Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Spotkanie z Panią Dynią

Przedszkolaki z grupy Słoneczniki świętowały z Paniami „Dzień Dyni”. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, aby podkreślić charakter tego święta. Dzieci brały udział w zabawach i grach tematycznych, których główną bohaterką była dynia. Pani Magda pokazała dzieciom grę MEMO oraz zaprezentowała, jak wygląda wnętrze dyni. Dzieci zapoznały się z zapachem dyni oraz smakiem jej pestek. Przedszkolaki brały również udział w wyścigach w turlaniu dyni, co wywołało dużo śmiechu i radości. Dowiedziały się, że dynie mogą się od siebie różnić pod względem wielkości, kształtu i koloru. Słoneczniki wykonały także pracę plastyczną – wyklejankę z pomarańczowej plasteliny. Na zakończenie dzieci miały możliwość sfotografowania się w dyniowej dekoracji. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia!

Czytaj dalej...

Powitanie Jesieni

„Idzie Pani Jesień, różne dary w koszu niesie….

Ma tam liście, piękne, nowe…. Barwne, kolorowe.

 I kasztany i żołędzie

Rozsypuje w parku wszędzie…..”

W minionym tygodniu w naszym przedszkolu zawitała Jesień tym samym wyczarowała  wyjątkowy jesienny nastrój. Każda grupa przedszkolaków w sposób szczególny obchodziła ten dzień.  W całym przedszkolu królowały kolory jesieni: żółty, pomarańczowy, czerwony i brązowy… Dzieci z uśmiechem i odwagą śpiewały jesienne piosenki, tańczyły, wykonywały jesienne kanapki, brały udział w przedstawieniu, grały na instrumentach… nie zabrakło również eksperymentów podczas których przedszkolaki mieszały barwy i otrzymywały nowe kolory. Dzieci wybrały się również na jesienne spacery, podczas których mogły zebrać kasztany, liście i żołędzie…. wszystko to co pozwoliła im zebrać Pani Jesień.

Czytaj dalej...

Kolorowa piana

Jakiś czas temu w grupie „Pszczółki” odbyły się wyjątkowe zajęcia logopedyczne, podczas których dzieci tworzyły kolorową pianę. Do zabawy były potrzebne nam kubeczki, słomki, woda, płyn do mycia naczyń i farby plakatowe. Kiedy wszystkie składniki były wymieszane w kubkach można było rozpocząć zabawę, która polegała na dmuchaniu przez słomkę i tworzeniu kolorowej piany oraz bąbelków. Wykonując tego rodzaju ćwiczenia logopedyczne dzieci m.in., poszerzały pojemność płuc, wzmacniały mięśnie biorące udział w oddychaniu, ale przede wszystkim świetnie się bawiły!

Czytaj dalej...

Dzień Pisania Listów

W październiku świętujemy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Niezapominajki miały okazję napisać list do kolejnego przedszkola. Dzieci na co dzień korespondują z przedszkolami z całej Polski. Akcja „Wymiana Pocztówkowa” ma na celu zapoznanie dzieci z różnymi regionami Polski, promowanie własnego regionu i przedszkola a także nawiązanie kontaktu z innymi dziećmi oraz z ich tradycjami.

Czytaj dalej...

Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!

W październiku przedszkolaki i uczniowie  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku dołączyli po raz trzeci do Kujawsko – Pomorskiej Akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”.

Grupy przedszkolne i uczniowie klas  I – VIII wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez wychowawców na podstawie scenariusza przygotowanego przez koordynatora akcji Panią Annę Jarzynkę we współpracy z wicedyrektorem Panią Joanną Pichlak. Celem przygotowanych warsztatów, zabaw było przede wszystkim:

  • kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,
  • zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,
  • przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,
  • zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową.

 Zajęcia zrealizowane w grupach przedszkolnych, jak i klasach 1-8 rozpoczęły się od wprowadzenie do tematu zajęć dotyczącego obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski oraz odczytania listu od ucznia z Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy.

Czytaj dalej...

