Od lewej logotypy Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz Przedszkola nr 1 w Malborku, źródło zdjęcia: Freepik

Matematyczny Bąbel

Klasa 2a na zajęciach z edukacji matematycznej ćwiczyła swoje umiejętności z mnożenia i dzielenia w zakresie 30 i doskonaliła pracę zespołową.

Nauczycielka Pani Dorota Jukowska zapoznała uczniów z celami lekcji i nacobezu. Podzieliła uczniów na 4 grupy, omówiła Kodeks Dobrej Współpracy oraz wyjaśniła zasad gier przygotowanych, czterech stanowiskach. Dzieci rotacyjnie wykonywały zadania w poszczególnych grupach. Grupy zmieniały stacje pracy co 10 minut zgodnie w ruchem wskazówek zegara.

Poniżej opis zadań, które wykonywały dzieci:

Czytaj dalej...

Pociąg do czytania

Uczniowie klas III zostali zaproszeni do niesamowitej podróży do krainy czytania. Każdy uczeń mógł poprosić w bibliotece o bilet powrotny do biblioteki w promocyjnej cenie – 0,00 zł. Pociąg rozpoczął podróż od stacji Nuda przez Wyobraźnię do stacji Przygoda. Zabawa polega na wypożyczeniu i przeczytaniu książki z kategorii przedstawionej na bilecie (komiks, książka o magii, o sporcie, o przyjaźni, lektura, książka z zagadką, o zwierzętach, podróżnicza, książka zekranizowana oraz godna polecenia). Przy oddawaniu książki Pani bibliotekarka dziurkuje odpowiedni symbol. Wielu trzecioklasistów zdecydowało się na tę fantastyczną przygodę. Pierwszą czytelniczką, która ukończyła wszystkie podróże jest Małgosia Kloc z kl. III b – serdecznie gratulujemy! Zabawa trwa do końca maja – zapraszamy!

Czytaj dalej...

Kwitnące zwiastuny wiosny

Rośliny cebulowe to najwcześniej kwitnące kwiaty. Nie bez powodu nazywane są więc zwiastunami wiosny! To znak, że zima się skończyła. Wystarczy już kilka kwitnących cebulek, aby wiosną zrobiło się kolorowo i radośnie. Dzieci z klas pierwszych w świetlicy pod opieką Pań: Agnieszki i Joli, cieszą się pierwszymi wiosennymi krokusami, żonkilami, konwalią, które same wykonały. Każdy kto zobaczy wiosenną rabatę pełną kwiatów przyzna, że nie sposób oprzeć się jej urokowi. Wyglądają pięknie!

Czytaj dalej...

Nauczanie hybrydowe

Zgodnie ze zmianą rozporządzenie MEiN z dnia 11.03.2021r.w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  – od poniedziałku, 15 marca br. – uczniowie klas I-III województwa pomorskiego będą mieli zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym( naprzemiennym). Dzieci i młodzież ze starszych klas nadal będą uczyły się zdalnie. W naszej szkole organizacja nauki w klasach 1- 3 będzie się odbywać według następującej zasady:  nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły; co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie. Dyrekcja szkoły i wychowawcy klas przekazali Rodzicom w e-dzienniku harmonogram prowadzenia zajęć. Nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 potrwa do 28.03.2021r.

Czytaj dalej...

Święto Kobiet

8 marca grupa Pszczółki świętowała Dzień Kobiet. Podczas uroczystości chłopcy zaśpiewali dziewczynkom „Sto lat”, złożyli im życzenia oraz podarowali przygotowane wcześniej upominki i dyplomy. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu i tańca. Dzieci wykonały własnoręcznie laurki dla swoich mam. Dzień minął w przyjemnej, radosnej atmosferze.

Czytaj dalej...

Zajęcia z robotem Genibot

Zajęcia pod nazwą – Siedem dni tygodnia. Wczoraj, jutro, dziś – przeprowadziła w grupie Stokrotek – Pani Anna Ościłowska. Prowadząca wykorzystała do zajęć robota Genibot.

