o wyglądzie flagi i jej symbolice, walucie, celach unii. Następnie świetnie poradziły sobie z Quizem Milionerzy. Później udały się z wizytą do  krajów Unii Europejskiej – prezentacja multimedialna wybranych państw Unii Europejskiej ( stolice, flagi, zabytki, sławne osoby i potrawy poszczególnych państw).

Potem nauczycielka zaprosiła uczniów do zabawy detektywistycznej – uczniowie w zespołach otrzymali koperty ze zdjęciami flag, budowli, sławnych osób oraz potraw poszczególnych państw. Zadaniem grupy było odgadnięcie do jakiego kraju „ udali się w podróż”. Uczniowie przyklejali zdjęcia na arkusz papieru i zapisywali nazwę państwa oraz nazwę jego stolicy.

Na koniec liderzy grup zaprezentowali prace swojej grupy i kraj do jakiego „ udali się” oraz odszukiwali go na mapie Europy. Trzecioklasiści świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami.

Czytaj dalej...

Zielona strona mocy

Nadszedł czas podsumowania wyzwania Zielona strona mocy. Okazało się, że wielu z Nas ma w sobie moc, tę moc…czyli chęć do zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Wielu uczniów podjęło wyzwanie, aby realnie pomóc przyrodzie.

Zaangażowane w challenge osoby nadsyłają fotorelacje ze swoich działań. Oznacza to, że nie tylko w Dzień Ziemi działają na rzecz planety.

Gratulujemy  i dziękujemy za Waszą aktywność.

Czytaj dalej...

Dzień Dziecka w przedszkolu

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej oczekiwanych dni przez wszystkie dzieci. Nasze przedszkole zadbało o to, aby  zapadł on na długo w pamięci wszystkich przedszkolaków, a przywołujące wspomnienia wywoływały uśmiech na twarzy maluchów. Każda grupa wyczarowała coś magicznego… bowiem wyobraźnia nie zna granic… Przedszkolaki w tym dniu mogły wyruszyć w magiczną wyprawę. Część z nich odbyło podróż w nieznane… pirackie żeglugi poszukując skarbu,  inne miały przyjemność odczytać list od samego wodza Indian. Każdy w tym dniu mógł wyobrazić sobie siebie w ukochanej roli sportowca, artysty… ale najważniejsze w tym dniu było jedno – spędzenie tego czasu w gronie najlepszych kolegów i koleżanek. Nie zabrakło poczęstunku, baniek mydlanych, upominków i zabaw z chustą animacyjną.

Wszystkim naszym przedszkolakom życzymy wielu słonecznych i przepełnionych radością dni takich… jak  – Dzień Dziecka.

Czytaj dalej...