Urodzinki w Słonecznikach

W czwartek 29 października 2020r. w naszej Słonecznikowej grupie świętowaliśmy urodziny Julii, Hani B. oraz Nadii. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od zaśpiewania „Sto lat”, złożenia życzeń i wręczenia dyplomów oraz drobnych upominków. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, tańców i zabaw z balonami. Podczas imprezy urodzinowej dzieci miały także dużą przyjemność z zabaw z Klaunem, który był dla nich niespodzianką. Naszym solenizantkom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji trzecich urodzin! Serdecznie zapraszamy do obejrzenia radosnych zdjęć z naszej urodzinowej imprezy!

Czytaj dalej...

Dyniowe przysmaki

Przedszkolaki w grupie Fiołki przekonały się, że dynia to cenny owoc. Tego dnia królował kolor pomarańczowy, a czas wypełniony był licznymi zabawami z dynią w roli głównej. Na początku omówiliśmy jej liczne właściwości. Angielskie słowo pumpkin pochodzi od greckiego pepon odznaczającego  „gotowana na słońcu”. Owoce dyni mają wiele cennych właściwości leczniczych, odżywczych i dietetycznych. Zawierają pektyny, cukry, kwasy organiczne, białko, oraz witaminy C, B1, B2 i PP. Są również bogatym źródłem beta-karotenu. Dynia to bogactwo  łatwo przyswajalnych składników mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi, zwłaszcza związków potasu, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia. W dzisiejszych czasach miąższ dyni wykorzystuje się w kuchni na wiele sposobów. Owoce dyni można gotować na parze, faszerować, smażyć, dodawać do potrawek, robić pyszne placuszki lub dżemy czy marynaty.

Czytaj dalej...

Urodzinki we Fiołkach

W tym tygodniu świętowaliśmy urodziny Marcela, Sebastiana i Czarka. Przedszkolaki tradycyjnie odśpiewały solenizantom huczne „Sto lat”. Nie mogło również zabraknąć wspólnych zabaw i tańców, a także słodkiego poczęstunku. Raz jeszcze życzymy chłopcom WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Czytaj dalej...

Z językiem angielskim polisensorycznie

„Nauka rozpoczynać się musi od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisu rzeczy słowami.”
(Jan Amos Komeński)
W tym roku szkolnym rozpoczął się cykl zajęć innowacji pedagogicznej „Z językiem angielskim dookoła świata” (w klasie 3B i oddziale zerowym  Stokrotki). Tematyka zajęć programu innowacyjnego przybliża dzieciom kraje anglojęzyczne, ich kulturę i obyczaje, a celem zajęć jest rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Podczas zajęć uczniowie „zwiedzać” będą kraje, w których język angielski jest językiem podstawowym: Anglię, Szkocję, Walię, Irlandię Północną, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Kanadę i Australię. Dzieci poznają nazwy stolic, flagi i symbole narodowe wybranych krajów anglojęzycznych oraz dowiedzą się jak obchodzone są ważniejsze święta. Wszystko to odbywać się będzie z zaangażowaniem zmysłu słuchu, wzroku, dotyku, smaku i węchu.

Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu- w grupie Stokrotki przez Panią Małgorzatę Szumska, a w klasie 3b przez Panią Monikę Gierszewską.

Czytaj dalej...

Skąd się bierze mąka?

W październiku dzieci z grupy Fiołki pracowały pod hasłem: „Co z czego otrzymujemy”. Poznawaliśmy m.in. pochodzenie i wykorzystanie wełny, produkty mleczne, sposoby wykorzystania drewna oraz proces powstawania papieru. Dzieci szczególnie zainteresowały się etapami powstawania mąki. Na początku oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające kłosy różnych zbóż – opisywaliśmy je i wskazywaliśmy charakterystyczne cechy. Zapoznaliśmy się z procesem powstawania mąki, a także obejrzeliśmy film edukacyjny „Od ziarenka do bochenka”. Następnie wskazywaliśmy różnice w wyglądzie różnych mąk: żytniej, kukurydzianej, pszennej i pełnoziarnistej. Dzieci przy stolikach eksperymentowały z mąką: dotykały palcami, porównywały kolor i grubość mąki, jednak najciekawsze było dla Fiołków wsypywanie mąki do wody i sprawdzanie, czy mąka się rozpuści. Takie zabawy badawcze są świetnym sposobem na poznanie właściwości różnych produktów.