Dzieci podczas zajęć zapoznały się z  zapisem cyfrowym liczby 7, dodawały i odejmowały liczby  w zakresie 7, stosowały  znaki większości, mniejszości,  rozróżniały  kierunki, wymieniały we właściwej kolejności dni tygodnia, chętnie pracowały w zespołach.

Zajęcia rozpoczęły się piosenką wyciszanką „Cichuteńko już siadamy”. Następnie szóstoklasiści uczestniczyli w: zabawie z imieniem i głoskowaniem – A – jak Ania, poznały zapis cyfrowy liczby 7 oraz utrwaliły dni tygodnia, zabawie matematycznej –  która liczba jest większa, stosowały odpowiednie znaki <,> , kreśliły cyfry w powietrzu, na dywanie,  budowały dowolne wieże z tylu kubków, ile jest dni tygodnia.

Potem wykonywały zadanie z matą do kodowania – tworzyły model dni tygodnia z kolorowych krążków.

Nauka pisania cyfry poprzedzona była pokazem nauczyciela na tablicy z odpowiednim komentarzem. Dzieci pisały cyfry w liniaturze, na karcie pracy, w ćwiczeniach,  paluszkiem na tablicy multimedialnej.

Później wykonywały ćwiczenia rytmiczne z wężem za pomocą ateizacji i kodowały na macie z robotem Genibot, bawiły się z kubeczkami dodając w zakresie.

Szóstoklasiści bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, przyniosły im one dużo radości.

Czytaj dalej...

W Krainie Warzyw i Owoców

W dniu 24 lutego 2021r.Pani Katarzyna Pietrzak dla grupy Niezapominajek przygotowała zajęcia pod tytułem – W krainie zdrowych warzyw i owoców. Nauczycielka powitała dzieci w kole, wszyscy zaśpiewali krótką piosenkę. Następnie prowadząca zaprosiła dzieci do mini teatru i zachęciła do uważnego wysłuchania i obejrzenia przedstawienia kukiełkowego – Doktor Zdrówko i wesoła witaminka.

Po przedstawieniu dzieci  odpowiadały na następujące pytania – Kogo  poznały w przedstawieniu?, Jakie owoce i warzywa wystąpiły?, Dlaczego należy jeść owoce i warzywa?, Czy dzieci lubią jeść owoce i warzywa?

Następnie nauczycielka zaprosiła maluchy do udziału w zabawie orientacyjno – porządkowej „Owoce i warzywa do koszyka”. Dzieci miały naklejone na bluzkach emblematy owoców i warzyw. Poruszały się swobodnie po sali w rytmie usłyszanego utworu muzycznego. Na przerwę w muzyce „ owoce i warzywa” odszukiwały swój koszyk umieszczony na dywanie. Następnie dzieliły produkty na zdrowe i niezdrowe.

Potem dzieci siedziały w kole. Każde z nich otrzymało koszyk i małe pudełko z emblematami owoców i warzyw. Nauczycielka  przedstawiła dzieciom zasady zabawy. Ich zadaniem było zobaczyć i usłyszeć, na którym z bębenków (oznaczonych owocem lub warzywem) nauczyciel wystukuje daną  ilość warzyw lub owoców. Dzieci musiały przeliczyć ilość uderzeń w bębenek i włożyć taką samą ilość owoców lub warzyw.

Na zakończenie dzieci podniesionymi kciukami do góry poinformowały nauczycielkę, że zajęcia im się podobały. Nauczycielka poczęstowała wszystkich marchewkami i jabłkami.

Czytaj dalej...

Od buraka do lizaka

Pani Patrycja Pachocka przeprowadziła w grupie 4- latków zajęcia w ramach Promocji Zdrowia pt.” Od buraka do lizaka.”

 W pierwszej części spotkania Pani Patrycja poinformowała dzieci krok po kroku , co podczas zajęć będą robiły i na co mają zwrócić uwagę. Na każdym etapie zajęć dzieci otrzymywały informację zwrotną, miały czas na wykonanie zadań i odniesienie sukcesu. Wychowawczyni zwracała uwagę na każde dziecko, motywowała do podejmowania działań i chwaliła za wykonanie zadania. Przed pracą w zespołową nauczycielka razem z dziećmi przypomniała zasady aktywnej współpracy. Podczas zajęć dzieci rozwijały:

Czytaj dalej...

Czysto wokół nas

9 marca 2021 roku Pani Marta Kościesza zorganizowała w grupie przedszkolnej    4-latków zajęcia o tematyce ekologicznej pod tytułem  „Czysto wokół nas”. Celem zorganizowanych przez Panią Kościeszę zajęć było przede wszystkim: rozwijanie umiejętności uważnego słuchania, kształtowanie nawyków ekologicznych, ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku, doskonalenie umiejętności pracy w grupie, wdrażanie do segregowania odpadów, doskonalenie umiejętności przeliczania w dostępnym zakresie.

Na wstępie zajęć nauczycielka zapoznała dzieci z tematem zajęć oraz przedstawiła nacobezu. Zaproponowała dzieciom następujące zabawy i zadania:

  1. Piosenka na dobry początek „Dotknij nosa…”.
  2. Opowiadanie „Chora Planetka” M. Tokarczyk. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania , które czytała mi Pani Marta. Każdy fragment tekstu był ilustrowany obrazkami. Następnie dzieci przeanalizowały wysłuchane opowiadanie. Nauczycielka zadawała dzieciom pytań pomocnicze dotyczące treści:

Dlaczego Planetka była chora? Co dzieci zrobiły źle?

Czytaj dalej...

Alfabetyczny porządek

11 marca 2021 roku Pani Joanna Evenden przeprowadziła zajęcia wspierające rozwój pod tytułem –   Rozwijanie motoryki małej. Koncentracja uwagi. Wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego – Literek porządek, czyli alfabetyczny porządek – utrwalenie kolejności alfabetycznej wyrazów”.

Podstawowymi celami zajęć było: wzmacnianie koncentracji uwagi, usprawnianie motoryki małej, rozwijanie orientacji przestrzennej oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej, wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego, usystematyzowanie informacji na temat alfabetu, rozwijanie umiejętności grafomotorycznych, rozwijanie umiejętności korzystania z dydaktycznych gier multimedialnych.

Na wstępie nauczycielka zapoznała ucznia z tematem zajęć oraz przedstawiła nacobezu. Podczas zajęć nauczycielka zaproponowała uczniowi następujące zadania:

Czytaj dalej...

Mapa Pomocy klasy 2c

10 marca 2021 roku Pani Beata Komoszyńska przeprowadziła zajęcia w klasie 2c pod tytułem „Prawo dzieci do życia bez przemocy”.

Cele zajęć:

  • usystematyzowanie wiadomości na temat różnych rodzajów przemocy,
  • rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
  • usystematyzowanie wiadomości na temat osób, do których uczeń może się zwrócić o pomoc,
  • rozwijanie empatii.

Na wstępie zajęć nauczycielka zapoznała uczniów z tematem oraz zwróciła uwagę uczniów na najważniejsze elementy zajęć.

 Następnie nauczycielka zaprosiła uczniów do obejrzenia   filmu edukacyjnego, ukazującego historię chłopca, który doświadczył przemocy w szkole. W trakcie oglądania filmu, Pani Beata na bieżąco analizowała razem z uczniami  fragmenty. Zadawała pytań, a uczniowie udzielali odpowiedzi- Co wydarzyło się w danym fragmencie?, Co czuł chłopiec? , Jak zachowały się dzieci?, Jakiego rodzaju była to przemoc?, O czym myślał chłopiec?, Dlaczego dzieci tak postąpiły?.

Czytaj dalej...

Matematyka w ruchu

2 marca 2021 roku Pani Małgorzata Dąbrowska w grupie przedszkolnej Koniczynki przeprowadziła zajęcia z zakresu kodowania pod tytułem „Matematyka w ruchu”.

Na wstępie Pani Małgorzata zapoznała dzieci z celem zajęć oraz zwróciła uwagę na to, co jest podczas zajęć najważniejsze. Na dzieci czekało szereg ciekawych zadań, które sprawiły im dużo radości i rozbudziły ich ciekawość.