Na zakończenie zajęć dzieci „udały się” do piekarni na zakupy. Do dyspozycji miały papierowe monety, którymi płaciły za chleb i bułki. W tej zabawie utrwaliliśmy kolory i figury geometryczne oraz przeliczanie w zakresie 4.

Czytaj dalej...

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego długoletniego Pracownika

Pana Zbigniewa Kupińskiego

Odszedł od nas człowiek dobrego serca, wyjątkowej skromności i życzliwości.

W naszej placówce Pan Zbyszek pracował ponad 20 lat.

Panie Zbyszku będzie nam Pana brakowało…

Wyrazy serdecznego współczucia składamy Rodzinie i Najbliższym

Koleżanki,  Koledzy, Uczniowie

 

Czytaj dalej...

Nauka zdalna w klasach 4-8

Szanowni Państwo,

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1  w Malborku, działając na podstawie §18 ust.2a rozporządzenia MEN z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 i 1386), informuje o czasowym ograniczeniu zajęć szkolnych w naszej placówce. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r. poz. 1870) od dnia 24 października 2020 r. do dnia 08 listopada 2020 r.  zajęcia w szkole dla uczniów klas 4-8  odbywać się będą w formie zdalnej.

Przedszkole

Zajęcia w przedszkolu odbywają się bez zmian – w formie stacjonarnej. Dzieci przychodzą do przedszkola zgodnie z planem.

Klasy 1-3

1.Zajęcia w klasach 1-3 odbywają się bez zmian – w formie stacjonarnej. Uczniowie przychodzą na zajęcia zgodnie z tygodniowym planem zajęć zamieszczonym w dzienniku elektronicznym.

2.Bez zmian działa świetlica szkolna, biblioteka, stołówka, a także pracuje pedagog i logopeda.

Klasy 4-8

1.Zajęcia w klasach 4-8 odbywają się w formie zdalnej. Uczniowie przebywają w domu i realizują zajęcia zgodnie z ich planem lekcji za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Proszę wszystkich uczniów o zalogowanie się na platformie. W przypadku trudności proszę się do mnie zwrócić poprzez e – dziennik o zresetowanie hasła dostępu.

2.Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub warunki domowe nie będą mogli się uczyć zdalnie w domu, zorganizowane zostaną zajęcia stacjonarne lub zdalne w szkole.

3.Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych klasach odbywa się zgodnie z obowiązującym w szkole planem nauczania z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams. Plan lekcji w razie potrzeby będzie na bieżąco aktualizowany w e – dzienniku. Dodatkowo nauczyciele będą  się komunikować z uczniami i rodzicami za pomocą poczty elektronicznej na Zenboxie, dziennika elektronicznego UONET+, kontaktu telefonicznego lub osobistego po uprzednim umówieniu spotkania.

4.Wszystkie materiały (karty pracy, prezentacje, zadania domowe) udostępniane będą uczniom za pośrednictwem aplikacji Teams, dziennika elektronicznego, służbowej poczty elektronicznej oraz strony szkoły.

5.Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczyciela z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość trwa nie krócej niż 30 minut i nie dłużej niż 60 minut, przy założeniu, że podstawowym wymiarem czasu trwania tych zajęć jest 45 minut. Pozwoli to dostosować czas trwania lekcji – prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – do charakteru danych zajęć edukacyjnych i możliwości uczniów.

6.Przerwa między poszczególnymi lekcjami powinna wynosić przynajmniej 10 -15 minut. Dzienny rozkład zajęć uczniów oraz dobór narzędzi pracy zdalnej powinny uwzględniać higienę pracy z komputerem, zalecenia medyczne dotyczące czasu korzystania z urządzeń umożliwiających pracę zdalną (komputer, telewizor, telefon) oraz wiek uczniów i etap kształcenia. Ważna jest także gwarancja ochrony danych wrażliwych i wizerunku uczniów.

7.Sposobami monitorowania postępów uczniów, poziomu ich wiedzy i umiejętności będą m.in.: udział i zaangażowanie ucznia w obowiązkowych zajęciach realizowanych za pomocą metod i technik kształcenia na odległość, wykonywanie pod nadzorem nauczyciela zadań, prac i testów oraz dodatkowych prac z inicjatywy ucznia. Nauczyciele będą nagradzać postawę uczniów – pilność i terminowość, jakość wykonywania prac domowych, zaangażowanie i samodzielność, zdalną pomoc kolegom w nauce.

8.Ocenianie uczniów odbywa się zgodnie ze Statutem Szkoły.

Ponadto informuję, że:

30.10.2020r. – jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas 1-3 będą zorganizowane w świetlicy szkolnej. Przedszkole  w tym dniu pracuje bez zmian.

W przypadku pytań i wątpliwości proszę o kontakt. Życzę Państwu i uczniom, aby nauczanie zdalne szybko się skończyło i aby wszystkie dzieci powróciły po 8 listopada do szkoły.

Prosząc o współpracę i życzliwość, życzę wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości.

Z poważaniem

Elżbieta Sumowska

Zarządzenie nr 43-2020

Czytaj dalej...

Przedszkolaki chcą być zdrowe!

Przedszkolaki z grupy Słoneczniki poznały w ramach realizowanych zajęć zasady zdrowego odżywiania się oraz zdrowego stylu życia. W ramach realizacji programu „Promocja Zdrowia” dzieci omawiały z Panią Natalią produkty zdrowe i wartościowe oraz produkty niezdrowe, które w codziennej diecie należy ograniczać. Dzieci były zachęcane do spożywania warzyw i owoców podczas wspólnych posiłków w przedszkolu. Ponadto, trzylatki dowiedziały się dzięki filmom edukacyjnym, że bardzo ważny jest również sport i ruch dla zdrowia każdego człowieka. Dzieci wykonały kilka prac plastycznych – między innymi Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, którą stworzyły wspólnie, a następnie podpisały za pomocą odcisku własnego paluszka. Przedszkolaki wykazywały duże zaangażowanie podczas zajęć, zgłaszały własne pomysły, chętnie wykonywały prace plastyczne. Dzieci nauczyły się tego, jak należy dbać o zdrowie i jakich zasad należy przestrzegać.

Czytaj dalej...

Co zwierzęta i ptaki robią jesienią?

W zeszłym tygodniu w grupie Słoneczników odbywały się zajęcia pod tytułem „Co zwierzęta i ptaki robią jesienią?” Dzieci dowiadywały się, gdzie mieszkają i co jedzą zwierzęta. Uczyły się o ptakach, które zostają w naszym kraju, a które odlatują w daleką podróż w poszukiwaniu ciepłego miejsca, by móc spędzić tam zimę i ponownie wrócić do Polski.  Przedszkolaki z radością uczyły się nowych rzeczy, a przy okazji świetnie się przy tym bawiły. Wykonywały prace plastyczne i wydobywały dary jesieni z magicznego pudełka wypełnionego mąką.

Czytaj dalej...

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października Niezapominajki obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto to zostało ustalone z inicjatywy UNICEF w 2008 roku. Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od utrwalenia wiersza I. Salach ,,Czyste ręce”. Następnie przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk oraz  po jakich czynnościach konieczne jest ich umycie. Niezapominajki wykonały także doświadczenie ,,Jak powstaje piana”  z użyciem mydła, ciepłej wody oraz słomki do picia. Dla dzieci była to nauka połączona z doskonałą zabawą. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną z ruchomym elementem, który obrazował ucieczkę bakterii dzięki myciu rąk wodą z mydłem. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył wszystkim Niezapominajkom wielu wrażeń i wyposażył je w podstawową wiedzę dotyczącą higieny. Organizowana akcja w przedszkolu ma na celu pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, a następnie przekazanie tej wiedzy w domu oraz wyuczenie się nawyku częstego mycia rąk.

Czytaj dalej...