Czytaj dalej...

Wspierające zajęcia

24 lutego 2021roku Pani Anna Jarzynka przeprowadziła zajęcia wspierające rozwój pod tytułem „ Rozwijanie motoryki małej- ćwiczenia polisensoryczne oraz elementy terapii ręki”.

Podstawowymi celami zajęć było:

  • usprawnianie pracy rąk w zakresie percepcji dotykowej i sprawności manipulacyjnej palców i dłoni
  • usprawnianie motoryki małej
  • rozwijanie orientacji przestrzennej ora koordynacji wzrokowo- ruchowej,
  • utrwalanie właściwych i korygowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych koniecznych podczas pisania brajlem
  • rozwijanie umiejętności chwytu pensetkowego.
  • usprawnianie pracy analizatora kinestetyczno-ruchowego,
  • wzmacnianie koncentracji uwagi,
  • ćwiczenia samodzielnego ruchu łyżką podczas jedzenia.

Czytaj dalej...

Dlaczego ludzie chcą do siebie pisać listy?

 24 lutego 2021 roku Pani Magdalena Barwińska- Kubaszewska przeprowadziła zajęcia pod tytułem „ Tajna wiadomość”.

 Na wstępie zajęć Pani Magdalena zapoznała uczestników z celami oraz przeanalizowała nacobezu. Zwróciła również dzieciom uwagę, iż po zakończeniu spotkania zostaną poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie „ Dlaczego ludzie chcą pisać do siebie listy”. Nauczycielka zaproponowała dzieciom różnorodne zadania, wykorzystała metody aktywizujące, które dały dzieciom możliwość zdobywania nowej wiedzy i umiejętności poprzez doświadczanie oraz współdziałanie.

 Pierwsze zadanie, które czekało na uczestników spotkania to zabawa pod tytułem „Powiem Ci w sekrecie”. Na wstępie nauczycielka wyjaśniła zasady obowiązujące podczas zabawy. Pierwsza część zadania polegała na wylosowania karteczki z różnymi wyrazami, które związane były z tematem. Zadaniem dzieci było  zapoznanie się z nim i poszukanie swojej pary- osoby, która miała karteczkę z tym samym wyrazem. Druga część zabawy polegała na wspólnym ustaleniu, w jaki sposób wyjaśnić swoimi słowami wylosowane wyrazy. Pary wyjaśniały jak rozumieją następujące wyrazy: kod, wiadomość, e-mail, rozmowa, zaufanie, sekret, telefon, list, telegram, szyfr, poczta. Wszystkie pary poradziły sobie z zadaniem śpiewająco. Odpowiedzi były wyczerpujące, przemyślane. Podczas dobierania się w pary nauczycielka włączyła spokojną, relaksacyjną muzykę.

Czytaj dalej...

Zajęcia plastyczne

10 lutego 2021 roku Pani Joanna Pietkiewicz przeprowadziła w klasie 3b zajęcia plastyczne. Tematem spotkania było poznanie nowej techniki plastycznej – malowanie farbami na folii, przygotowanie upominku z okazji „Dnia św. Walentego”. Na wstępie Pani Joanna zapoznała dzieci z celami oraz przedstawiła nacobezu.

 Nauczycielka przywitała się z dziećmi i na dobry początek, by rozbudzić ich ciekawość zaprezentowała kilka swoich prac wykonanych różnymi technikami. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że ich Pani od wielu lat pasjonuje się malarstwem i każdą wolną chwile poświęca na rozwijanie swojej pasji. W profesjonalny sposób nauczycielka ukazała dzieciom subtelne różnice między malowaniem i ważne zasady podczas malowania farbami olejnymi na płótnie, malowaniem na szkle, malowaniem i jednocześnie haftowaniem obrazu. Uczniowie z dużym zainteresowanie, z wypiekami na twarzy słuchali opowieści nauczycielki, zachwyceni byli możliwościami jakie dają różne techniki malarskie i nie mogli się doczekać kiedy sami wykonają prace na folii.

Czytaj dalej...